10 sposobów na atrakcyjne biuro

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

W pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią część naszego życia. Warto zatem zadbać, aby przestrzeń służbowa wokół nas – niezależnie od tego, czy jest to samodzielne biuro, przestrzeń typu open space czy gabinet w domu – dawały poczucie komfortu.

W pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią część naszego życia. Warto zatem zadbać, aby przestrzeń służbowa wokół nas – niezależnie od tego, czy jest to samodzielne biuro, przestrzeń typu open space czy gabinet w domu – dawały poczucie komfortu. Jak sprawić, aby nasze miejsce pracy stało się miejscem pobudzającym kreatywne myślenie?

Wystarczą odpowiednio dobrane dekoracje. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce pracy.

Zdjęcie royalty free z Fotolia 

1. Dostosuj wnętrze do charakteru pracy

Twoje biuro to Twój wizerunek, dlatego należy mu nadać odpowiedni wygląd, który podkreśli charakter wykonywanej przez Ciebie działalności. Dzięki właściwie dobranym dodatkom podkreślisz profesjonalizm, rzeczowość i solidność oraz pobudzisz swoją kreatywność – a to właśnie te elementy stanowią podstawę sukcesu Twojej firmy. Jeśli pracujesz w zawodach związanych z marketingiem czy projektowaniem, postaw na styl nowoczesny eksponujący pomysłowość i wyobraźnię. Z kolei w przypadku zawodów stawiających szczególny nacisk na wiedzę i solidność sprawdzi się styl bardziej klasyczny, który będzie symbolizował rzetelne podejście do realizowanych zadań.

2. Dodatkowa przestrzeń

W większości biur brakuje odpowiednio dużej przestrzeni. Niewielkie rozmiary pomieszczeń do pracy powodują wrażenie przytłoczenia. Ale projektanci już o tym pomyśleli. Ten problem można z łatwością rozwiązać, stosując niemal magiczną moc złudzenia optycznego. Fototapety przestrzenne z silnie zaznaczoną perspektywą wywołają wrażenie przestronności i „dodadzą” pomieszczeniu biurowemu co najmniej kilka metrów kwadratowych. W tym celu świetnie sprawdzą się panoramy metropolii, wzory geometryczne, elementy architektoniczne oraz przestronne pejzaże z rozpływającym się we mgle horyzontem.

3. Światło to podstawa

Ludzki organizm jest najbardziej efektywny wtedy, gdy ma dostęp do naturalnego światła. Niestety biura i inne przestrzenie publiczne często nie posiadają dostatecznego oświetlenia naturalnego albo są go zupełnie pozbawione. Dotyczy to szczególnie dużych powierzchni typu open space, gdzie promienie słoneczne są zarezerwowane wyłącznie dla wybranych. W związku z tym warto pomyśleć o właściwym oświetleniu, które nie będzie męczyło wzroku. Projektując oświetlenie biura należy mieć na uwadze dwa rodzaje oświetlenia: oświetlenie główne (np. popularne energooszczędne świetlówki liniowe) oraz oświetlenie skoncentrowane (miejscowe), czyli małe lampki biurowe.

4. Korzystaj z dobrodziejstw barw

Nie od dzisiaj wiadomo, że kolory oddziałują na nasze samopoczucie, dlatego we własnym biurze powinieneś zastosować te barwy, które lubisz i wśród których czujesz się najlepiej. Warto też pamiętać o wpływie poszczególnych barw na nasz organizm. Zieleń doda wnętrzu spokoju i wrażenia bezpieczeństwa, niebieski wzbudzi zaufanie klientów, a żółty doda Ci energii. Czerwień motywuje do działania, ale w zbyt dużym natężeniu może nas drażnić, więc lepiej postawić na dodatki w takim kolorze, a w przypadku ścian postawić na neutralne barwy. Coraz popularniej stosowanym rozwiązaniem są wnętrza utrzymane w czerni i bieli. Jeśli lubisz minimalizm, takie rozwiązanie zapewne przypadnie Ci do gustu. A gdy świat w black & white Ci się znudzi, możesz go przełamać kolorowymi dodatkami.

5. Podstawa kreowania wizerunku – pierwsze wrażenie

Bez wątpienia pierwsze wrażenie jest podstawą budowania własnego wizerunku. Podobnie jest z wizerunkiem firmy, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie udekorowanie miejsc najczęściej odwiedzanych przez klientów, takich jak recepcje, biura obsługi klienta, poczekalnie czy sekretariaty. Tutaj każdy klient będzie miał czas, aby na podstawie otoczenia wyrobić sobie zdanie na temat Twojej firmy. Warto postarać się, aby wrażenie to było jak najlepsze!

6. Funkcjonalność i estetyka

W każdej przestrzeni można zastosować elementy dekoracyjne, które równocześnie będą funkcjonalne. Warto pomyśleć, jakie rozwiązania przydałoby się wykorzystać na danej przestrzeni. Przykładem mogą być zasłaniające mało atrakcyjne widoki za oknami dekoracyjne naklejki na szyby, które z pewnością dodadzą wnętrzu uroku, pełniąc jednocześnie rolę praktyczną. Masz już dosyć plam po kawie? Zafunduj swoim pracownikom estetyczne i jakże przydatne uchwyty na kawę!

7. Szczegół ma znaczenie

Mawiają, że diabeł tkwi w szczegółach i rzeczywiście tak jest, również w przypadku dekorowania biura. Stosuj dodatki do wnętrz (obrazy, plakaty, ciekawie zaprojektowane gadżety biurowe), które nawet z najbardziej banalnych przestrzeni stworzą interesujące wnętrza.

8. Czas na relaks

Zbyt duży stres w pracy powoduje, że skuteczność i wydajność pracowników zasadniczo spada. Warto zatem zastosować kilka sztuczek dekoracyjnych, które pomogą wnieść do miejsca pracy elementy o charakterze relaksacyjnym. Prym wiodą akcesoria w zbawiennym dla naszego wzorku zielonym kolorze oraz dekoracje z elementami natury. Takie dodatki pomogą opanować nerwy w stresujących sytuacjach i pozytywnie wpłyną na atmosferę biura.

9. Przestrzeń spersonalizowana

Biuro powinno mieć przede wszystkim charakter służbowy, warto jednak sprawić, aby oddawało osobowość pracujących tam osób. Zależy Ci na niebanalnych rozwiązaniach? Współczesny postęp technologiczny sprawił, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele możliwości, dzięki którym z łatwością stworzysz spersonalizowaną, jedyną w swoim rodzaju przestrzeń. Kompozycja ułożona z portretów członków zespołu oprawionych w kolorowe ramki lub motywujące do działania cytaty na ścianach (umieszczone na nich napisy mogą też mówić o idei firmy) pomogą użytkownikom biura poczuć się jak jedna drużyna i przełamią niekiedy zbyt sztywny charakter biura.

10. Myśl ekologicznie

Biuro to kolejna przestrzeń, w której możesz wykorzystać produkty, które mają na uwadze ochronę środowiska. Obecnie producenci akcesoriów wnętrzarskich stawiają nacisk na nowoczesne, ale zarazem ekologiczne i sprzyjające ludzkiemu zdrowiu, rozwiązania. Elementy dekoracyjne wykonane z naturalnych składników – ekologiczne meble, farby (znajdziemy je m.in. u Beckers), fototapety, plakaty czy coraz popularniejsze naklejki ścienne gwarantują uzyskanie niezwykłego efektu przy jednoczesnej dbałości o środowisko. Ekomaniakom powinny przypaść do gustu nieinwazyjne dla środowiska biurowe gadżety (m.in. ołówki, notesy, papiery do drukarki).

Wiosna to doskonały moment na zmiany. Wykorzystaj powyższe wskazówki i urządź funkcjonalne i piękne biuro, o jakim zawsze marzyłeś. Dzięki temu chwile spędzane w pracy staną się o wiele przyjemniejsze.

Sklep myloview z fototapetami, obrazami i naklejkami ma w swojej bazie ponad 25 milionów wzorów i oferuje swoje usługi w ponad 15 państwach na całym świecie.