Piłeś? Ta opaska zmierzy liczbę promili

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzÄ…cyRedaktor prowadzÄ…cy MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Żeby uniknąć jazdy na podwójnym gazie najłatwiej jest po prostu nie pić alkoholu. Jeśli jednak zdarzyło się wczoraj wypić kilka kufli piwa, to ta opaska podpowie, kiedy będzie można wsiąść za kółko. Niebawem ma trafić na rynek.

Mierzy stężenie alkoholu na podstawie potu

Na pierwszy rzut oka BACTrack Skyn nie różni się właściwie niczym od sportowych opasek: nosi się ją na nadgarstku i jest zsynchronizowana z aplikacją mobilną. Różnica polega na tym, że zamiast mierzyć tętno, przebytą trasę i liczbę kroków, ta mierzy stężenie alkoholu we krwi. Do tego pomiar ma być podobno tak samo dokładny, jak podczas badania policyjnym alkomatem.

Głównie dlatego, że gadżet wyposażono w ogniwa paliwowe, czyli tę samą technologię, którą wykorzystuje się w urządzeniach stosowanych przez mundurowych z drogówki. Niemniej BACTrack Skyn nie zastąpi policyjnych alkomatów, ponieważ wynik pomiaru podawany jest z 45-cio minutowym opóźnieniem. Tyle czasu potrzebuje opaska, żeby przeanalizować pot użytkownika i stwierdzić, czy może on wsiąść za kółko.

fot. materiały prasowe 

BACTrack Skyn zgarnia 200 tys. dolarów

Przyda się ona przede wszystkim kierowcom, którzy dzień wcześniej spożyli alkohol, a którzy chcieliby np. rano przede ruszeniem w trasę zweryfikować swoją trzeźwość. Dr George Koob z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych zwraca uwagę, że gadżet może być również wykorzystywany do monitorowania nawyków użytkowników, a w efekcie służyć podczas leczenia alkoholików.

Póki co opaska jest jeszcze w fazie prototypu i ma zostać udoskonalona. Na ten cel zespół stojący za projektem zdobył niedawno grant w wysokości 200 tysięcy dolarów przyznany przez wcześniej wspomniany Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. I tak, urządzenie ma trafi na rynek w ograniczonej ilości w czwartym kwartale 2016 roku, zaś w przyszłym pojawić się w powszechnej sprzedaży.

Alkomat zablokuje samochód

O trzeźwość osób siadających za kółko zadbają także japońskie koncerny Honda i Hitachi, które opracowały wspólnie koncepcję mobilnego alkomatu zintegrowanego z kluczykiem samochodowym. Po wykryciu alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu uniemożliwi mu uruchomienie pojazdu. Podobnie, jak BACTrack Skyn, urządzenie opracowane przez spółki z Japonii ma trafić na półki sklepowe. Nie wiadomo tylko, kiedy to nastąpi.