19-latek z Ghany nauczył się kodować po zajęciach w szkole. Teraz chce konkurować z YouTubem

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Gabriel Opare z Ghany zapisał się na kurs online, aby nauczyć się kodowania. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy, stworzył metawyszukiwarkę wideo Mudclo. Chce podbić nią świat i konkurować z YouTubem.

fot. depositphotos.com

Aspiracje

– Uważam, że mój biznes jest wystarczająco dobry, aby skalować się międzynarodowo – mówi 19-letni Gabriel Opare w rozmowie z serwisem The Africa Report. Wierzy, że ma szansę stanąć w szranki z YouTubem, chociaż tak naprawdę to te dwa projekty znacząco się od siebie różnią. Programista tłumaczy, że stworzona przez niego platforma wyszukuje wideo z różnych serwisów i prezentuje wyniki użytkownikom, natomiast YouTube to inna bajka. Raz, że służy do wyszukiwania filmów, a dwa do ich zamieszczania w serwisie.

Do tego nie zdradza na razie planów związanych z ekspansją. Nie wiadomo więc, kiedy i czy w ogóle przetłumaczy platformę Mudclo na inne języki oraz czy wystartuje z nią w innych regionach świata. Jedno natomiast jest pewne: projekt wymaga jeszcze udoskonaleń. Po kilku dniach od uruchomienia platformy, serwis wideo zniknął z sieci, a na stronie producenta czytamy, że jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa.

Nie każdemu podoba się projekt

Pojawiły się także głosy krytyki pod kierunkiem programisty z Ghany i zdania, że jego strona ma niewiele wspólnego z platformą wideo. Graphic Online przytacza wypowiedzi dwóch rozmówców, którzy twierdzą, że Mudclo to nic innego jak metawyszukiwarka. Przeszukuje popularne serwisy wideo jak YouTube, Vimeo i Daily Motion, a następnie wyciąga z nich wyniki odpowiadające zapytaniom użytkownika.

Rozmówcy uważają też, że przy tego typu projekcie nie trzeba wcale się napracować i znać się dobrze na kodowaniu. Wystarczy tylko odpowiednio zintegrować ze sobą API istniejących serwisów i skonfigurować szablon strony www, który bez problemu znajdzie się w sieci. Pytanie tylko, czy warto krytykować autora przedsięwzięcia dlatego, że stworzył metawyszukiwarkę wideo? Przecież podobne rozwiązania umożliwiają już znalezienie i zarezerwowanie noclegu na wakacje albo podczas wyjazdu służbowego.

Po godzinach

The Africa Report podaje, że 19-letni Gabriel Opare jest studentem socjologii na University of Ghana, ale jego prawdziwym zamiłowaniem jest technologia. Dlatego po zajęciach na uczelni zapisał się na kurs online z programowania i w ten sposób zdobył podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Dzięki temu stworzył Mudclo i ma teraz nadzieję, że podbije świat swoim projektem. Na razie jednak jest sporo niewiadomych, jak na przykład data uporania się z kwestiami bezpieczeństwa i najważniejsze: termin ponownego uruchomienia strony.