12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. W walce z nałogiem pomoże nasza aplikacja – Marcin Brysiak (AlkyRecovery)

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Nadużywanie alkoholu to taki poziom picia, który powoduje szkody zdrowotne i społeczne, ale nie zawsze jest uzależnieniem – mówi Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji dla alkoholików. AlkyRecovery stworzono także dla bliskich chorych, bo oni również potrzebują pomocy w wyciąganiu kogoś z nałogu.

Na zdjęciu: Marcin Brysiak, pomysłodawca AlkyRecovery | fot. materiały prasowe 

Pięć sekcji

Aplikacja AlkyRecovery jest swojego rodzaju przedłużeniem terapii dla alkoholików. Składa się z pięciu sekcji. Pulpitu, który zawiera m.in. licznik trzeźwości, wiadomości motywujące, wynik testu/ankiety alkoholowej oraz mapkę z najbliższymi placówkami lecznictwa. Druga, to sekcja wiadomości z innymi chorymi. Trzecia sekcja o nazwie “Głód” zawiera tzw. “dzienniczek głodu”, za pomocą którego można wspierać proces zdrowienia. 

– Jest jeszcze dzienniczek uczuć, który stanowi bardzo dobre uzupełnienie poradników zdrowienia w leczeniu uzależnień, m.in. w terapii choroby alkoholowej. Ostatnia funkcja aplikacji oferuje definicje, test i poradniki dla użytkowników aplikacji – dodaje Marcin Brysiak. Te pięć funkcji aplikacji ma pomóc osobom chorym w zapanowaniu nad głodem alkoholowym.

Jeden głębszy

Dla alkoholika opanowanie choroby wiąże się ze stresem, lękiem, poirytowaniem i poczuciem niskiej wartości. – Chęć wypicia „jednego głębszego” w takich sytuacjach jest spowodowana faktem, iż przez lata to właśnie alkohol był utrwalany jako sposób radzenia sobie z różnymi stanami napięcia – mówi pomysłodawca aplikacji. Gdy użytkownik poczuje chęć napicia się, powinien opisać to w dzienniczku głodu.

Zapisuje się w nim, w jakich sytuacjach narasta chęć na alkohol, jakie uczucia i objawy temu towarzyszą. Dzienniczek pozwoli kontrolować nawroty, a nawet je ograniczyć. Warto również wynotować rożne sposoby radzenia sobie z uczuciem braku alkoholu, a następnie ocenić ich skuteczność na sobie. – W obecnej wersji aplikacji mamy 21 objawów i możemy szybko przeprowadzić analizę stanu w jakim jesteśmy i co nam dolega – dodaje Marcin Brysiak. 

Głód

Korzystanie z AlkyRecover rozpoczyna się od wypełnienia testu i podania daty, od kiedy użytkownik jest trzeźwy. Wtedy udostępnione zostaną funkcje aplikacji mogące pomóc w walce z nałogiem. Jedna z bardziej popularnych funkcji, z której korzystają użytkownicy to dzienniczek głodu wypełniony w aplikacji ponad 20 tys. razy. Użytkownicy chętnie korzystają też z bazy wiedzy i informacji o sygnałach ostrzegawczych. 

Samo korzystanie z aplikacji może nie przynieść jednak efektów. – Dlatego zamierzamy budować świadomość wśród osób bliskich użytkownikom, dzięki czemu będą mogli zareagować albo skorzystać z pomocy specjalistów w ośrodkach – mówi pomysłodawca AlkyRecovery. Za pomocą aplikacji mogą dopingować członków rodziny, wspierać ich w analizowaniu swoich zachowań i komunikować się z nimi w prywatnych wiadomościach.

Prace nad aplikacją trwały siedem miesięcy. Większość funkcji w programie dostępnych jest za darmo. Wersja rozszerzona będzie dostępna w postaci pakietów. Dla użytkowników trafna może okazać się także odpłatna pomoc z terapeutką uzależnień, do której jest łatwy dostęp z poziomu aplikacji.