100 tysięcy złotych i wyjazd do USA dla najlepszego polskiego startupu. Rusza program akceleracji MIT EF CEE Spring 2021

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

100 tysięcy złotych i wyjazd do USA dla najlepszego polskiego startupu. Rusza program akceleracji MIT EF CEE Spring 2021

Udostępnij:

1 lutego 2021 r. ruszył nabór do piątej edycji programu akceleracji startupów MIT Enterprise Forum CEE. Dla innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest to unikalna szansa na nawiązanie współpracy z renomowanymi firmami, zdobycie bezcennej wiedzy i międzynarodowych kontaktów, a także pozyskanie funduszy na dalszy rozwój.

Bieżąca edycja skierowana jest do przedsiębiorstw naukowo-technologicznych działających w obszarach zdrowia, nowej energetyki, przemysłu 4.0, technologii finansowych i ubezpieczeniowych (fintech & insurtech), zrównoważonego rozwoju, technologii marketingowych (martech) i inteligentnego miasta (smart city).

Aplikacje można składać do 28 marca 2021 r. za pośrednictwem strony internetowej www.mitefcee.org. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi w czerwcu 2021 r.

Korzyści dla startupów

Program akceleracji MIT EF CEE, afiliowany przy Massachusetts Institute of Technology – amerykańskiej kolebce innowacyjnej przedsiębiorczości, daje startupom wyjątkową szansę budowania rozpoznawalności i wiarygodności na rynkach zagranicznych. A to dopiero początek przygody.

– Szeroki zasięg programu oraz światowa ranga partnerów daje startupom unikalną możliwość ekspansji i zdobycia międzynarodowego rozgłosu. – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w MIT Enterprise Forum CEE. – Uczestnicy uzyskają dostęp do szerokiej gamy inwestorów, doradców, a także potencjalnych kontrahentów z USA i Europy Środkowo-Wschodniej. Liderzy rynków nowych technologii z wiodących firm i instytucji międzynarodowych czekają na odkrycie nowych “jednorożców” i implementację ich rozwiązań.

Ważnym elementem akceleracji jest łączenie startupów z branżowymi liderami o ugruntowanej pozycji, poszukującymi innowacyjnych rozwiązań w swoich sektorach. W tej edycji przedsiębiorcy otrzymają szansę na pilotażowe i komercyjne wdrożenia w firmach partnerskich, takich jak Adamed, Coca-Cola, MCX czy ANWIL S.A. (Grupa ORLEN).

Przedsiębiorcy, którzy pozytywnie przejdą proces rekrutacji, przez kilka miesięcy będą ściśle współpracować z polskimi i międzynarodowymi mentorami nad rozwojem modeli biznesowych swoich firm. Pomoże im w tym m.in. cykl warsztatów, w trakcie których poznają i zastosują w praktyce zasady “Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej” autorstwa Billa Auleta, prof. MIT. Innowatorzy rozwiną też kompetencje osobiste, takie jak sztuka prezentacji i przemawiania, której tajniki przedstawi im Linda Plano w ramach “Akademii Pitchu”.

Wyjazd do Bostonu dla najlepszych

Pięć najwyżej ocenionych startupów otrzyma zaproszenie na intensywny cykl szkoleniowy MIT Enterprise Forum CEE Bootcamp, który odbędzie się w Bostonie (USA). Podczas tygodniowego wyjazdu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w szeregu warsztatów tematycznych nakierowanych na rozwój międzynarodowy, ze szczególnym uwzględnieniem rynku amerykańskiego.

Wizyta szkoleniowa w Bostonie daje również możliwość osobistego poznania jednego z największych na świecie ekosystemów innowacji oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

Kuźnia międzynarodowego sukcesu

Odważnych pomysłów i rozwiązań technologicznych wśród aplikujących nigdy nie brakowało. We wszystkich edycjach do akceleratora spłynęło ponad 1500 aplikacji z 37 państw. Konkurencja niezmiennie jest intensywna, a prezentowane projekty bardzo zróżnicowane – łącznie reprezentując 26 branż – od biotechnologii po inżynierię materiałową

Wytypowanie najbardziej perspektywicznych przedsięwzięć nie należy do łatwych. W poprzednich edycjach, oprócz szczegółowej analizy każdej aplikacji, selekcja wymagała również przeprowadzenia blisko 500 godzin rozmów kwalifikacyjnych z ich założycielami. Ostatecznie do akceleracji przyjęto 11% z nich, łącznie 171 startupów.

Wśród laureatów poprzednich edycji jest XTPL, dostawca ultraprecyzyjnie drukowanych nanomateriałów, który po zakończonej akceleracji otworzył spółkę w Dolinie Krzemowej, wszedł na Giełdę Papierów Wartościowych i NewConnect, a także uzyskał ponad 15 mln EUR finansowania ze środków prywatnych i publicznych. Spółka jest posiadaczem blisko 20 międzynarodowych zgłoszeń patentowych.

Alumnem MIT EF CEE jest także Genomtec, który opracował i wprowadził do obrotu ultraszybkie testy jedno i dwugenowe w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice RT-LAMP. Firma ma za sobą udane IPO, w ramach którego pozyskała ponad 8 mln zł.

Ciekawym przykładem projektu, który skorzystał z akceleracji jest również Plantalux, zajmujący się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin. Od czasu udziału w bootcampie w Bostonie, który – jak podkreślają założyciele – miał ogromny wpływ na ich sposób myślenia o biznesie i strategię, firma urosła z kilkuosobowego zespołu do niemal 50 pracowników. Obecnie spółka zajmuje się wdrożeniami w Ameryce Północnej i Południowej.

Dodatkowe 100 tys.. złotych na rozwiązania użyteczne społecznie

Po raz kolejny formuła programu akceleracji MIT EF CEE rozszerzona zostanie o przyznanie nagrody CVC Young Innovator Awards, ufundowanej przez CVC Capital Partners. Mogą się o nią ubiegać projekty, które za pomocą innowacji rozwiązują istotne problemy społeczne, a równocześnie prowadzone są przez młodych przedsiębiorców (poniżej 30 roku życia). Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100,000 zł. Laureatami poprzednich edycji są między innymi Hashiona i Genomtec.

Już po raz szósty w ramach konkursu CVC Young Innovator Awards szukamy młodych ambitnych przedsiębiorców, którzy potrafią odważnie podważać status quo i tworzyć unikalne modele biznesowe lub innowacyjne technologie umiejętnie łącząc je ze społeczną wrażliwością. Dzisiaj, gdy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy przedsiębiorstw, które mają ciekawe pomysły nie tylko na dynamiczny wzrost, ale jednocześnie adresują kluczowe społecznie wyzwania, które mogą pozytywnie zmienić życie społeczności, w których działają. Współpracując z MiT Enterprise Forum możemy wspierać najbardziej obiecujące startupy w Europie Środkowo-Wschodniej, których szybki rozwój jest kluczowy dla gospodarki całego regionu – mówi Krzysztof Krawczyk, Partner w CVC Capital Partners.

Wydarzenia towarzyszące

W trakcie rekrutacji odbędą się również wydarzenia towarzyszące, wśród nich webinary z udziałem przedstawicieli partnerów korporacyjnych, alumnów i zewnętrznych ekspertów, a także meetup z gościem specjalnym. Dla przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem jest to świetna okazja do lepszego poznania warunków uczestnictwa i społeczności MIT EF CEE, a także uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Więcej informacji o programie, w tym listę nadchodzących wydarzeń wraz z możliwością zapisów można znaleźć na stronie www.mitefcee.org.

Partnerzy

Partnerami głównymi wiosennej edycji programu akceleracji są:

  • Adamed – firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów.
  • System firm Coca-Cola– lider rynku napojów bezalkoholowych w Polsce, właściciel i dystrybutor marek obecnych w ponad 200 krajach świata.
  • MCX – trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, będących dostawcą kompleksowych rozwiązań z zakresu FinTech, energii odnawialnej oraz szeroko pojętego SmartCity.

Partnerzy Wspierający to ANWIL S.A., CVC Capital Partners, HubHub i Vetasi.