Google Campus Warsaw już otwarty. Jego sercem jest kawiarnia

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Wczoraj podczas uroczystości otwarcia Google Campus Warsaw, Rafał Plutecki zaprosił przedsiębiorców do korzystania z ośrodka. Od poniedziałku kampus będzie otwarty dla wszystkich chętnych. Tych jest już ponad 1400 osób.

Lała się wódka, dziś powstaną biznesy

Niegdyś w Praskim Centrum Koneser przy ulicy Ząbkowskie 27/31 w Warszawie produkowano wódkę, a teraz Google uruchomiło tam Campus Warsaw, miejsce, w którym startupowcy będą wspólnie pracować nad swoim projektami. Mimo że uroczyste otwarcie kampusu, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy, odbyło się wczoraj, to placówka zostanie oddana przedsiębiorcom do użytku 23 listopada.

Na zdjęciu: Rafał Plutecki, szef Google Campus Warsaw | fot. materiały prasowe 

We wczorajszym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiej sceny startupowej m.in. Rafał Plutecki, który pełni funkcję szefa Campusu Warsaw, fundusz Innovation Nest, a także politycy: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju oraz Elizabeth Varley, prezes TechHub i Matt Brittin, prezes Googla na Europę.

Honorowy Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nieobecnego podczas gali otwarcia, list odczytał Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. – Z satysfakcją przyjąłem, że Warszawa postrzegana jest, jako ważny ośrodek rozwoju i że dołącza do elitarnego grona kilku miast, w których państwa firma zdecydowała się umieścić swoje Campusy – czytał Kolarski. Prezydent, przytaczany przez Podsekretarza Stanu, wyraził także nadzieje, że Campus Google w Warszawie będzie miejscem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą rozwijać swoje talenty i ułatwi im promocję na świecie.

Google Campus Warsaw | fot. Paweł Kowalik 

Z kolei Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju, zwrócił uwagę na fakt, aby inicjatywa amerykańskiej spółki nie przyczyniła się do „wyssania” z Polski wcześniej wspomnianych talentów przedsiębiorczości. Zdaniem Morawieckiego rodzimi startupowcy powinni stać się integralną i ważną częścią gospodarczego krwioobiegu Unii Europejskiej.

Kawiarnia, sercem kampusu

Po oficjalnej części uroczystości, goście zostali oprowadzeni po kampusie. Ośrodek, w którym będą spotykać się biznesmeni, składa się z dwóch pięter. Jak zaznaczył Rafał Plutecki, sercem Campusu Warsaw jest kawiarnia ulokowana na parterze. To w niej pomysłodawcy projektów będą widywać się ze współpracownikami, z bardziej doświadczonymi kolegami, mentorami, a także inwestorami.

Google Campus Warsaw – plan obiektu | fot. materiały prasowe 

Na pierwszym i drugim piętrze mieszczą się: przestrzeń co-workingowa, gdzie TechHub udostępnia startupowcom biura i szybki internet, sale konferencyjne i gabinety kadry zarządzającej kampusem. Szczególnie interesującym obszarem dla przedsiębiorców jest wcześniej wspomniana przestrzeń co-workingowa, która w sumie może pomieści około dwieście osób i będzie można z niej korzystać od najbliższego poniedziałku.

1400 osób będzie odwiedzać kampus

Mimo że Google Campus Warsaw zostanie oddany do użytku przedsiębiorcom 23 listopada, to już jego społeczność liczy ponad 1,4 tysięcy członów. Warszawa z kolei dołączyła do grona pięciu miast, w których amerykańska spółka zdecydowała się uruchomić ośrodek rozwoju dla startupowców. Dotychczas kampusy mieściły się w: Londynie, Madrycie, Seulu i Tel Avivie. Wkrótce ośrodek podobny do warszawskiego stanie również w Sao Paulo.