Saeed Amidi zajmował się kiedyś nieruchomościami. Jak każdy szanujący się przedsiębiorca, obserwował rynek i doszedł kiedyś do wniosku, że warto jedno z wynajmowanych biur przeznaczyć na przestrzeń dla startupów. Czy już wtedy zaświtała mu myśl, że to będzie główna linia biznesowa, którą rozwinie, czy był to przypadek? Nie wiem, ale zapytam Saeeda przy następnej okazji :)

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Ciąg dalszy tej historii jest tak ciekawy, że chciałoby się o nim napisać case study – taki, o jakich dyskutujemy w Szkole Przedsiębiorczości Innovation Nest SPIN. Może tak się stanie :)

W przestrzeni oferowanej przez Saeeda pojawiali się kolejni chętni – biznes zaczął się rozwijać i w efekcie powstały trzy centra w Silicon Valley, przez które przechodzą setki firm rocznie. Oferta jest dwojaka: wynajem powierzchni biurowej (co-work) lub 10-tygodniowy program inkubacyjny. Inkubacja kończy się EXPO: prezentacją przed przedstawicielami ponad 80 inwestorów – funduszy i aniołów biznesu.

Plug&Play Tech Center w Sunnyvale to obecnie 280 firm pod jednym dachem i najbardziej „międzynarodowe” miejsce w Dolinie z narodowymi pawilonami (czy raczej „cubiclami”) sponsorowanymi przez instytucje rządowe. Jak wszystko w życiu, ma ono swoje dobre i złe strony: centralne położenie w Dolinie, solidne kontakty, program otwarty na Europę – to niewątpliwe plusy. Z drugiej strony – moim zdaniem – jest odrobinę mniejsza “energia” niż w “500 Startups” czy w “Y Combinator”.

Przyjeżdżasz z Europy i chcesz w krótką chwilę poczuć jak funkcjonuje Sillicon Valley? Jeśli tak, to adres już znasz.

Piotr Wilam - przedsiębiorca, założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl. Business angel zaangażowany w Merlin.pl, a obecnie założyciel Innovation Nest, klastra zaawansowanych technologii. Z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

 

 

 

Zobacz wszystkie teksty autora

Komentarze (0)