W Australii lampy wiedzą, kiedy dać mniej albo więcej światła. Nauczył ich tego Silvair, startup Rafała Hana

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Współtworzył Estimote, a teraz zajmuje się Silvair. Startup Rafał Hana zmienia infrastrukturę oświetleniową w biurowcach w inteligentny system. Korzystają z niego już Australijczycy.

Na zdjęciu: Rafał Han, CEO Silvair | fot. materiały prasowe 

Ogranicza zużycie energii

Krakowski startup Silvair w oparciu o technologię Bluetooth Smart tworzy bezprzewodową platformę, która umożliwia konfigurację, sterowanie i zarządzanie infrastrukturą oświetleniową w biurowcach. W efekcie, podłączone do sieci elektrycznej lampy mają być inteligentne, to znaczy, w zależności od pory dnia samodzielnie będą m.in. sterować natężeniem światła w pomieszczeniach. System ten kilka dni temu wdrożono w jednym z budynków w Melbourne.

Zanim jednak Polacy nawiązali współpracę z właścicielem biurowca w Australii, zajmowali się tworzeniem rozwiązań na potrzeby rynku Smart Home. – Zaczynaliśmy jako R&D testując różne bezprzewodowe technologie w zaciszu krakowskiego biura. W 2013 roku zainteresowaliśmy się technologią Bluetooth i rozpoczęliśmy pracę nad rozwiązaniem dedykowanym do domu – wspomina Rafał Han, CEO Silvair.

Inteligentne urządzenia dla domów

Wkrótce potem zarejestrował w San Francisco spółkę, którą nazywano jeszcze wtedy Seed Labs. Dodaje, że projektem zainteresowali się inwestorzy m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Łącznie wpompowali wówczas w krakowski startup milion dolarów. Kapitał ten umożliwił przedsiębiorcy wprowadzenie na rynek w 2014 roku moduł wielkości znaczka pocztowego, który po zainstalowaniu w dowolnym urządzeniu, np. pralce pozwala na kontrolę jego pracy za pomocą smartfona.

Rok później firma opracował Silvair Control, gadżet nieco przypominający krążek hokejowy. Dzięki technologii Bluetooth Smart komunikuje się z inteligentnymi urządzeniami rozmieszczonym w mieszkaniu. I tak na przykład, za pomocą gestów domownik może włączyć albo wyłączyć światło, sterować klimatyzacją, a także otwierać i zamykać bramę do garażu.

Skoncentrowali się na branży oświetleniowej

– Pracując nad technologią zaczęliśmy lepiej poznawać cały rynek i jego potrzeby. Przeszliśmy przez kilka mniejszych i większych zwrotów – mówi Rafał Han. Niewątpliwie ważnym punktem było nawiązanie współpracy z kalifornijską firma oświetleniową Soraa, która zdecydowała się zaimplementować technologię Silvair w swoich żarówkach. – Zaczynaliśmy od rynku Smart Home, by ostatecznie móc skoncentrować się na komercyjnym rynku oświetleniowym – dodaje.

W efekcie, zarządzana przez niego spółka opracowała opartą o technologię Bluetooth Smart bezprzewodową platformę, dzięki której oświetleniowa infrastruktura w biurowcach staje się inteligentna. System ten składa się z kilku elementów: modułu, urządzenia Silvair Logic i chmury danych. Marek Wierzbicki, dyrektor działu marketingu w Silvair, tłumaczy, że po skonfigurowaniu platformy z infrastrukturą oświetleniową, dane na temat sposobu jej działania gromadzone są we wcześniej wspomnianej chmurze.

Silvair kupują producenci lamp LED

Na ich podstawie użytkownik może regulować parametry oświetlenia tak, aby np. temperatura bieli sprzyjała poprawie nastroju, a także monitorować natężenie światła, żeby ograniczyć zużycie energii. – Chcemy te wszystkie benefity dostarczyć ludziom w przestrzeniach komercyjnych. Widzimy szanse rozwoju tego sektora i chcemy być pierwszymi, którzy go zagospodarują – mówi Wierzbicki.

Wyjaśnia, że spółka będzie sprzedawać moduł Silvair i firmware producentom lamp LED, a także akcesoriów oświetleniowych, takich jak: włączniki, sensory, kontrolery, rolety i żaluzje. – Docelowo dążymy do sprzedaży w modelu abonamentowym, gdzie firmy oferujące usługi do ich oświetlenia będą mogły korzystać z infrastruktury oświetleniowej opartej o naszą technologię – wyjaśnia.

Australia, potem Polska i Szwecja

Rafał Han, CEO spółki, dodaje, że prowadzi obecnie rozmowy z ponad dwustoma producentami oświetleniowymi, a także chwali się podjęciem współpracy z kilkoma firmami. Wśród nich wymienia: Girard Sudron, NodOn, Organic Response, Aquaform i Zamel. – Jesteśmy na etapie pierwszych pilotażowych wdrożeń. Od kilku tygodni nasza technologia znajduje się w Melbourne na pięciu piętrach biurowca klasy A – mówi.

Niebawem instalacja systemu Silvair ma zostać rozszerzona w tym budynku o kolejnych 1,5 tys. punktów, a wkrótce potem ma być wykorzystana przez firmy z Polski i Szwecji. – Zależy nam na jak największej ilości wdrożeń naszej technologii. Cały czas testujemy i sprawdzamy jakie są potrzeby tego rynku, czego oczekują producenci oświetleniowi. Instalacje pilotażowe pozwolą nam to dobrze zrozumieć – dodaje.