Sztuczna inteligencja pamięta
Po przeczytaniu artykułu o Siri, Jordan Singer i Shivkanth Bagavathy z Uniwersytetu w Arizonie wpadli na pomysł, żeby stworzyć bota, który będzie przypominał użytkownikom o wszystkim, co może wylecieć z głowy. Uświadomili sobie wówczas, że notatki nie sprawdzają się w tego typu sytuacjach, bo łatwo się w nich pogubić. Natomiast sztuczna inteligencja poradziłaby sobie z tym zadaniem.
Na bazie m.in. Ruby and Rails oraz platformy Wit.ai opracowali właśnie takiego bota i nazwali go Wonder. TechCrunch pisze, żeby skorzystać z jego pomocy trzeba odwiedzić stronę internetową asystenta i zostawić tam swój numer telefonu. Chwile po tym otrzymamy SMS-a z instrukcją, jak działa bot. W skrócie: reaguje on na proste komendy i pytania – w ten sposób będziemy się z nim komunikować.
Przypomni SMS-em
I tak na przykład, gdy chcemy, żeby Wonder zapamiętał numer PIN do karty płatniczej należy napisać: „Mój numer PIN to…”. Z kolei, gdy chce poprosić bota o przypomnienie, zapytamy: „Jaki jest mój numer PIN?”. Dodatkowo Wonder wykorzystuje maszynowe uczenie i przyswaja sobie słowa, którymi się posługujemy. Dzięki temu z czasem będzie lepiej rozpoznawać naturalny język.
Przy czym należy wiedzieć, że program reaguje tylko na wiadomości w języku angielskim i jest dostępnych jak na razie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach w Europie. Jego twórcy zapowiadają natomiast, że pojawią się w kolejnych państwach. Do tego Wonder działa jedynie, jako usługa SMS-owa, ale wkrótce i to ma się zmienić. Według Jordana Singera i Shivkantha Bagavathy program będzie kompatybilny m.in. ze Slackiem i Messengerem, a ponadto jego twórcy planują udostępnić API bota.
SI anuluje mandaty
Sztuczna inteligencja pomaga także uporać się z mandatami za złe parkowanie. 19-letni Joshua Browder stworzył serwis DoNotPay, dzięki któremu kierowcy anulowali mandaty o łącznej wartości 4 milionów dolarów. Jego pomysłodawca zamierza niebawem opracować bota, który pomoże osobom z wirusem HIV zrozumieć swoje prawa, uchodźcom ubiegać się o azyl, a turystom poszkodowanym przez linie lotnicze w uzyskaniu rekompensaty.