12 pitch decków, dzięki którym znane spółki technologiczne pozyskały inwestorów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Jeśli zamierzasz zebrać kapitał od funduszy VC, wcześniej musisz przygotować pitch deck, czyli krótką prezentację startupu. To bardzo ważny punkt, bo właściwie od niego zależy, czy inwestor sięgnie do portfela. Lepiej więc przygotuj się i zobacz, jak wyglądały pitch deck’y znanych spółek.

Na zdjęciu: Reid Hoffman, założyciel LinkedIna | fot. by Joi Ito, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

1. LinkedIn

LinkedIn to popularny biznesowy serwis społecznościowy. Powstał w 2002 roku i szybko zainteresował inwestorów, którzy w 2004 roku wpompowali w projekt 10 milionów dolarów w serii B. Jego twórcom udało się pozyskać kapitał dzięki poniższej prezentacji.

2. Facebook

Najpopularniejszy serwis społecznościowy – Facebook – także potrzebował zewnętrznego finansowania, by móc dalej się rozwijać. Ten pitch deck zapewnił jego twórcom 500 tysięcy dolarów od Petera Thiela.   

3. YouTube

Steve Chen, Chad Hurley i Jawed Karim na spotkaniu z inwestorami zaprezentowali poniższy pitch deck. Zebrali dzięki temu 3,5 mln dolarów od funduszu Sequoia Capital. 

4. Tinder 

Chociaż popularna aplikacja do randkowania dzisiaj znana jest pod nazwą „Tinder”, jej autorzy początkowo nazwali ją Match Box. Wówczas program miał pomóc nieśmiałym mężczyznom przezwyciężyć lek przed odrzuceniem przez kobietę. 

5. Snapchat

Snapchat to aplikacja, z której korzysta już 191 mln użytkowników miesięcznie! Do tej pory jej twórcy pozyskali 4,6 miliarda dolarów.

6. Airbnb

Pierwsza runda finansowania jaką twórcy AirBnb zamknęli nie była powalająca. Zebrali wówczas 20 tysięcy dolarów, ale potem było już tylko lepiej. Dzisiaj AirBnb jest jednorożcem.

7. Buffer

Buffer to platforma, która ułatwia publikację postów w social mediach. Do tej pory pozyskała blisko 4 mln dolarów.

8. WeWork 

WeWork to przestrzeń coworkingowa. Od niedawna działa także w Polsce.  

9. Square

Jack Dorsey założył nie tylko Twittera, ale też Square, spółkę z segmentu fintech, która w pierwszej rundzie finansowania pozyskał 10 milionów dolarów. 

10. Coinbase 

W 2012 roku twórcy Coinbase pozyskali zaledwie 600 tysięcy dolarów, rok temu aż 108 milionów!

11. Mint

Mint to aplikacja, która przypomina użytkownikom o konieczności opłacenia rachunków. Do tej pory pozyskała 47 mln dolarów.

12. Uber

Twórcy Ubera zamierzali zdobyć jedynie 5-procentowy udział w rynku podwózek w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj spółka działa globalnie, wyceniana jest na jakieś 69 mld dolarów i pozyskała ponad 27 mld dolarów.