2,7 mln złotych na 4 nowe projekty

Dodane: 03.01.2012

Lech Romański

Udostępnij:

IQ Partners, spółka o charakterze funduszu venture capital, zrealizowała zapowiedzi i jeszcze przed końcem 2011 roku zainwestowała w kolejne cztery projekty z obszaru nowych technologii (e-commerce, IT, internet). Łączna kwota inwestycji sięga prawie 3 mln zł.

IQ Partners, spółka o charakterze funduszu venture capital, zrealizowała zapowiedzi i jeszcze przed końcem 2011 roku zainwestowała w kolejne cztery projekty z obszaru nowych technologii (e-commerce, IT, internet). Łączna kwota inwestycji sięga prawie 3 mln zł.

IQ Partners współfinansować będzie powstanie i rozwój specjalistycznego systemu informatycznego dla sektora bankowego (BSS Sp. z o.o.), serwisu do generowania raportów gospodarczych (GETINFO S.A.), platformy do nauki języka chińskiego (Chinese2know.com Sp. z o.o.) oraz programów lojalnościowych dla środowiska medycznego (VIPMedica S.A.).

Inwestycja dokonana została poprzez należący do IQ Partners wehikuł inwestycyjny Ventures Hub Sp. z o.o. Finansowanie czterech nowych projektów odbywa się w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Działanie 3.1, z którego dwa wehikuły IQ Partners (Ventures Hub i InQbe) otrzymały łączne środki w wysokości ponad 40 mln zł. Docelowo, w portfelu każdego z inkubatorów ma znaleźć się ok. 50 projektów, a na nowe inwestycje przeznaczą one jeszcze w 2012 roku 7 mln zł oraz w 2013 roku 6,26 mln zł.

– Starannie realizujemy wszystkie nasze plany związane z nowymi inwestycjami. W 2012 roku, oprócz kolejnych tur dofinansowania przez inkubatory, nie wykluczamy bezpośrednich inwestycji ze środków własnych, króre również składają się na nasz portfel inwestycyjny – podsumowuje Maciej Hazubski, Prezes Zarządu IQ Partners.

Inwestycje w liczbach
Łączna kwota nowych inwestycji: 2,7 mln zł
Łączna liczba nowych projektów: 4
Łączna liczba projektów w portfelu spółki: 52
Łączna kwota środków pozyskanych funduszy UE: 39,1 mln zł
Łączna kwota pozostałych środków do zainwestowania z funduszy UE: 13,2 mln

Działalność nowych spółek

BSS Sp. z o.o.
Wartość inwestycji: 800.000 zł
Objęte udziały: 49.997%
Faza inwestycji: seed
Branża: IT

BSS Poland Sp. z o.o. zajmie się budową systemu międzybankowej wymiany informacji o dokonanych transakcjach przez klientów banków. Specjalne oprogramowanie umożliwiać będzie dokonywanie międzybankowych rozliczeń transakcji pomiędzy współpracującymi ze sobą bankami.

GETINFO S.A.
Wartość inwestycji: 400.000 zł
Objęte udziały: 49,50%
Faza inwestycji: seed
Branża: e-commerce

GETINFO będzie serwisem dostarczającym raporty gospodarcze (weryfikacja danych, wywiady gospodarcze, sprawdzanie zdolności kredytowej) o przedsiębiorstwach i osobach fizycznych z Polski oraz zagranicy. Korzystanie z serwisu GETINFO ma za zadanie w znaczny sposób ułatwić współpracę pomiędzy kontrahentami z różnych rynków oraz zmniejszyć ryzyko w obrocie gospodarczym. Możliwość sprawdzenia danych firmy, wiarygodności i wypłacalności partnera biznesowego pozwoli na szybsze nawiązanie relacji handlowej oraz bezpieczniejszą współpracę. Celem projektu jest spopularyzowanie potrzeby informacji gospodarczej wśród małych i średnich przedsiębiorstw oraz konsumentów.

Chinese2know.com Sp. z o.o.
Wartość inwestycji: łącznie 700.000 zł w dwóch etapach
Objęte udziały: 49,96%
Faza inwestycji: seed
Branża: internet

Chinese2know.com to portal do nauki języka chińskiego w wielu wersjach językowych. Projekt polega na stworzeniu pierwszego w Polsce i na świecie kompleksowego systemu przeznaczonego do nauki i doskonalenia znajomości języka chińskiego. Projekt będzie oparty na pięciu podstawowych filarach: edukacyjnym serwisie internetowym, programami off-line, platformą e-learningową, kursami na Facebooku oraz kursach na smartphonach.

VIPMedica S.A.
Wartość inwestycji: 838.387 zł
Objęte udziały: 47%
Faza inwestycji: seed
Branża: e-commerce

Celem projektu VIPMedica jest stworzenie pierwszego w Europie multipartnerskiego programu lojalnościowego skierowanego do środowiska medycznego, powiązanego z imprezami dla uczestników programu. W ramach VIPMedica lekarze będą mieli możliwość korzystania z dedykowanych rozwiązań zakupowych (produktów i usług z różnych branż), dostępnych tylko dla środowiska medycznego na preferencyjnych warunkach.

źródło: informacja prasowa