Specjaliści IT i ich eldorado, czyli o branży, w której pracuje się najlepiej

Dodane:

Piotr Lemieszek Piotr Lemieszek

Udostępnij:

Polacy poświęcają obowiązkom zawodowym dwa tysiące godzin rocznie. Warto, żeby ten czas upłynął z satysfakcją. Tę z kolei gwarantuje praca w branży IT.

Satysfakcja z pracy – czym tak naprawdę jest i jak na nas wpływa?

Definicji pojęcia „satysfakcja” jest wiele. Jednak najprostsza wyjaśnia, że wyraża się ona w pozytywnym stosunku pracownika do powierzonych mu obowiązków, otoczenia, wykonywanej pracy i współpracowników. Składa się zarówno z czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Te pierwsze odpowiadają za odczuwanie przez pracowników zadowolenia i należą do nich np. pieniądze. W połączeniu z czynnikami wewnętrznymi takimi jak możliwość rozwoju, tworzą satysfakcję z pracy, która jest zdecydowanie czymś więcej, niż jedynie zadowoleniem.

Ile tak naprawdę pracujemy?

Polacy na tle Europejczyków, zajmują czołowe miejsce na świecie pod względem pracowitości. Pracujemy o wiele dłużej, niż przedstawiciele innych państw Unii Europejskiej. A w miejscach pracy spędzamy znaczną część swojego życia, bo w ciągu roku, zawodowym obowiązkom poświęcamy aż dwa tysiące godzin. Dobrze by było, aby ten długi czas, który spędzamy w biurach był nie tylko produktywny, ale też przyjemny. W końcu nie ulega wątpliwości, że jakość życia zawodowego idzie w parze z jakością życia osobistego. Dlatego też osiągnięcie satysfakcji z pracy jest dla większości z nas pewnym celem, do którego od dążymy.

Szukasz satysfakcji z pracy? Znajdziesz ją w IT

Jak wynika z badań Sedlak & Sedlak, w Polsce nie ma ludzi bardziej zadowolonych ze swojej pracy, niż osoby zatrudnione w sektorze IT. Okazuje się, że wśród dwudziestu badanych branż najwyższy stopień radości z pracy deklarują specjaliści IT zostawiając daleko w tyle pracowników sektora publicznego czy bankowego. Jak wskazują badania, powodem ich zadowolenia może być to, że kadry IT są sowicie wynagradzane i mają bardzo dobre relacje z przełożonymi oraz współpracownikami.

Do najważniejszych czynników mających wpływ na poziom satysfakcji (poza zarobkami) zalicza się inicjatywę firmy i przełożonych do integracji pracowników oraz ich wsparcie, nie tylko w aspekcie zawodowym, lecz również osobistym. To sprawia, że branża informatyczna daje szereg możliwości ułatwiających osiąganie przyjemności z pracy.

Pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to nic!

Na poziom satysfakcji składa się wiele czynników. Jednak wśród najczęstszych opinii pojawia się przekonanie, że to pieniądze są głównym elementem wpływającym na radość z wykonywanych obowiązków zawodowych. Jeśli to prawda to faktem jest, że pracownicy branży IT otrzymują wysokie pensje. Co druga osoba z wcześniej wspomnianego sektora w ubiegłym roku zarobiła ponad 6 000 PLN brutto miesięcznie – tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku. Najlepiej wynagradzani pracownicy, czyli co czwarty badany, otrzymało ponad 9 200 PLN brutto, a 25% najgorzej wynagradzanych 4 000 PLN i mniej. Co drugi zatrudniony w tej branży otrzymywał pomiędzy 4 000 a 9 200 PLN brutto miesięcznie. W porównaniu do innych sektorów to w IT zarabia się najwięcej.

Jak już jesteś specjalistą w branży to… stać Cię na kręcenie nosem

Firmy stają na głowach, aby skusić kandydatów swoją unikalną ofertą. Chwilami ta rywalizacja o najlepszych programistów przypomina konkursy piękności, w którym startują pracodawcy. Świetnym przykładem może być IBM. Światowy koncern informatyczny oprócz wysokiego wynagrodzenia daje możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Blisko 40% pracowników tej firmy nie ma swojego biurka. Jeśli podwładni chcę pracować poza siedzibą firmy to przełożony wyposaża ich w niezbędne narzędzia, a ci z kolei realizują swoje zadania z dowolnego miejsca na jakie przyjdzie im ochota – z sypialni czy z kawiarni. W tym konkursie piękności walka o przychylność najlepszych ekspertów trwa. Dlatego spółki korzystają z najróżniejszych metod i rozwiązań technologicznych takich, jak dedykowane aplikacje mobilne. Jedną z takich apek jest FILTTR, który powstał wyłącznie na potrzeby branży IT.

Jak żyć? Najlepiej w IT

Opisywane zjawiska występują wyłącznie w branży informatycznej. Dlatego rynek pracy IT to z pewnością przestrzeń, w której pracownicy o wiele większą szansę na odczuwanie satysfakcji z wykonywanej pracy. Tutaj od dawna warunki współpracy stawiają pracownicy, nie pracodawcy.

Piotr Lemieszek

Współtwórca aplikacji mobilnej FILTTR.pl dla branży IT, miłośnik nowoczesnej komunikacji w technologiach mobilnych