Kapitał na komercjalizację projektów naukowych
– Chcemy, aby polska gospodarka byÅ‚a konkurencyjna, dlatego wzrost gospodarczy musimy opierać o zasoby polskiej nauki – powiedziaÅ‚ minister nauki i szkolnictwa wyższego JarosÅ‚aw Gowin, cytowany w komunikacie prasowym. W efekcie zapowiedziaÅ‚ powoÅ‚anie najwiÄ™kszego w Polsce i Europie Åšrodkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy. BÄ™dzie on sprzyjać komercjalizacji wyników badaÅ„ naukowych, a także wspierać rozwój startupów.Â
Na zdjęciu: Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego | fot. facebook.pl
Początkowo budżet organizacji wynosić ma 500 milionów złotych. Wyjaśniono, że środki te pochodzić będą z portfela Grupy PZU oraz innych prywatnych inwestorów. Ponadto z Funduszem Funduszy współpracować ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wspólnie wyżej wymienione instytucje będą inwestować kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa technologiczne, a także umożliwią im skorzystanie z programu koinwestycyjnego.
Funusze venture capital muszą udowodnić, że potrafią inwestować
Tym samym rozwiązując powszechnie występujący problem wśród m.in. zespołów badawczych. – W polskich uczelniach, instytutach badawczych i instytutach naukowych PAN kiełkuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Często jednak ich twórcy mają trudność z dotarciem do inwestorów i pozyskaniem finansowania na realizację projektu – powiedział Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBR, cytowany w komunikacie prasowym. Dodał, że kierując do nich strumień funduszy, przy jednoczesnym wykorzystaniu know-how partnerów NCBR, zostaje usunięta kolejna bariera ograniczająca komercjalizację prac B+R.
I tak, po środki finansowe Funduszu Funduszy sięgać mają fundusze venture capital z Polski. Następnie uzyskany kapitał mają wpompowywać w startupy. Zanim jednak fundusze venture capital otrzymają pieniądze muszą po pierwsze udowodnić, że potrafią inwestować, a po drugie zaangażować własne środki przynajmniej na tym samym poziomie co Fundusz Funduszy, informuje serwis Puls Biznesu.
Podpisano list intencyjnyÂ
Utworzenie Funduszu Funduszy jest jedną z inicjatyw, która ma wesprzeć realizację rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pierwszy krok mający na celu uruchomienie organizacji został już postawiony. W piątek, 11 marca, w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR, PZU SA i PZU TFI podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych.