10 polskich inwestorów, których warto obserwować

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Miesiąc temu opublikowaliśmy artykuł pt. 10 polskich startupowców, których warto obserwować na Facebooku. Tym razem postanowiliśmy utworzyć listę 10 polskich inwestorów, którzy dzielą się ciekawymi treściami, a ich działania są godne podziwu. Kogo z polskim inwestorów polecamy obserwować?

Część z nich nie bryluje na Facebooku i publikuje wpisy rzadko. Raz na tydzień, raz dwa tygodnie, a czasem i raz na miesiąc albo jeszcze rzadziej. Osoby zebrane w poniższej liście dzielą się swoim doświadczeniem w różnych mediach, nie tylko na portalach społecznościowych. 10-tka polskich inwestorów, którą znajdziecie poniżej, powinna posłużyć Wam jako lista osób, które mogą pomóc Wam w rozwoju biznesu (kolejność nazwisk przypadkowa). 

1. Rafał Han

CEO w Seed Labs Inc.. Wspólnik w Colab, krakowskim co-worku, Bright Berries i Chance. Współtwórca i inwestor w Ciufcia, Duckie Deck, Harimata, Lingapp, Webshake.tv, iTraff Technology czy Estimote. Obecnie CEO Silvair, inteligentnego systemu, który zmienia infrastrukturę oświetleniową w biurowcach.

2. Marcin Kurek

Partner w Protos Venture Capital. Inwestor m.in. w Brainly.com, Docplanner.com, Skubacz.pl. Specjalizuje się w marketingu, modelu biznesowym oraz w strategii.

3. Marcin Szeląg

Partner w Innovation Nest. Inwestor m.in. w International Coupons. Pracował m.in. nad Epuls i Stylio. Specjalizuje się w modelach biznesowych, monetyzacji i w growth hackingu.

4. Tomasz Swieboda

Prezes Zarządu Inovo.vc. Inwestor m.in. w Gamfi, Funfotos i w Key2Print. Specjalizuje się w selekcji przedsiębiorstw. Wcześniej był członkiem Rady Nadzorczej Empiku.

5. Bartek Gola

General Partner i CEO w SpeedUp Venture Capital Group. Członek organu nadzoru m.in. w ZenCard, Legimi i w Ifinity. Zajmuje się zarządzaniem inwestycjami.

6. Krzysztof Kowalczyk

Założyciel i Partner Zarządzający w HardGamma Ventures. Współzałożyciel Aula Polska, były Członek Zarządu Oriaq, były Członek Zarządu Macoscope.net i były doradca Codility. Zainwestował m.in. w Intelclinic, Filmaster (exit w 2015 roku) i w Showroom (exit w 2015 roku).

7. Piotr Wilam

Managing Partner w Innovation Nest. Współzałożyciel Onetu, współzałożyciel krakowskiego funduszu inwestycyjnego Innovation Nest i Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest. Specjalizuje się w doradzaniu startupom i inwestowaniu w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju.

8. Rafał Agnieszczak

Współzałożyciel Startup School, gdzie uczy młodych adeptów przedsiębiorczości. Prezes zarządu Fotka.pl, Prezes zarządu Kreativ, Członek Zarządu Społeczności.pl, Szafa.pl i Finansowo.pl. O sobie (z przymrużeniem oka) pisze, że jest bossem gangu tzw. „Startupowców” napadającego na nisze i źle zabezpieczone magazyny z pieniędzmi. 

9. Mariusz Gralewski

Partner w Protos.vc. Założyciel GoldenLine i ZnanyLekarz. Wspiera zespoły: brainly.com, skubacz.pl, shoplo.com oraz positionly.com. Interesuje się nowymi technologiami oraz procesem nowoczesnego zarządzania.

10. Tomasz Czechowicz

Założyciel i Partner zarządzający w MCI Management. Od 20 lat inwestuje w młode przedsięwzięcia. Jest współzałożycielem JTT Computer SA – wiodącego producenta komputerów w Europie Środkowej z przychodami ponad 100 milionów dolarów. Specjalizuje się w etapie wzrostu i ekspansji.

+

11. Marek Kapturkiewicz

Partner w Innovation Nest. Były członek zarządu Onet.pl, były Dyrektor ds. Promocji i Działu Rozwoju Produktu Tymbark SA. Zainteresowany Internetem, marketingiem, mediami, nowymi technologiami i inwestowaniem. Absolwent szkoły Lean LaunchPad Educators Program, którą założył Steve Blank (seryjny przedsiębiorca, autor książek o startupach).

12. Kinga Nowakowska

Prywatny inwestor. Managing Partner i CEO w BlackSwan Fund – funduszu inwestycyjnym opartym na koncepcie „kobiety wspierają kobiety“. Założycielka Call CenterPoland, Dyrektor Operacyjny w Grupie Capital Park.

13. Richard Lucas

Prywatny inwestor. W 1991 roku zainwestował w System Kodów Kreskowych i do dzisiaj spółka przynosi znaczne dochody (w 2013 roku miała 40 mln zlotych przychodu). Był też Prezesem PMR (firmy konsultingowej. Jako prywatny inwestor/anioł biznesu zainwestował m.in. Notatek.pl, Estimote, Materialination, Argos Translations czy Colab.

14. Daniel Lewczuk

Prywatny inwestor. Jeden z pierwszych inwestorów GoldenLine, udziałowiec Sprzedajemy.pl i SentiOne. Specjalizuje się w zarządzaniu zespołem, pozyskiwaniu leadów sprzedażowych, doradzaniu i inwestowaniu w startupy. Zarządza holdingiem doradczym (m.in. Executive Network). Członek Klubu Polskiej Rady Biznesu oraz Amerykańskiej Izby Handlowej.

15. Marcin Kowalik

Przedsiębiorca, co-founder i general partner w Black Pearls VC. Były dyrektor regionalny Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Specjalizuje się w projektach związanych z edukacją, inteligentnymi systemami transportu, ICT, technologiami poprawiającymi jakość życia (life quality technologies) oraz aplikacjami z sektora downstream w przemyśle kosmicznym.

16. Kinga Stanisławska

Założycielka Experior Fund. Od 17 lat zajmuje się inwestycjami, bankowością i finansami. Jej doświadczenie obejmuje bezpośrednie inwestycje kapitałowe, jak również bankowość inwestycyjną oraz nadzór inwestycyjny. Zasiada w organach zarządczych XTRF, Tourmedica, WeGirls oraz iTaxi.

A Wy, jakich polskich inwestorów obserwujecie na Facebooku, Twitterze czy LinkedInie? Propozycje podajcie w komentarzach – najciekawsze dodamy do powyższej listy. Nie zapomnijcie też przeczytać poprzedniego artykułu o osobach, które warto śledzić. Poznajcie 10 polskich startupowców, których warto obserwować na Facebooku.