1% startupu sprzedam

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Pomimo tego, że świat startupów charakteryzuje się niską barierą wejścia, na pewnym etapie projektu trzeba pozyskać dofinansowanie. W Polsce jest sporo kapitału i okazji, aby go zdobyć. Jednak startupy coraz częściej wykorzystują inne możliwości.

Pomimo tego, że świat startupów charakteryzuje się niską barierą wejścia, na pewnym etapie projektu trzeba pozyskać dofinansowanie. W Polsce jest sporo kapitału i okazji, aby go zdobyć. Jednak startupy coraz częściej wykorzystują inne możliwości.

Sztandarowym przykładem jest oczywiście historia MyGuidie.com, którą opisywaliśmy już w naszym serwisie. Projekt powstał podczas pierwszego w Polsce Startup Weekendu, który odbył się w Warszawie. Team złożony z Oli Sitarskiej i Michała Samojlika w pewnym momencie musiał pozyskać pieniądze na rozwój. Głównie chodziło o to, żeby wystąpić na kilku międzynarodowych eventach dla startupów. Twórcy MyGuidie postanowili wystawić na aukcji Allegro iPada, którego wygrali właśnie podczas warszawskiego Startup Weekendu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dodatkiem do iPada był 1% udziałów w startupie. O aukcji zrobiło się bardzo głośno, informacje o niej trafiły do największych mediów. Końcowy efekt był zadowalający – wylicytowana kwota osiągnęła poziom 19 300 złotych, co dało teoretyczną wycenę projektu na sumę prawie 2 milionów złotych. Oprócz tego startup zyskał darmowy buzz.

To był pierwszy tego typu przypadek, ale jak się okazuje nie ostatni. W poniedziałek zakończyła się kolejna aukcja, w której do nabycia był 1% startupu. Tym razem na taki krok zdecydowali się twórcy serwisu wczasowi.pl, który jest portalem podróżniczym. Oczywiście aukcja nie mogła się odbyć bez odpowiedniego wabika, którym był nowiutki MacBook Air. Jak to się skończyło? Licytacja zatrzymała się na kwocie 20 100 złotych. Oznacza to hipotetyczną wycenę startupu na nieco ponad 2 miliony złotych. Według naszych informacji, transakcja została już sfinalizowana, a pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na promocję przedsięwzięcia.

W ostatnich dniach kolejni śmiałkowie zdecydowali się wystawić podobną aukcję. Twórcy serwisu job-jumper.pl sprzedają 1% udziałów w swoim startupie, dodając jako bonus złotą monetę Krugerrand. Obecnie cena wynosi 6 100 złotych, ale minimum nie zostało jeszcze osiągnięte, a do końca aukcji jeszcze 9 dni. Ciekawe czy się uda…

Zastanawiające jest to, czemu startupowcy sięgają po kapitał na Allegro, skoro jest aktualnie tyle innych możliwości. Jedno jest pewne, metoda wydaje się skuteczna i prawdopodobnie będzie miała kolejnych naśladowców. Czy można już mówić o nowym trendzie?