1,6 miliona złotych na ekspansję. Sotrender wyrusza na podbój ameryki

16 miliona zlotych na ekspansje sotrender wyrusza na podboj ameryki
Udostępnij:

Pod koniec lutego Sotrender pozyskał od funduszu Inovo.vc 1,6 miliona złotych na rozwój projektu. Prezes firmy, dr Jan Zając deklaruje, że dzięki temu wsparciu możliwa będzie realizacja zarysowanej strategii rozwoju. Jako następny krok podaje ekspansję międzynarodową.

Dr Jan Zając

Dotychczas Sotrender był znany w kilkunastu krajach. Uzyskane finansowanie pozwoli na poszerzenie działalności na kolejne rynki. Prezes firmy wspomina, że najważniejszym z nich będą Stany Zjednoczone.

Dobór partnera podstawą sukcesu

Jan Zając uważa, że znalezienie odpowiedniego inwestora nie jest łatwe, a podczas poszukiwań trzeba zwracać uwagę na wiele różnych szczegółów, które mogą zaważyć na dalszym losie inwestycji. Zapytany o wybór funduszu mówi, że na przestrzeni dwóch lat spotkał się w blisko setką potencjalnych inwestorów z różnych krajów, od Polski, przez Rosję, Wielką Brytanię, Niemcy aż do USA.

Wspomina, że kontakt z Inovo.vc nawiązał we wrześniu ubiegłego roku i od razu spodobało mu się profesjonalne podejście rozmówców do strategii rozwoju projektu. - Do Inovo.vc przekonał nas fakt, że fundusz ten w całości tworzą sami przedsiębiorcy. Zdają sobie oni sprawę ze specyfiki działania na polskim rynku, a zarazem potrafią dostarczyć odpowiednie know-how, które pomoże nam jeszcze szybciej i efektywniej rozwijać firmę - dodaje.

Po pierwsze: realizacja planu

Pozyskane od Inovo.vc fundusze zostaną przeznaczone na realizację przyjętego przez planu i zatrudnienie w tym celu kolejnych osób. Zespół przede wszystkim zamierza skupić się na rozbudowywaniu flagowego produktu, czyli aplikacji analizującej działania w mediach społecznościowych o kolejne funkcje. Jan Zając zapowiada, że już niedługo będzie można mierzyć w niej także aktywności na Instagramie.

Kolejnymi krokami będą zmiana biura, aby zapewnić wszystkim pracownikom odpowiedni komfort pracy, a także intensyfikacja działań marketingowych. Drugą część planu prezes Sotrendera komentuje - będziemy atakować zagraniczne rynki, skupiając się przede wszystkim na marketerach z małych i średnich przedsiębiorstw, dla których przygotowujemy specjalną wersję aplikacji.

Partnerzy z globalnym potencjałem

Sotrender to założona w 2011 roku w Polsce firma badawcza specjalizująca się w badaniach i analizach mediów społecznościowych. Jej flagowym projektem jest aplikacja o tej samej nazwie, działająca w modelu software as a service. Umożliwia ona automatyczne analizy komunikacji i kampanii w serwisach społecznościowych oraz pomaga w interpretacji danych. Sotrender wykorzystywany jest obecnie w kilkunastu krajach na 4 kontynentach.

Inovo.vc to fundusz venture capital, który pozyskał kapitał od znanych przedsiębiorców, m.in. Macieja Dudy, wiele lat zarządzającego koncernem mięsnym PKM Duda i Rafała Brzoski, założyciela grupy Integer.pl. Inovo.vc dysponuje także funduszami Krajowego Funduszu Kapitałowego. Sotrender jest jedną z pięciu spółek, w które dotychczas zainwestowało Inovo.vc.

Inovo.vc w lutym tego roku zainwestowało w Sotrender 1,6 mln złotych, otrzymując w zamian niewielki pakiet mniejszościowy. Jan Zając z dumą mówi - obecna wartość Sotrendera wyceniana jest już w kwotach ośmiocyfrowych. Na razie jeszcze w złotych.