10 powodów, dla których warto stosować content marketing

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach o sukcesie firmy decydują opowiadane przez nie historie. Sprzedawać może każdy, ale nie wszyscy potrafią przekonać klienta, by wybrał właśnie ten, a nie inny produkt czy usługę. Z pomocą przychodzi dobrze prowadzony content marketing.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Wśród wielu firm konkurencja jest na tyle duża, że zwykła reklama produktu może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku trzeba zmienić podejście i skoncentrować się na odbiorcy samym w sobie, dostarczając mu treść stanowiącą dla niego unikalną wartość – coś, czego nie otrzyma nigdzie indziej. Stosując taką strategię, zyskamy klienta bardziej skłonnego do dokonania zakupu lub złożenia zamówienia właśnie u nas. Poznaj 10 wymiernych powodów, dla których warto stosować content marketing.

POWÓD #1 

Content marketing kosztuje średnio 62% mniej niż marketing tradycyjny, a generuje aż trzy razy więcej leadów sprzedażowych. 

Dlaczego tak się dzieje? Bo kampanie banerowe i spoty reklamowe kosztują krocie, a często są przez klientów ignorowane ze względu na ich przesyt w mediach. I nie wnoszą nic, oprócz promocji. Z kolei wartościowe treści są deficytowe, ludzie sami ich szukają. Content marketing rozwiązuje problemy i podsuwa odpowiedzi, a reklama jest tylko niezwykle skutecznym produktem ubocznym. Bo to nie ona atakuje odbiorcę – to odbiorca sam ją znajduje.

POWÓD #2

Ci, którzy podejmują działania związane z content marketingiem, osiągają prawie sześć razy lepszą konwersję niż ci, którzy się na nie nie zdecydowali.

Jak wyżej. Klienci uwielbiają dostawać coś za darmo. To buduje przywiązanie do marki, wzbudza poczucie wdzięczności za otrzymaną wartość i generuje sprzedaż.

POWÓD #3 

72% marketingowców uważa, że content marketing jest bardziej efektywny od reklamy w prasie, 62% twierdzi, że jest skuteczniejszy niż kampania telewizyjna, a 69% stawia go ponad mailingiem i działaniami z zakresu PR. 

Korzystny stosunek kosztów do efektów jest zauważalny przez zdecydowaną większość marketingowców. Głównie w przypadku promocji usług tradycyjna reklama odchodzi powoli do lamusa, gdyż to właśnie tutaj można zaproponować podzielenie się wiedzą ze swojej dziedziny. To buduje pozycję i rangę eksperta w branży.

POWÓD #4

68% marketingowców publikuje wartościowe treści także poza swoimi firmowymi kanałami dystrybucji. 

Oznacza to, że w celu zdobycia nowych klientów należy wyjść nieco dalej, dostarczając dobre materiały również innym wydawcom i poszerzając tym samym rynek zbytu swoich usług.

POWÓD #5

Główne wskaźniki stanowiące o sukcesie content marketingu to: wzrost ruchu na stronie, większa sprzedaż, więcej udostępnień treści w mediach społecznościowych oraz pozytywny wpływ na działania związane z SEO.

Trzeba pamiętać, że wzrost zainteresowania stroną internetową i więcej zapytań ofertowych to tylko część długofalowych efektów, jakie generują dobre treści. Dzięki udostępnieniom na Facebooku, LinkedIn, Twitterze czy Google+ – nasi klienci sami zdobywają nam nowe leady sprzedażowe, a wartościowe artykuły wpływają na uzyskiwanie przez nas lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. 

POWÓD #6

73% osób jest sfrustrowanych przebijaniem się przez bezwartościowe treści publikowane w sieci. 

Dlaczego by więc nie zaproponować im czegoś dobrego? Czegoś, co przykuje ich uwagę i da im wiedzę i informacje, których szukają? W gąszczu artykułów, które nic nie wnoszą, łatwiej się wyróżnić i zwrócić uwagę na swoją ofertę.

POWÓD #7

70% konsumentów woli poznawać firmę poprzez publikowane artykuły niż przez reklamę.

Statystyki dowodzą, że klienci wybierają ten sposób zaznajamiania się z marką. Warto więc wyjść naprzeciw ich potrzebom, inwestując w dobry content. Nakład pracy i energii zwróci się w postaci zwiększonych zysków ze sprzedaży i lepszej rozpoznawalności.

POWÓD #8

90% konsumentów uważa firmową treść za użyteczną, a 78% z nich wierzy, że osobom, które za nią stoją, zależy na budowaniu pozytywnych relacji z klientami.

Działania takie są więc nie tylko podyktowane celami sprzedażowymi, ale i długofalowym budowaniem wizerunku, wiarygodności i zaufania do marki. Publikacja wartościowych treści jest inwestycją, która procentować będzie przez dłuższy czas.

POWÓD #9

52% firm zyskało klienta dzięki publikacji treści na Facebooku, a 43% na LinkedIn.

Media społecznościowe to ogromne wsparcie sprzedaży. Dzielenie się świetnej jakości treścią z osobami, które obserwują firmowe kanały, jest doskonałym sposobem ku temu, by zatrzymać dotychczasowych klientów, a dzięki ich udostępnieniom – zdobywać nowych. A jak wiadomo – osoby, którym zostaliśmy poleceni, będą bardziej skłonni, by stać się naszymi klientami, niż ci, którzy dowiedzieli się o nas przypadkiem. Można więc śmiało upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

POWÓD #10

Zdaniem 78% Content Managerów, dobra treść publikowana przez firmy jest przyszłością marketingu.

Dlatego właśnie warto iść z duchem czasu i już teraz być częścią przyszłości, wyprzedzając działania konkurencji i zostawiając ją daleko w tyle. Wystarczy postawić na jakość, wartość i profesjonalizm.

Piotr Mackiewicz

Product Manager

Obecnie zaangażowany w startup zajmujący się promocją content marketingu w sieci i social media – booster.ly. Zagorzały fan koszykówki drużyny STELMET Zielona Góra.