Naziemny dron dostarczy jedzenie. Starship Technologies rusza z testami w Waszyngtonie i Kalifornii

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzÄ…cyRedaktor prowadzÄ…cy MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Mieszkańcy Waszyngtonu i Redwood City w Kalifornii odbiorą przesyłki dostarczane przez naziemne drony. Współtwórcy autonomicznego robota dostawczego Starship Technologies nawiązali współpracę z dwoma tamtejszymi startupami.

Na zdjęciu: robot Starship Technologies| fot. zrzut ekranu z filmu promującego maszynę, YouTube

Testy 

Flota autonomicznych robotów Starship Technologies już niebawem wyjedzie na ulice Waszyngtonu i Doliny Krzemowej. Dzięki współpracy z firmą kurierską Postmates będzie dowozić przesyłki na terenie stolicy Stanów Zjednoczonych oraz dostarczać jedzenie mieszkańcom Kalifornii, które zamówili za pośrednictwem platformy DoorDash. Jak na razie będzie to program pilotażowy. 

– Mamy ludzi, którzy używają samochodów, rowerów, motocykli albo przemieszczają się pieszo, żeby realizować dostawy. Każdy sposób ma mocne strony i jest użyteczny w zależności od rodzaju dostawy. Roboty będą kolejnym typem pojazdów w naszym systemie – powiedział w rozmowie z TechCrunch współzałożyciel DoorDash Stanley Tang. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to próba zastąpienia pracowników maszynami. 

Robot nie zastąpi ludzi 

Przedsiębiorca zastanawia się jeszcze, jak najefektywniej zintegrować roboty Starship Technologies z jego platformą i twierdzi, że będą one realizować głównie zamówienia o niskiej wartość. Tych z kolei nie chcą podejmować się etatowi pracownicy firmy, ponieważ wynagradzani są od łącznej kwoty przyjętych i dostarczonych posiłków. Nie opłaca się im się podejmować zleceń za kilka dolarów. 

Według wiceprezesa Postmates jest jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy testowana flota autonomiczny robotów zmieni w jakikolwiek sposób dotychczasowy proces dostaw. Na tym etapie zależymy mu jedynie, żeby zweryfikować jakość i ilość zamówień realizowanych przez maszyny. Chce dowiedzieć się, czy są bardziej efektywne niż jego pracownicy oraz jak postrzegają je klienci. 

Prawie autonomiczny 

Robot Starship Technologies opracowany przez współzałożycieli Skype’a porusza się na sześciu kołach i nieco przypomina odkurzacz. Jego celem jest realizacja niewielkich zamówień i dostarczanie paczek w obrębie zaledwie kilku kilometrów, ponieważ kufer maszyny pomieści jedynie załadunek o maksymalnej wadze 18 kilogramów i rozpędzi się do blisko 7 kilometrów na godzinę. 

Pojazd ten jest prawie w pełni autonomiczny, ponieważ samodzielnie potrafi dotrzeć z punktu A do B i na żądanie klienta otworzyć bagażnik z przesyłką. Wcześniej tylko weryfikuję tożsamość odbiorcy za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Rola operatora nadzorującego maszynę ogranicza się właściwie do obserwacji, czy Starship Technologies bezpiecznie pokonuję wyznaczoną trasę. 

Poczta w Szwajcarii i Media Markt w Niemczech 

Zlecenia, które robot będzie realizować w Waszyngtonie i Redwood City w Kalifornii nie są pierwszymi, jakie ma już na swoim koncie. Autorzy projektu nawiązali w sierpniu minionego roku współpracę z pocztą w Szwajcarii, która zdecydowała się przetestować flotę naziemnych dronów w stolicy i dwóch innych miastach. 

Przy tej okazji Claudia Pletscher ze Swiss Posty uspokoiła listonoszy i powiedziała, żeby nie obawiali się o swoje posady, bo maszyny nie zastąpią ich w pracy, ale tylko odciążą z części obowiązków. Na podobny ruch zdecydował się Media Markt w Niemczech, który we wrześniu 2016 roku zobowiązał się do realizacji dostaw sprzętu elektronicznego właśnie za pośrednictwem robotów Starship Technologies.

https://youtu.be/MEWfsVPqKi4