Przedsiębiorcy z Warszawy stworzyli okulary dla niewidomych. Będą rozdawać je za darmo

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Według Światowej Organizacji Zdrowia 314 mln osób nie widzi albo ma problemy ze wzrokiem. Pomóc mają im Polacy, którzy opracowali inteligentne okulary przetwarzające obraz na dźwięk. Będą rozdawać je bezpłatnie.

Okulary dla osób niewidomych

Warszawska organizacja non-profit Parsee tworzy inteligentne okulary, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące „zobaczą” otaczający ich świat. Według autorów projektu urządzenie ma rejestrować obraz, w tym przede wszystkim: rozpoznawać twarze, kształty, kolory i teksty. Dostrzeżone przez okulary przedmioty mają następnie być opisywane i odczytywane użytkownikom sprzętu.

Co ciekawe, zespół stojący za przedsięwzięciem nie zamierza sprzedawać okularów. Planuje z kolei rozdawać je całkowicie bezpłatnie. Póki co jednak koszt produkcji jest wysoki, bo żeby z taśmy zjechała chociażby jedna para potrzeba 300 dolarów. Niemniej przedsiębiorcy wiedzą, jak zoptymalizować ten proces i zminimalizować nakłady finansowe potrzebne do ich wytworzenia.

Do zebrania 25 tys. dolarów na Indiegogo

Zanim jednak ruszą z masową produkcją i darmową dystrybucją, zamierzają udoskonalić wynalazek, który jak na razie jest w fazie prototypu. Docelowo ramki okularów mają być drukowane za pomocą drukarek 3D, posiadać niewielką kamerę IP, słuchawkę, baterię i przycisk do robienia zdjęć. Obraz przechwycony przez gadżet ma trafiać do aplikacji mobilnej, która rozpozna jego zawartość i przekształci w komunikat głosowy.

Żeby finalna, wyżej opisana wersja okularów Parsee pojawiła się na rynku, pomysłodawcy projektu muszą pozyskać przynajmniej 25 tysięcy dolarów. Dlatego uruchomili kampanię crowdfundingową na Indiegogo. Póki co zbiórkę wsparło dziesięciu internautów na łączną kwotę blisko 750 dolarów. Jeśli jednak podstawowy cel akcji zostanie zrealizowany, to gadżet trafi do wspierających pod koniec 2017 roku.

Google wszczepi soczewkę kontaktową

O wzrok zadbać chce także amerykański gigant internetowy. Pod koniec kwietnia Google opatentowało wszczepiane do oka soczewki kontaktowe. Poza tym, że mają korygować wady widzenia, to również zbierać i przekazywać dane. Wynalazek spółki ze Stanów Zjednoczonych ma być bowiem nafaszerowany elektroniką, która zapewni soczewce łączność z zewnętrznymi urządzeniami, np. smartfonem. 

fot. Indiegogo