10 pytań do… Krzysztofa Kowalczyka i Adama Zygadlewicza

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

W kolejnej odsłonie naszego cyklu postanowiliśmy zestawić odpowiedzi Krzysztofa Kowalczyka oraz Adama Zygadlewicza, czyli dwóch osób, które dobrze sobie radzą w e-biznesie i dodatkowo popularyzują ideę przedsiębiorczości internetowej.

W kolejnej odsłonie naszego cyklu postanowiliśmy zestawić odpowiedzi Krzysztofa Kowalczyka oraz Adama Zygadlewicza, czyli dwóch osób, które dobrze sobie radzą w e-biznesie i dodatkowo popularyzują ideę przedsiębiorczości internetowej.

Krzysztof Kowalczyk – hardGAMMA Ventures, Aula Polska

Dobry startup to taki, który… daje swoim użytkownikom coś, bez czego nie mogą żyć.

Najważniejszą cechą startupowca jest… determinacja w pokonywaniu przeszkód.

Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… tworzenie produktu i rozumienie potrzeb klientów.

Polskie startupy różnią się od zagranicznych tym, że… brak im wiary w siebie, a są równie dobre!

Innowacyjność jest dla startupu, jak… mantra dla mnicha 😉 – a poważnie to jest to słowo wytrych. Nie myślcie o innowacyjności i jej (szczególnie instytucjonalnych) wyznawcach, tylko róbcie swoje. Róbcie to dobrze. Być może (przy okazji) w kolejnym e-booku PARP nazwie Was innowacyjnymi ;).

Gdybym musiał skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałbym się… na fundusz, z którym mam chemię i który poza pieniędzmi da mi rzeczywiste wsparcie biznesowe. Np. HardGamma 😉 (ale nie jestem obiektywny 😉 ).

Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… dobry produkt. Jeżeli użytkownicy będą go kochać to będą najlepszą armią reklamującą startup.

Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… poddawanie się przy pierwszej poważnej przeszkodzie i (rozbieżne) „hidden assumptions” założycieli.

Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… determinacja. Czy wiecie, którą grą Rovio były Angry Birds? 10? 20? Nie, to była ich 52 gra!

Warto jest zrobić startup, ponieważ… wszystkie lądy już odkryte. Dziś aby poczuć ducha przygody i twórczości pozostaje spróbowanie życia w startupie :)!

 

Adam ZygadlewiczHappy Media, Fundacja Polak 2.0

Dobry startup to taki, który…realizuje potrzebę rynkową, dla której powstał.

Najważniejszą cechą startupowca jest… determinacja oraz determinacja.

Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… chęć niekończącej się nauki, determinacja, optymizm poznawczy i optymizm operacyjny.

Polskie startupy różnią się od zagranicznych tym, że… mają do wykonania sporo pracy organicznej, zarówno w kontekście relacji z urzędami jak i edukowania klientów, którzy dość często nie reprezentują takiej otwartości na rozwiązania technologiczne jak klienci zachodni.

Innowacyjność jest dla startupu jak…innowacyjność to pusty buzzword. Startupy powinny tworzyć rozwiązania, które są skuteczniejsze od innych rozwiązań.

Gdybym musiał skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałbym się… na sprzedaż małej liczby udziałów z założeniem, że kolejne sprzedam 5-10x drożej.

Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… pozyskanie powszechnie rozpoznawalnego klienta.

Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… brak umiejętności wyciągania wniosków z porównania „jak powinno być” z „jak jest”.

Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… umiejętność wyciągania wniosków z porównania „jak powinno być” z „jak jest”.

Warto jest zrobić startup, ponieważ…czasami jest to bardzo trudne, a realizacja trudnych zadań przynosi nieporównywalną z niczym satysfakcję.