fot. Facebook
24 miliony dolarów dla Andela
– Miałem szczęście, ze urodziłem się w bogatym kraju z dostępem do komputerów i internetu. Nie jestem pewny, czy gdybym urodził się gdzieś indziej udałoby mi się uruchomić Facebooka, a przynajmniej, zajęłoby mi to więcej czasu i byłoby trudniejsze. Największa przepaść między talentem, a możliwościami jest w Afryce – napisał na Facebooku Mark Zuckerberg.
Dodał, że sześciu na dziesięciu mieszkańców Afryki ma mniej niż 35 lat, a ponad połowa z nich nie może znaleźć pracy. Jego zdaniem nad rozwiązaniem problemu bezrobotnych Afrykańczyków pracuje Andela, startup, w który pod koniec ubiegłego tygodnia zainwestował wraz z żoną 24 miliony dolarów. Firma ta poszukuje na lokalnym rynku utalentowanych programistów, szkoli ich przez sześć miesięcy, po czym znajduje im zatrudnienie.
Znajdą pracę w koncernach technologicznych
Na liście potencjalnych pracodawców znajdują się tacy giganci, jak Microsoft i IBM. Nowoprzyjęci członkowie zespołów nie wyjeżdżają jednak z kraju, żeby pracować w biurach wyżej wymienionych firm, a wszystkie zawodowe obowiązki wykonują zdalnie. Nie wiadomo do końca ile zarabiają, ponoć są to przyzwoite wynagrodzenia na poziomie lokalnej klasy średniej.
Jak na razie Andela działa jedynie w Nigerii i Kenii. Pozyskany kapitał pomoże spółce rozszerzyć działalność. Do końca tego roku firma ma pojawić się przynajmniej w jeszcze jednym afrykańskim kraju. Będzie wówczas mogła pomóc większej liczbie rodaków znaleźć zatrudnienie. Chociaż, jak podaje CNN Money, nie jest łatwo dostać się do jej programu szkoleniowego. Dotychczas spółka otrzymała 40 tysięcy wniosków z czego przyjęła zaledwie 0,7 proc. kandydatów.
99 proc. akcji na cele dobroczynne
Inwestycja w Andela jest pierwszą, którą zrealizowała fundacja Chan Zuckerberg Initiative. Powstałą ona pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy Marka Zuckerberga, CEO Facebooka i jego żony Priscilly Chan. Przy tej okazji twórca serwisu społecznościowego zadeklarował, że odda na cele dobroczynne 99 proc. posiadanych akcji portalu o łącznej wartości 45 mld dolarów.