Zmodyfikowane genetycznie komary. Gatesowie inwestują w projekt 75 mln dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Choroby przenoszone przez komary zabijają 725 tysięcy osób rocznie. Według Billa Gatesa krwawe żniwo zbiera przede wszystkim malaria. Żeby z nią walczyć miliarder zamierza stworzyć zmodyfikowane genetycznie owady. Jego fundacja wyłożyła na projekt 75 mln dolarów.

Na zdjęciu: Bill Gates, założyciel Microsoftu | fot. by Prashant Panjiar, RIBI Image Library, flickr.com CC by 2.0

Ograniczyć populację komarów 

Program zakłada, że zmodyfikowane genetycznie samice komarów staną się bezpłodne, a po wpuszczeniu ich do dzikiej populacji nie będą zdolne do rozmnażania się. Tym samym Bill Gates liczy, że uda się zmniejszyć ilość groźnych owadów, a w efekcie liczbę zarażeń malarią. Początkowo przypuszczał, że zmodyfikowane genetycznie komary pojawią się w Afryce w 2029 roku. 

Być może jednak uda się zrealizować projekt w ciągu dwóch lata. Prace nad nim ma przyśpieszyć kapitał, który ostatnio wpompowała w przedsięwzięcie fundacja należąca do miliardera i jego małżonki, podaje Technology Review. Na początku września organizacja Gatesów przekazała na rzecz Target Malaria 35 mln dolarów; wcześniej natomiast 40 milionów 

Mydło na komary 

Genetyczna modyfikacja nie pokoi natomiast niektórych badaczy. Zdaniem Ericha Pica, prezesa Friends of the Earth, nierozsądnie jest rozwijać taką technologię, ponieważ może ona zaszkodzić różnorodności biologicznej. Szczególnie, że już teraz pracuje się m.in. nad genetycznie zmodyfikowanymi myszami, które mają rodzić jedynie męskie potomstwo.

Z komarami natomiast można walczyć inaczej. Gérard Niyondiko, 38-letni naukowiec z Burundi, opracował mydło, które odstrasza komary. Według niego pomoże ono skutecznie przeciwdziałać zarażeniom malarią, bo mydło jest jednym z tych produktów, które posiada 95 proc. gospodarstw domowych w Afryce. Tamtejsi mieszkańcy używają go nie tylko do mycia ciała, ale również do prania ubrań, a powstałe mydliny hamują rozwój larw złożonych w wodzie.

Ocalić 100 tysięcy osób 

Żeby je wyprodukować inżynier zebrał na francuskiej platformie crowdfundingowej Ulule ponad 70 tysięcy euro. Liczy, że dzięki zebranym środkom opracowane przez niego mydło wkrótce trafi na rynek, a do 2018 roku uchroni przynajmniej 100 tysięcy osób przed ukąszeniami komarów, które roznoszą malarię.