Netflix wprowadza prorodzinną politykę. Pracownicy spółki będą mogli udać się na płatny i nielimitowany urlop wychowawczy. Będzie on przysługiwał rodzicom, podczas pierwszego roku życia dziecka.

Netflix wprowadza płatny i nielimitowany urlop rodzicielski

Prawo do urlopu wychowawczego w Stanach Zjednoczonych nie sprzyja świeżo upieczonym rodzicom. Tak naprawdę przysługuje tylko tym, którzy są zatrudnieni w firmach, gdzie pracuje minimum pięćdziesiąt osób. Na dodatek jest to urlop bezpłatny. Inaczej jednak ma się sprawa matek i ojców pracujących w Netflix. Amerykańska telewizja internetowa w oficjalnym oświadczeniu podała, że zmienia politykę urlopu rodzicielskiego.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Zgodnie z nowymi ustaleniami, matkom i ojcom będzie przysługiwał nielimitowany urlop wychowawczy. Będą mogli z niego skorzystać rodzice, podczas pierwszego roku życia noworodka albo w pierwszym roku od adopcji dziecka. W tym czasie Netflix będzie wypłacał pracownikom pełnowartościową pensję. Ponadto świeżo upieczeni rodzice w każdej chwili będą mogli powrócić do pracy w niepełnym, lub pełnym wymiarze godzin, a w razie potrzeby znów udać się na urlop.

Netflix coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy

Wprowadzenie przez Netflix prorodzinnej polityki, z pewnością sprzyja budowaniu przyjaznego miejsca pracy. Na tym właśnie, zależy zarządowi spółki. Tawni Cranz z Netflix, twierdzi, że dzięki nielimitowanemu urlopowi rodzicielskiemu, amerykański gigant jest jeszcze bardziej atrakcyjnym pracodawcą dla utalentowanych podwładnych. - Doświadczenie pokazuje, że ludzie lepiej pracują, kiedy nie muszą martwić się o to, co dzieje się w ich domach. Nasza nowa polityka dotycząca urlopu wychowawczego, wspiera pracowników w ważnych momentach ich życia, a gdy wracają do pracy są bardziej skupieni - czytamy w informacji prasowej.

Netflix to nie jedyne przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych, które gwarantuje podwładnym płatny urlop wychowawczy, ale z pewnością jedyne oferujące nielimitowany czas. Dla porównania świeżo upieczeni rodzice zatrudnieni w Facebooku mogą liczyć na 4 miesiące wolne od pracy, a matki w Apple na 14 dni. Z kolei kadra menadżerska Grupy Virgin może udać się na roczny urlop rodzicielski.   

Komentarze (0)