10 startupów, które dbają o zdrowie kobiet

Dodane: 29.04.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Kobiety, które chcą dbać o swoje zdrowie w szczególny sposób, mogą skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, jakie proponują startupy na całym świecie. Przyjrzyjmy się 10 z nich.

1. Kindbody

Kindbody oferuje usługi w zakresie badań płodności i opieki zdrowotnej dla kobiet. Firma posiada cyfrową platformę opieki zdrowotnej dla członków. Fizycznie posiada swoje placówki w Nowym Jorku, San Francisco i Los Angeles.

Kindbody została założona przez Ginę Bartasi, która wcześniej założyła dwa inne startupyzajmujące się badaniem płodności. Jej ostatnie przedsięwzięcie, Progyny jest obecnie wyceniane na ponad 2 mld dolarów.

Dla Kindbody kolejnym krokiem jest wprowadzenie na rynek swoich usług dla pracodawców, dzięki temu, usługi w zakresie płodności będą mogły być oferowane jako świadczenia pracownicze. Klientami Kindbody jest już ponad 15 firm.

2. Clue

Dzięki aplikacji Clue kobiety dowiedzą się, czy mają zespół policystycznych jajników (PCOS). Narzędzie jest oparte na uczeniu maszynowym i oryginalnie zaprojektowane było do śledzenia miesięcznego cyklu miesiączkowego. Dzięki nowej funkcji będzie możliwe, aby ustalić, co powoduje nieregularne cykle oraz obliczyć ryzyko wystąpienia zespołu policystycznych jajników (PCOS).

PCOS to często bolesna choroba, która może przyczyniać się także do bezpłodności, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i endometriozy. Najczęstszym obajwem PCOS jest nieprzewidywalny cykl, który pojawia się w dowolnym momencie i utrudnia planowanie.

3. SDS Optic

SDS Optic to startup zajmujący się rozwijaniem mikrosondy do diagnozowania raka piersi.

– Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki – mówił w 2017 r. w rozmowie z PAP Marcin Staniszewski, dyrektor generalny SDS Optic. Wyjaśnił, że korzystając z tego rozwiązania nie ma potrzeby, aby pobierać tkankę. Poza tym wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut.

4. Higia Technologies

Nastolatek Julian Rios Cantu z Meksyku założył kilka lat temu razem z trójką przyjaciół telemedyczny startup Higia Technologies. Produktem firmy jest specjalny biustonosz Eva, który dzięki dwustu biosensorom monitoruje wszelkie zmiany w obrębie kształtu piersi, jej temperatury oraz tekstury skóry. Gromadzone w ten sposób dane przesyłane są za pomocą Bluetootha do aplikacji mobilnej i webowej, gdzie podlegają interpretacji i ocenie, a niepokojące zmiany od razu są wychwytywane.

5. Apricity

Startup oferuje usługi wirtualnej kliniki leczenia niepłodności. Firma ma na celu za pomocą sztucznej inteligencji zwiększyć szanse kobiet, które mają trudności z poczęciem dziecka. Aby opracować spersonalizowane metody leczenia niepłodności, Apricity współpracuje z innymi klinikami leczenia niepłodności. Projekt, rozpoczęty w 2016 r. i założony przez Caroline Noublanche, został opracowany we współpracy ze światowymi ekspertami w dziedzinie IVF i zebrał już sumę 6 mln euro.

6. Lattice Medical

Lattice Medical to francuski startup, wykorzystujący bioinżynierię do leczenia osób, które przeżyły raka piersi. Statystycznie 40% tych kobiet doświadcza mastektomii w celu leczenia raka, ale tylko 14% z nich ma szansę na rekonstrukcję piersi. Dlatego firma Lattice Medical rozpoczęła prace nad bioprotezą „Matisee”, która pozwala kobietom, odzyskać swoje ciało i życie. Implanty „Matisse” składają się z biomateriałów z nadrukiem 3D i pozwalają na naturalną odbudowę piersi poprzez regenerację tkanek tłuszczowych. Po wszczepieniu, urządzenie całkowicie rozkłada się w organizmie pacjentki. Stanowi alternatywę dla silikonowych implantów piersi. W październiku 2017 r. firma Lattice Medical zebrała fundusze w łącznej wysokości 2,3 mln euro.

7. Coroflo

Coroflo to firma medyczna z siedzibą w Dublinie. Startup opracował pierwszy na świecie monitor do karmienia piersią. Urządzenie Coroflo pomaga mamom ustalić, ile mleka jest potrzebne ich dzieciom. Czujnik Coro jest nieinwazyjny, malutki i nie potrzebuje przewodów ani ładowarek, ponieważ urządzenie jest całkowicie niezależne. Firma została założona w 2016 r. przez dr Helen Barry. Coroflo zebrało w sumie 3,8 mln euro finansowania.

8. Gazella

Hiszpański startup Gazella udostępnił aplikację fitness zaprojektowana specjalnie dla kobiet. Rozwiązanie monitoruje również miesięczne cykle kobiety. Celem Gazelli jest zmiana sposobu, w jaki kobiety na całym świecie uprawiają fitness dzięki ukierunkowanym planom treningowym, które automatycznie dostosowują się do cyklu menstruacyjnego. Co więcej, plany związane z dietą zaprojektowała Marta Verona, która zwyciężyła MasterChef Hiszpania. Do tej pory zespół zebrał fundusze w łącznej wysokości 131,4 tys. euro.

9. Cirqle

Cirqle Biomedical ma siedzibę w Kopenhadze i jest twórcą niehormonalnej technologii antykoncepcyjnej dla kobiet OUI. Jest to kapsułka, która po wprowadzeniu do organizmu szybko rozpuszcza się i uwalnia formułę. Technologia antykoncepcyjna jest alternatywą dla hormonalnej antykoncepcji, o której wiadomo, że ma długą listę potencjalnych skutków ubocznych, takich jak huśtawki nastroju, bóle głowy, lęki i niskie libido. Cirqle Biomedical został założony z pomocą dr Ljudmili Katchanhas w 2018 r. i od tego czasu zebrał w sumie 1,6 mln euro.

10. Freda

Startup Freda zajmuje się dostawą kobiecych produktów higienicznych bezpośrednio do drzwi. Założona w 2017 r. w Londynie, Freda dostarcza organiczne produkty do higieny menstruacyjnej w całej Europie, w tym naturalne wkładki i tampony bez dodatku środków chemicznych. Założyciel Affi Parvizi-Wayne, chce, aby jego produkt był dostępny dla każdej kobiety na świecie. Z tego powodu Freda przekazuje produkty organizacjom chcącym rozpowszechniać je wśród kobiet w biednych społecznościach.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem