10 innowacyjnych zastosowań dronów w przemyśle 4.0

Dodane:

Adrianna Szymańska Adrianna Szymańska

10 innowacyjnych zastosowań dronów w przemyśle 4.0

Udostępnij:

Bez wątpienia drony to ogromny postęp industrializacji. Nie tak dawno postrzegane były wyłącznie jako sprzęt zabawkowy, dziś to potężne narzędzia rozwijającego się przemysłu. Bezzałogowce mają duży potencjał pod względem optymalizacji kosztów oraz czasu pracy na wielu stanowiskach. Ich rola jest niewątpliwie ważna ze względu na szerokie spektrum działania, od rutynowych inspekcji, po wykonywanie precyzyjnych i zaawansowanych pomiarów.

Nierzadko zdarza się, że drony zastępują człowieka w wielu niebezpiecznych pracach, stąd też ich nieoceniona pomoc w trudnych zadaniach. Wiele przedsiębiorców uważa, że inwestycja w drony to krok w kierunku długofalowej współpracy oraz minimalizacji kosztów. Każdego dnia słyszymy o coraz ciekawszych zastosowaniach i wdrożeniach dronów w przemyśle 4.0, dlatego dzisiaj opowiemy o kilku z nich.

1. Transport krwi

Coraz głośniej wybrzmiewa temat transportu paczek za pomocą dronów. Największe firmy jak Amazon, Walmark czy UPS od pewnego czasu inwestują w przemysł droniarski, który niesie ze sobą same korzyści. Kwestią czasu jest moment, gdy zamiast pukania do drzwi przez listonosza usłyszymy szum zbliżającego się drona lecącego z naszą przesyłką. Transport paczek to temat dosyć znany, ale warto tutaj również wspomnieć o transporcie krwi. To ogromny krok naprzód w kwestii ratowania ludzkiego życia. Airvein, bo tak nazywa się projekt, to polskiego pochodzenia system transportu krwi oraz innych środków medycznych wykorzystujący bezzałogowe statki powietrzne. Airvein to świetna alternatywa dla karetek, które nierzadko tracą cenne minuty na ratowanie życia ze względu na zakorkowane miasta. Dron jest w stanie dostarczyć życiodajną krew w tempie natychmiastowym.

2. Wykrywanie zanieczyszczeń powietrza

Rekordowe wyniki stężenia smogu oraz ich negatywne skutki biją na alarm. Zanieczyszczone powietrze to problem dotykający każdego z nas. Drony włączone do walki ze smogiem analizują czystość powietrza i dostarczają niezbędne dane dzięki wbudowanym sensorom. Ze względu na ich pracę potocznie nazywane są latającymi laboratoriami. Ich wyposażenie i zaawansowany sprzęt pozwala na przeprowadzanie szczegółowych metod badawczych.

3. Monitoring sieci energetycznych

Obserwacja sieci energetycznych za pomocą dronów wpływa na szybkie rozpoznanie problemów oraz dotarcie do miejsc niedostępnych dla człowieka. Bezzałogowce minimalizują ryzyko popełnienia błędu przy pomiarach, wyręczają człowieka w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu oraz poprawiają funkcjonowanie całego ekosystemu elektrycznego. Do zadań drona należy m.in. regularna inspekcja trakcji energetycznych, wykrywanie awarii, GPS mapping, modelowanie powierzchni w 3D, topografia miejsc, obserwacja kamerą termowizyjną czy wykrywanie nielegalnej rozbudowy sieci energetycznej. Drony zastępują ludzi w niebezpiecznych pracach, co przy operacjach w obecności dużych napięć i na wysokościach jest niebywałą zaletą.

4. Monitoring farm fotowoltaicznych

Drony nadzorujące farmy fotowoltaiczne pozwalają zmniejszyć koszty monitorowania oraz uzyskać dostęp do precyzyjnych danych. Za pomocą dostarczonych pomiarów i wykonanych misji są w stanie wskazać najlepsze lokalizacje do budowy fotowoltaicznych farm. Ponadto regularne misje pozwalają na szybkie wykrycie usterek, wskazanie defektów spowodowanych złą konstrukcją paneli czy też oszacować wydajność danej farmy. Przy zakładaniu fotowoltaiki  bardzo istotną kwestią jest sporządzenie topograficznej mapy danego terenu, której analiza pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji o instalacji. Tradycyjne pomiary wykonywane przez człowieka trwają do kilku miesięcy, drony tę samą pracę wykonują w zaledwie kilka dni.

5. Monitoring trakcji kolejowych

Codziennie miliony ludzi na świecie korzysta z transportu liniami kolejowymi. Bardzo ważne jest zachowanie ich prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Statystyki pokazują, że większość wypadków kolejowych wynika z niewystarczającej inspekcji trakcji kolejowych. W przypadku jakichkolwiek dysfunkcji, jak np. kradzież trakcji, jej uszkodzenia lub nieprawidłowa konserwacja, nagły problem musi być rozwiązany natychmiastowo w celu uniknięcia opóźnień i wszelkich komplikacji. Drony to świetne narzędzia adaptacyjne jeśli chodzi o sytuacje awaryjne. Łatwo je wdrożyć i bezpiecznie używać, co pozwala na szybkie wykrycie wszelkich usterek i natychmiastową ich naprawę.

6. Pomiary w Lasach Państwowych

Drony używane przy pomiarach w Lasach Państwowych dostarczają materiały kartograficzne, informacje pomiarowe (powierzchnia korony drzew, liczba drzew, ich witalność oraz kompozycja), weryfikują szkody spowodowane przez czynniki biotyczne, są nośnikiem oprysków rozpylanych na ogromnych obszarach leśnych, wykrywają pożary lasów, zwalczają szkodniki oraz szacują ilość zwierzyny w lesie.

7. Ratowanie ludzi

Drony potocznie nazywane są również ratownikami z nieba. Coraz częściej z ich pomocy korzystają służby takie jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy górskie. Misje poszukiwawcze osób zaginionych odbywają przy pomocy dronów, które wyposażone w kamery transmitują obraz na żywo i pozwalają jak najszybciej dotrzeć do zaginionej osoby. Dzięki podglądowi z góry dron w bardzo łatwy sposób jest w stanie zlokalizować osoby zaginione w górach czy ciężko dostępnych miejscach. Biorąc pod uwagę wielkość obszaru do analizy oraz czas na przeżycie zaginionej osoby, drony odgrywają tutaj kluczową rolę.

8. Agrodrony

Drony wyposażone w zbiorniki z nawozami lub wodą wykonują precyzyjną i pracochłonną pracę. W rolnictwie są używane głownie jako narzędzia do szczegółowej analizy, tworzenia precyzyjnych map 3D, weryfikacji nawodnienia terenu, właściwości gleby oraz jej erozji. Odgrywają istotną rolę również przy sadzeniu, monitorowaniu, nawożeniu oraz nawadnianiu obszarów o większej suchości. Monitorują uprawy pod kątem insektów oraz bakterii.

9. Systemy antydronowe

Coraz większą popularnością cieszą się drony nazywane potocznie łowcami. Chronią granice państwowe, tereny wojskowe oraz lotnicze przed niekontrolowanym wtargnięciem innych nierozpoznanych dronów. Przykładem takiego incydentu było wtargnięcie drona na lotnisko Gatwick w Londynie, które doprowadziło do wstrzymania ruchu powietrznego na wiele godzin oraz pociągnęło za sobą milionowe straty. Dron łowca jest w stanie zlokalizować inny latający obiekt w przeciągu kilku sekund oraz podjąć interwencję w celu zatrzymania go.

10. Autonomiczne hangary

Problemem dotyczącym wyżej wymienionych zastosowań jest często brak pełnej autonomiczności dronów. Przeciętny czas trwania lotu bezzałogowca wynosi około 20 minut, co przy całodobowych misjach monitorujących może stanowić problem. Rozwiązanie można znaleźć w autonomicznych hangarach, które gwarantują całodobową pracę drona. Przykładem firmy oferującej takie rozwiązanie jest polska marka Dronhub Innovations, produkująca hangary wyposażone w  dwa systemy zarządzania bateriami. Garaż dla drona został skonstruowany tak, by w zależności od potrzeb regularnie wymieniać lub ładować baterie znajdujące się w dronie. Ponadto, plusem zastosowania takiej technologii jest całkowity brak ingerencji człowieka w serwisowanie drona. Praca hangaru opiera się na pełnej autonomiczności.

Adrianna Szymańska

Head of growth w Cervi Robotics