Wygodne ubranie, miękki fotel, własny komputer - to zdaniem wielu idealne warunki do wykonywania służbowych obowiązków. Praca z domu ma z pewnością swoje dobre strony zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy jednak nie zawsze i nie w każdej sytuacji jest ona najlepszym wyjściem.

Kiedy warto zdecydować się na taką formę zatrudnienia? Wiele osób wyobraża sobie, że praca w domu to dla nich idealne wyjście. Rzeczywiście, niewątpliwie jest ona kusząca - każdy, kto traci czas na tkwienie w korkach, czy to w aucie, czy w autobusie wie jakie to uciążliwe. Praca w domu pozwala na zaoszczędzenie czasu, który zamiast spędzić na dojazdach, można wykorzystać na efektywną pracę.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zaplanowany dzień pracy

Pracując w domu sami ustalamy sobie godziny, które przeznaczymy na wykonywanie obowiązków. Ranne ptaszki mogą zaczynać pracę bardzo wcześnie rano i dzięki temu mieć więcej dnia wolnego dla siebie, a ci, którzy rano potrzebują dla siebie więcej czasu, nie muszą nigdzie się spieszyć. Oczywiście, nie można zapominać, że praca z domu wymaga ogromnej samodyscypliny. Istnieje bowiem duże ryzyko, że bez odpowiedniego zaplanowania dnia i pozwalając sobie na długie przerwy na przejrzenie aktualności na portalach społecznościowych, praca zajmie nam łącznie o wiele więcej czasu, niż standardowe osiem godzin w biurze. Warto ustalić sobie konkretne miejsce do pracy tak, by móc po jej zakończeniu odejść od biurka i zrelaksować się - poczuć, że jest się w domu.

Brak konieczności codziennego chodzenia do biura to idealne rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które nie tęsknią za towarzystwem współpracowników i najefektywniej pracują w ciszy lub odwrotnie - słuchając głośnej muzyki. Dla osób bardziej towarzyskich może stanowić to problem - istnieje ryzyko, że będą się czuły wykluczone ze społeczności firmy i w efekcie, nie będą się z nią do końca identyfikować.

Brak nadzoru

Każdy, kto nie lubi ciągłego nadzoru swoich przełożonych na pewno będzie sobie cenił możliwość pracy w domu. Osoby zdyscyplinowane nie będą miały z tym problemu jednak ci, którzy bez bezpośredniego przełożonego nad sobą mają tendencję do mniej intensywnej pracy, mogą mieć kłopoty z zarządzaniem swoim czasem i w efekcie pracować dużo mniej efektywnie. Praca z domu to marzenie wielu pracowników, ich pracodawcy jednak nie myślą o tym tak chętnie jak oni. Myśl o braku bezpośredniej kontroli nad pracownikiem nie podoba się wielu z nich. Mając jednak sprawdzonych i zaufanych pracowników, warto im pozwolić na taką formę zatrudnienia jeśli wyrażają na to chęć. Dlaczego?

Finansowe korzyści z pracy zdalnej

Fizyczna nieobecność pracowników w biurze, jeśli należą do dobrze zorganizowanych domatorów, niweluje ryzyko konfliktów w zespole - każdy pracuje u siebie w domu, a w efekcie, pracodawca otrzymuje wykonane zadanie. Co więcej, praca wykonywana jest przez zadowolone, skupione na pracy osoby, co pozytywnie wpływa na jej jakość. Oprócz aspektów personalnych, zatrudnianie osób pracujących z domu ma swoje korzyści finansowe - mniejsze biuro to mniejsze koszty jego wynajęcia oraz eksploatowania. Zadowolony i wypoczęty pracownik jest także mniej chętny do zmiany pracy. Wręcz odwrotnie, jest bardziej przywiązany do firmy i częściej wiąże z nią swoją przyszłość. Powoduje to zmniejszenie rotacji pracowników w firmie dając jej wymierne oszczędności finansowe.

To jednak nie wszystkie oszczędności, jakie niesie za sobą pozwolenie pracownikom na wykonywanie obowiązków z domu - poprzez taką formę zatrudnienia, zmniejsza się ilość branych przez nich zwolnień. Dzięki ich obecności w domu, nie muszą zwalniać się z powodu choroby dziecka czy konieczności pójścia do urzędu w godzinach otwarcia.

Motywacja kluczem do udanej współpracy

Praca z domu ma wiele zalet pod warunkiem, że dotyczy pracowników zdyscyplinowanych i obowiązkowych. W przeciwnym razie, wszystkie obawy pracodawców mogą okazać się uzasadnione - pracownik bez odpowiedniej motywacji do pracy może stać się o wiele mniej efektywny, a brak kontroli pracodawcy może rozleniwić go jeszcze bardziej. Istnieje także ryzyko, że poprzez fizyczną nieobecność w pracy, pracownicy będą odczuwali mniejszą więź z firmą i przez to, nie będą w pełni angażować się w wykonywane zadania.

Praca z domu to zjawisko coraz bardziej popularne na zachodzie, w Polsce wciąż jeszcze podchodzi się do niego dość sceptycznie. Jednak, jak większość trendów, pewnie i tu niedługo zadomowi się na dobre. Wtedy zarówno pracodawcy jak i pracownicy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla nich lepsze i jaka forma zatrudnienia wygra w starciu biuro kontra dom.

Sandra Kluza

Specjalista ds. Marketingu Smart MBC

W swojej pracy zajmuje się działaniami employer brandingowymi oraz wdrażaniem nowych narzędzi HR. Na co dzień sprawuje opiekę nad działem Marketingu w firmie Smart MBC. Celem jej pracy jest tworzenie dedykowanych rozwiązań dla firm i działów HR, a także usług i narzędzi z przeznaczeniem dla pracowników i kandydatów.

Zdjęcie główne artykułu picjumbo.com

Komentarze (0)