Wydawałoby się, że pismo ręczne nie jest dzisiaj nikomu potrzebne. Rozwój nowych technologii stara się wypierać tradycyjne metody pisania. Pomimo tego pismo nadal towarzyszy nam w życiu codziennym i jak się okazuje, może stanowić wartościowe źródło wiedzy także w procesach rekrutacyjnych.

Najnowsze trendy HR pośród metod wykorzystywanych w rekrutacji wymieniają m.in. analizę grafologiczną. Na całym świecie specjaliści z różnych dziedzin chętnie sięgają po tego typu badania. Stanowią one cenne źródło informacji, a wiedza płynąca z ich użyteczności bywa nieoceniona.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

fot. pixabay.com

Wynik analizy grafologicznej rzuca światło na osobowość kandydata. Wskazuje na jego umiejętności i zdolności do rozwoju. Dzięki nim pracodawca zyskuje pewność, że zatrudniana osoba w pełni pasuje do profilu stanowiska i środowiska pracy. Pismo kandydatów zdradza te kompetencje, które mają wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Analiza grafologiczna przybliża także informacje o tym, w jaki sposób dana osoba zachowa się w trudnej sytuacji, lub jak poradzi sobie z głosem krytyki. Jakie jeszcze korzyści płyną z analizy grafologicznej?

1. Pewność, że kandydat pasuje do profilu stanowiska.

Każdy rekruter chciałby się dowiedzieć, czy osobowość i predyspozycje kandydatów odpowiadają stanowisku pracy i czy będą oni potrafili porozumieć się z pozostałymi członkami zespołu. Charakter ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba będzie współpracować z grupą i kontaktować się z osobami z zewnątrz firmy.

 2. Poznanie cech osobowości.

Czasami bywa tak, że cechy kandydatów mają kluczowe znaczenie podczas wykonywania obowiązków związanych z pracą. Trudno wyobrazić sobie niedokładną księgową czy niekomunikatywnego sprzedawcę. Warto poznać naturalny styl działania swojego przyszłego pracownika. Podobnie rzecz ma się ze świadomością zalet i słabości kandydatów. Poznanie tych czynników usprawni planowanie ich ścieżki zawodowej i rozwoju.

3. Badanie zawsze odbywa się za zgodą kandydata. 

Wykorzystanie analizy grafologicznej zawsze jest poprzedzone akceptacją osoby biorącej udział w badaniu. Kandydat wie, że takie badanie będzie mieć miejsce i wie również, że nie zostanie ono wykorzystane bez jego wiedzy. Świadczy to o szacunku wobec kandydata i jego opinii.

4. Możliwość łączenia z innymi metodami.

Chcąc zwiększyć skuteczność procesu rekrutacyjnego można zastosować połączenie analizy grafologicznej z elementami badań psychometrycznych. Tego typu połączenie wzbogaci informacje na temat profilu osobowościowego kandydata.

5. Brak szans na oszustwo.

Własnego pisma nie można sfałszować i radykalnie zmienić jego charakteru. Pod względem wiarygodności jest ono przeciwieństwem CV czy listów motywacyjnych, w których zdarza się kandydatom umieszczać kłamstwa. W tym przypadku nie ma możliwości zatajenia cech swojego charakteru.

Jeżeli rekruter chce być pewien, że zatrudniany kandydat w pełni wpisuje się w oczekiwania Pracodawcy powinien rozważyć przeprowadzenie analizy grafologicznej. W pracy HRowca każda możliwość, która pozwoli przybliżyć profil aplikanta jest na wagę złota. Stosowanie analizy grafologicznej jest charakterystyczne szczególnie w środowisku międzynarodowych firm, które szukają pracowników wysokiego szczebla. Co ciekawe, we Francji 75% procesów rekrutacyjnych jest wspieranych przez badania grafologiczne, co potwierdza ich skuteczność. Analiza grafologiczna jest nowoczesnym rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się podczas procesów rekrutacyjnych i ułatwiającym pracę rekrutera.

Patryk Mordel

Właściciel i prezes zarządu Smart MBC

Komentarze (0)