Za pół roku dokumenty będziemy trzymać w telefonie. Ma to ułatwić pracę przedsiębiorcom

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji na wczorajszej konferencji zaprezentował koncepcję, jak i metodę działania mDokumentów. mID i mDokumenty mają być wielkim przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracją państwową, lecz także w życiu codziennym. Jak mają działać?

Nieobowiązkowe rozwiązanie

– Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe – będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje – uspokajał Arkadiusz Szczebiot. Dodał, że obydwa rodzaje dokumentów będą uprawniały mieszkańców do realizacji tych samych spraw w urzędach. Choć nie ukrywa, że mDokumenty mają być bardziej praktyczne.

mDokumentem może być np. dowód osobisty bądź prawo jazdy. Każdy z obywateli będzie mógł korzystać z tych dokumentów z poziomu telefonu komórkowego. Jak zapewniają autorzy projektu, nie będą one przechowywane w telefonie, tylko z poziomu urządzenia będziemy mogli uzyskać do nich dostęp. mDokumenty mają bowiem działać w tzw. modelu serwerowym. 

Wszystko można przez komórkę

Nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji ma być ułatwieniem życia mieszkańców kraju. Dzięki temu, że do dokumentów potwierdzających tożsamość będziemy mieli dostęp z telefonu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zapomnimy je zabrać ze sobą z domu. Autorzy wyszli z założenia, że częściej korzystamy z telefonu niż z prawa jazdy czy z dowodu osobistego.

mDokumenty mają też ułatwić pracę urzędnikom państwowym, np. policjantom. Dzięki mobilnej wersji dokumentów będą oni mogli szybciej sprawdzić tożsamość obywatela. Podczas prezentacji Arkadiusz Szczebiot wspominał, że innowacja ma ułatwić życie także przedsiębiorcom. Ci też łatwiej będą mogli zweryfikować tożsamość partnerów biznesowych.

Etapy działania

Na razie projekt jest w fazie przygotowania i mało wiemy na jego temat. Jednym z głównych powodów, dla których powstał jest obniżenie kosztów „działania administracji publicznej”. A to za sprawą uzyskania łatwiejszego dostępu (za zgodą obywatela) do danych zawartych w rejestrach i systemach państwowych. mDokumenty mają działać nawet na starych telefonach.

Wdrożenie tego programu w życie ma kilka etapów. Pierwszym z nich będzie uruchomienie mobilnego Dowodu Osobistego, co nastąpi w maju 2017 roku. W październiku podobno będziemy mogli korzystać z mobilnego Prawa Jazdy, a na końcu roku także i z mobilnego Dowodu Rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Wykonawcą mDokumentów ma być Instytut NASK oraz Centralny Ośrodek Informatyki.

https://youtu.be/iF4GT2FW4Uc