17 mln zł zainwestowane wraz z topowymi VC i ekspozycja na przyszłe jednorożce. Podsumowanie roku Movens Capital

Dodane:

Movens Capital Movens Capital

17 mln zł zainwestowane wraz z topowymi VC i ekspozycja na przyszłe jednorożce. Podsumowanie roku Movens Capital

Udostępnij:

To był intensywny, ale i bardzo satysfakcjonujący rok. Działaliśmy na pełnych obrotach i mamy poczucie, że – parafrazując sentencję Wayne’a Gretzky’ego – wykorzystaliśmy niemal 100 proc. szans na strzelenie gola. Koniec końców w 2021 r. 17 mln zł z naszego funduszu trafiło do 8 startupów z Polski, Litwy, Czech i Niemiec.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Wszystkie nasze spółki umocniły swoją pozycję międzynarodową (w tym m.in. USA). Zrobiliśmy też niemało, aby stać się funduszem pierwszego wyboru dla spółek z Polski/CEE, szczególnie dla tych działających w obszarze AI/ML oraz marketplaces i rozwiązań dla ecommerce.

Na początek techniczne wprowadzenie – Movens Capital to grupa funduszy inwestycyjnych z 2 obszarów: Movens VC wspiera firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem znajdujące się na relatywnie we wczesnym etapie rozwoju (pre-seed, seed, rundy A) zaś Movens Growth Equity inwestuje w firmy bardziej dojrzałe, które są blisko lub osiągnęły już BEP oraz mają sprawdzony model biznesowy. Bliski jest nam model hands-on, gdzie staramy się aktywnie dzielić naszymi doświadczeniami, aby wspierać założycieli w budowie świetnych firm. Ze względu na profil MamStartup w podsumowaniu skupimy się głównie na części VC, kierowanej przez doświadczonych przedsiębiorców technologicznych i inwestorów VC: Artura Banacha, Michała Olszewskiego, Przemysława Jurgiel-Żyłę i Yaroslava Krempovycha.

Naszą aktywność na polu VC postrzegamy nie tylko przez setki founderów i projektów, jakie mieliśmy przyjemność poznać w minionym roku. To także ekosystem funduszy, wspólnie z którymi inwestujemy w regionie. W tym gronie są uznane marki i zespoły takie jak Creandum, Early Bird, HTGF, Paua Ventures, Kaya/Enern, Inven, TDJ Pitango, Manta Ray, SMOK VC, Speedup czy Open Circle Capital. Wierzymy, że właśnie w kooperacji jesteśmy w stanie wynieść nasze wspólne projekty na wyżyny.

Podobną optykę przyjęliśmy, poszerzając grono inwestorów wewnątrz Movens VC w 2021 r. Za nami bowiem drugie zamknięcie funduszu i zwiększenie jego kapitalizacji do 62 mln zł. Co to oznacza? Ano to, że poza PFR Ventures posiadamy 40 inwestorów nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Norwegii czy Australii. Nasi inwestorzy to w dużej części doświadczeni przedsiębiorcy, którzy budowali między innymi takie marki jak Blue Media, Verestro, netguru, Adform, Performance Media, Whitepress, Acxiom, K2 Internet, Digital Virgo, Interia i wiele innych.

Bardzo mocno stawiamy też na koinwestycje z najlepszymi aniołami biznesu, tymi wnoszącymi wartość dodaną. W rundach z nami partycypowali tacy właśnie inwestorzy prywatni z niemal wszystkich kontynentów – zainwestowali oni w nasze spółki blisko 9 mln zł.

Minione 12 miesięcy to nie tylko inwestycje Movensa w kilku „jednorożcowych” kandydatów (o tym poniżej), ale i ściślejsze, nowe relacje z ponad 200 funduszami z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. To także szeroka kampania informacyjna nt. spółek AI/ML z Polski skierowana do kluczowych grup odbiorców (do wiodących funduszy VC, founderów, doradców).

Vue Storefront, StethoMe – potwierdziły swój globalny potencjał

Wielkim newsem końcówki 2021 r. była runda A w Vue Storefront. Spółka ta zamknęła jedną z największych rund A w historii Polski – pozyskała 17,3 mln USD (69 mln zł) przy tzw. wycenie pre-money na poziomie 63 mln USD (250 mln zł). Oznacza to miejsce w dziesiątce najwyżej wycenianych start-upów w Polsce z aktualną wyceną na poziomie blisko 320 mln zł. Co cieszy, to pojawienie się w Vue Storefront nowych koinwestorów z wysokiej półki czyli Creandum (Spotify, Bolt), Earlybird (UIPath, N26) oraz Paua Ventures (Pipedrive). Towarzyszą im aniołowie tacy jak Evan You, twórca Vue.js; Mathias Christensen & Christian Bach, założyciele Netlify; Paul St John, były szef sprzedaży w Github czy Heini Zachariassen, założyciel Vivino. A to oznacza, że najlepsi w branży również wierzą w dalszy, szybki wzrost wartości tej spółki.

Wierzymy, że nasze pozostałe inwestycje, także te z 2020 r. gdy oficjalnie rozpoczęliśmy działalność, są na kursie na jednorożca. Przykład? To właśnie StethoMe znalazło się wśród 20 finałowych startupów legendarnego Startup Battlefield. Startup został wybrany spośród 1200 przełomowych spółek z całego świata (najwięcej w historii) i wystąpił na wirtualnej scenie podczas TechCrunch Disrupt 2021. Takich przełomowych technologii jest w naszym portfelu więcej – dlatego spodziewamy się, że do tego grona szybko dołączą kolejne spółki z naszego ekosystemu.

AI, medtech, marketplace czyli wybrane inwestycje Movens VC w 2021 r. 

 Analiza naszego deal-flow z minionego roku potwierdza, że zarówno polski, jak i środkowo-europejski ekosystem startupowy rozwija się bardzo prężnie. Przybywa projektów dobrze przygotowanych, z dużymi szansami na sukces międzynarodowy. Jako fundusz jesteśmy tzw. “generalistami”, ale koncentrujemy swoją uwagę na dwóch typach spółek:

  • wykorzystujących AI/ML do zrewolucjonizowania działania dużych branż
  • startupach wykorzystujących efekty sieciowe (marketplaces) lub dostarczających rozwiązania dla ecommerce.

Poniżej wybrane inwestycje o tym profilu, które trafiły do naszego portfela:

 Sky Engine AI pozyskał 1,2 mln USD w ramach rundy inwestycyjnej, z czego 0,45 mln USD – 2 mln zł – to wkład Movensa. Głównym celem rundy było dokończenie budowy platformy SkyEngine, mającej oferować (w modelu SaaS) treningowe zbiory danych dla AI/Computer Vision w sektorze enterprise. Dzięki temu spółka ma szansę nie tylko zostać jednym z liderów rynku danych syntetycznych globalnie, ale też stać się jednym z głównych silników dla firm budujących swoje metaverse’y. Była to pierwsza koinwestycja Movens VC z High-Tech Gründerfonds Fund, renomowanym niemieckim funduszem typu evergreen, zarządzający portfelem w wartości blisko 1 mld EUR. Do spółki przekonała nas m.in. przełomowa technologia, mogąca zrewolucjonizować obszar computer vision, doświadczenie teamu w zakresie AI i silników renderingowych (wyniesione m.in. z CD Projekt Red) i pozyskanie topowych klientów korporacyjnych z USA, UK, Niemiec, Korei Południowej czy Polski.

The Villages Network to inwestycja z zupełnie innej beczki: SaaS-owy marketplace, na platformie wioski.co łączący rodziców małych dzieci (w wieku 1-5 lat) i operatorów mikro-żłobków/przedszkoli. Umożliwia nauczycielom, nianiom i mamom pracującym w domu otwieranie własnych punktów opieki we współpracy z firmą i z jej pomocą w załatwianiu formalności itp. na początkowym etapie. Po założeniu „wioski”, korzysta ona z rozwiązania SaaS, pomagającego w marketingu, komunikacji z rodzicami, zarządzaniu płatnościami i leadami oraz innych aspektach codziennej działalności, a także na forum społeczności i platformie z kursami online. Spółka pozyskała ok. 2,7 mln zł w ramach tej rundy inwestycyjnej. Jest koinwestycją Movens VC (występujemy w roli lead investor) oraz grupy branżowych aniołów biznesu. W pół roku od inwestycji spółka pozyskał blisko 100 Wiosek a plan na ten rok zakłada ekspansję międzynarodową i 250 wiosek. Gdzie? Naturalnym wyborem są Niemcy i kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Nasza kolejna inwestycja to działający w obszarze cleantech – Woltair. Spółka również funkcjonuje w modelu SaaS-enabled marketplace. Zapewnia klientom końcowym prosty i przejrzysty proces wyboru, zakupu, instalacji i konserwacji rozwiązań segmentu fotowoltaiki i/lub HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning). Spółka konsekwentnie rośnie w tempie 4-5x rocznie. Obecnie firma oferuje rozwiązania instalacyjne i serwisowe dla pomp ciepła oraz innych produktów, takich jak piece gazowe, kotły elektryczne, jednostki odzysku ciepła i klimatyzatory jak i paneli fotowoltaicznych oraz rozpoczęła oferowanie zintegrowanych rozwiązań. Woltair dysponuje platformą technologiczną łączącą generator ofert oparty na algorytmach, skalowalne procesy realizacji i rozproszoną dostawę. Stąd też zainwestowaliśmy w Woltair 350 tys. EUR w ramach drugiego zamknięcia rundy finansowania w wysokości 3 mln EUR, gdzie inwestowali uznany w CEE fundusz KAYA VC (wcześniej ENERN) oraz Inven Capital, specjalizujący się w clean tech. Prognozy – wobec ekspansji w Polsce – zakładają dalszy, skokowy wzrost przychodów Woltair.

Ostatnie tygodnie 2021 r. przyniosły też wieści o naszej rundzie pre-seed w Doctor.One, która rozpoczęła oferowanie lekarzom pionierską aplikację mobilną umożliwiającą monetyzację stałej relacji z pacjentem. Zespół tworzą doświadczony przedsiębiorca Tomasz Rudolf i Maciej Malenda, menedżer z bogatym doświadczeniem w dużych, innowacyjnych spółkach medycznych (Infermedica, Medicover). To właśnie m.in. dlatego zainwestowaliśmy w Doctor.One 2 mln zł. Dodatkowym atutem był przełomowy, “lekarzocentryczny” charakter usługi oraz skala rynku – ponad 13 mln lekarzy na świecie, z których spora część (w Polsce to 40%) posiada trwałą relację z pacjentami.

„Dużo” i „więcej” to również określenia pasujące do Nethansy. To działającą na polskim, skandynawskim i oraz niemieckim rynku firma, wspierająca sprzedaż na Amazonie, Kaufland i wkrótce kolejnych marketplace’ach przy wykorzystaniu zaawansowanego systemu do automatyzacji sprzedaży i logistyki. System ten kompleksowo prowadzi konta swoich kontrahentów i obsługuje klientów końcowych w sześciu językach. Stworzony przez Nethansę autorski system wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy ofert konkurencji i optymalizacji cen wystawionych na sprzedaż produktów, dzięki czemu skokowo zwiększa marżę swoich klientów. Nethansa oferuje swoim klientom możliwość sprzedaży we wszystkich państwach, w których prowadzi działalność Amazon.

Akademia dla talentów, baza talentów oraz Packhelp i Whitepress

2021 r. to dla nas także premiera kilku inicjatyw wspierających founderów i talenty. W końcu to  – naszym zdaniem – kluczowy czynnik stanowiący o wartości i szansach firm. Coraz więcej szkoleń i warsztatów przeprowadza Movens Academy – przedsięwzięcie edukacyjne dla najlepszych founderów. Tu zaczęliśmy od Pricing for Startups – unikalnej kompetencji pricingowej, którą posiadają partnerzy Movens Capital. Zaś Movens Talent Pool to debiutująca w zeszłym roku platforma dla osób zainteresowanych dołączeniem do naszych startupów. I wygląda na to, że w 2022 r. będzie ich rekordowo dużo.

Last, but not least – miniony rok potwierdził dobrą rękę do inwestycji zespołu zarządzającego Movens Capital. Warto tu wymienić dwie spółki, w które inwestowaliśmy jeszcze przed uruchomieniem funduszu VC. Pierwsza to Packhelp, gdzie w 2017 r. Movens był największym inwestorem w rundzie pre-seed wynoszącej 350 tys. EUR. Tymczasem ostatnio spółka pochwaliła się imponującą rundą B w wysokości 40 mln EUR. Drugi z ciekawych deali powiązanych z zespołem Movensa to platforma content marketingowa Whitepress czyli spółka w którą Artur Banach, jako prezes Grupy Netsprint (należącej wtedy głównie do funduszy Dirlango i Innova Capital) zainwestował jeszcze pod koniec 2016 r. Nieco ponad 4 lata później  Whitepress został kupiony przez RTB House, globalną spółkę technologiczną, działająca w sektorze adtech. Poprzednim udziałowcom jak i founderom spółki zapewniło to aż kilkunastokrotny zwrot z inwestycji.