Rozdał pracownikom majątek. 10 procent wartość 5-cio miliardowej firmy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Szacuje się, że wartość rynkowa amerykańskiego przedsiębiorstwa Chobani wynosi od 3 do 5 miliardów dolarów. Większość udziałów spółki posiada jej założyciel Hamdi Ulukaya. Przedsiębiorca zdecydował się rozdać część majątku swoim pracownikom. Na głowę przypadło mniej więcej 150 tys. dolarów.

10 procent wartości firmy

Po tym, jak dwa lata temu fundusz TPG Capital zainwestował 750 milionów dolarów w Chobani, amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące jogurty, oszacowano, że wartość rynkowa spółki wynosi od 3 do 5 miliardów dolarów. Większość jej udziałów posiada założyciel firmy, turecki przedsiębiorca Hamdi Ulukaya, który zdecydował, że rozda część swojego majątku pracownikom spółki.

W efekcie, dwa tysiące osób zatrudnionych w Chobani otrzyma akcje o łącznej wartości 10 procent wyceny firmy. Zakładając, że wynosi ona trzy miliardy dolarów, przypadnie wówczas na jednego pracownika premia w wysokości 150 tysięcy dolarów. Realnie jednak ilość akcji, a tym samym wysokość premii, którą dostaną podwładni Ulukaya nie będzie uśredniona, a co za tym idzie, będzie się różnić. Zależy bowiem o stażu pracy.

237 tysięcy dolarów na głowę

Rozdając podopiecznym część swojego majątku, przedsiębiorca chciał dać im do zrozumienia, że docenia wysiłek, który włożyli w rozwój firmy. Jego zdaniem, jak podaje magazyn The New York Times, nie udałoby my się zbudować Chobani, gdyby ludzie stojący za projektem nie zaangażowali się w przedsięwzięcie. Jednocześnie ma nadzieję, że teraz, gdy posiadają udziały w spółce, przyczynią się do dalszego wzrostu firmy.

Na podobny ruch w ubiegłym roku zdecydował się inny turecki przedsiębiorca. Po tym, jak Navzat Aydin sprzedał za 589 milionów dolarów firmę Yemeksepeti niemieckiemu gigantowi Delivey Hero, wypłacił osobom zatrudnionym w spółce ogromne premie. I tak, 144 podwładnych otrzymało od szefa bonus o średniej wysokość 237 tysięcy dolarów. Co z pewnością poprawiło sytuację materialną każdego z nich, bo wysokość pensji w Yemeksepeti waha się od tysiąca do dwóch tysięcy dolarów.

Odeszli z pracy po wyrównaniu pensji

Nie każda decyzja dotycząca wynagrodzeń przynosi właścicielom firm oczekiwane rezultaty. Przykładem jest Dan Price, CEO Gravity Payments, amerykańskiej spółki oferującej narzędzia do zarządzania płatnościami elektronicznymi. W ubiegłym roku wyrównał wysokość rocznej pensji minimalnej do 70 tysięcy dolarów. Okazało się wówczas, że część z pracowników poczuła się urażona, niesprawiedliwie potraktowana, a dwóch z nich nawet rzuciło pracę.

fot. materiały prasowe