10 nowych inwestycji w startupy na etapie pre-seed i międzynarodowy ekosystem. Podsumowanie roku Next Road Ventures

Dodane:

Ewa Chronowska Ewa Chronowska

10 nowych inwestycji w startupy na etapie pre-seed i międzynarodowy ekosystem. Podsumowanie roku Next Road Ventures

Udostępnij:

Rok 2021 był strategicznym i niezwykle intensywnym rokiem pod kątem budowania portfela funduszu oraz globalnych partnerstw w ramach ekosystemu Next Road Ventures, do którego należy między innymi Vestbee – największa platforma i społeczność dla startupów, funduszy VC, akceleratorów i korporacji w regionie CEE oraz sieć aniołów biznesu.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

W ubiegłym roku trafiło do naszego pipeline ponad 3 000 projektów z regionu CEE, z czego przeanalizowaliśmy ponad 500, a ostatecznie zainwestowaliśmy w 10 startupów i wzięliśmy udział w 3 follow-onach. Od strony statystyk: 35% naszych inwestycji dokonanych zostało na etapie seed i 65% na etapie seed, 30% naszych inwestycji ma kobietę założyciela, 71% zespołów stanowią seryjni przedsiębiorcy, 29% zespołów stanowiątzw. first time entrepreneurs. W naszych decyzjach inwestycyjnych stawiamy na doświadczone zespoły, ale wspieramy również wybitnych założycieli rozwijającym swój pierwszy projekt.

Wybrane spółki portfelowe

Amano – jako lead inwestor zainwestowaliśmy wraz z Kaya VC, Kogito Ventures i aniołami biznesu (m.in. współzałożyciel Snowflake) kwotę 1,5 mln EUR w rundzie pre-seed w założony przez pomysłodawców Daily, Nicolasa Jędraszaka i Małgosię Sitkowską projekt Amano, rozwijający platformę dla rynku e-commerce agregującą wszelkie zamówienia online, logistykę i oferty promocyjne w jednym miejscu.

Saleson – wraz z Tomkiem Gołębiewskim, założycielem Nesperty zainwestowaliśmy 4 mln zł w założony przez Przemka Mika i Tomasza Stefanowicza projekt SalesOn rozwijający platformę do automatyzacji rozwoju kompetencji działów sprzedaży.

Amberlo – wiodący software dla branży legal z klientami z całego świata, w który zainwestowaliśmy wraz z Iron Wolf Capital, Corvus Ventures, 70Ventures  i aniołami biznesu1M EUR w rundzie seed.

Sambbler – rewolucyjna technologia umożliwiająca przetwarzanie ogromnych zbiorów nieustrukturyzowanych danych tekstowych. Spółka jest m.in. globalnym dostawcą do spółek Fortune 500. W spółkę, w stworzonym przez nas sydykacie aniołów biznesu zainwestował międzyinnymi współzałożyciel jednorożca technologicznego Snowflake.

HiPets – platforma typu all-in dla właścicieli zwierząt, stworzona przez jedną z najbardziej prężnie działających founderek polskiej sceny startupowej – Dorotę Rymaszewską. Obok nas inwestorami w spółkę jest międzyinnymi SMOK Ventures oraz aniołowie biznesu.  Wraz z naszymi aniołami biznesu zainwestowaliśmy w spółkę prawie 2 miliony złotych.

Sunroof – to firma założona i prowadzona przez seryjnych przedsiębiorców braci Karola i Lecha Kaniuk. To właśnie firmy takie jak Sunroof i rozwijane przez nią rozwiązania jak dach solarny czy wirtualna elektrownia, przybliżają nas do osiągnięcia neutralności węglowej i samowystarczalności energetycznej. W Sunroof jesteśmy inwestorem m.in. obok takich funduszy jak Inovo czy SMOK. Wraz z aniołami biznesu zainwestowaliśmy w spółkę ponad 2 miliony złotych.

Smarthotel – nowatorska technologia, zmieniająca sposób komunikacji hoteli oraz operatorów mieszkań na wynajem z gośćmi. Rozwiązanie stworzone przez zaprawiony biznesowo duet Macieja Prostaka i Damiana Dąbrowskiego pokazuje, że odważni founderzy i tworzone przez nich rozwiązania mogą odnieść sukces nawet w branżach dotkniętych przez pandemię. Wraz z aniołami biznesu zainwestowaliśmy w spółkę łącznie 2 miliony złotych.

Plany na przyszłość

2022 będzie dla nas równie pracowity jak 2021. Oprócz aktywnego wspierania naszych spółek portfelowych oraz dalszej budowy portfela inwestycyjnego w bieżącym roku będziemy się skupiać na wzmacnianiu całego regionalnego ekosystemu i aktywnego budowania międzynarodowej społeczności funduszy VC oraz mostów pomiędzy CEE i zachodnimi ekosystemami.