2020. przełomowym rokiem dla StethoMe, które po 5 latach badań rozpoczyna komercjalizację rozwiązania do klientów indywidualnych

Dodane:

Wojciech Radomski Wojciech Radomski

2020. przełomowym rokiem dla StethoMe, które po 5 latach badań rozpoczyna komercjalizację rozwiązania do klientów indywidualnych

Udostępnij:

2020 to dla StethoMe rok szybkich zmian i adaptacji do nowej rzeczywistości. Jesteśmy ogromnie dumni, że udało nam się odpowiedzieć na nowe potrzeby pandemicznego rynku. Stworzyliśmy nowy produkt StethoMe Astma, który jest już dostępny w sprzedaży do klientów indywidualnych.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

O StethoMe

StethoMe to pierwszy system, który wykrywa nieprawidłowości w układzie oddechowym. Nasze rozwiązanie opiera się na medycznych algorytmach StethoMe AI, które współpracują z bezprzewodowym stetoskopem i dedykowaną aplikacją.

StethoMe przeznaczony jest do codziennego użytku przez pacjenta w domu. Rozwiązanie skierowane jest w szczególności do rodziców dzieci chorujących na astmę. Wykonanie zdalnego badania osłuchowego jest możliwe poprzez wykorzystanie w StethoMe technologii, które zapewniają kontrolę jakości badania. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest dla nas, aby rodzic mógł w łatwy i szybki sposób rozwiać swoje wątpliwości, kiedy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały choroby.

Plany pilotażowe i komercjalizacja rozwiązania

Dla większości firm rok 2020 to rok w trybie “koronawirus”. Tak też było i u nas. Jako firma TechMed jesteśmy w komfortowej sytuacji, ponieważ dla nas pandemia okazała się nie zagrożeniem, a szansą. Szansą pomocy obciążonej służbie zdrowia w walce z zachorowaniami oraz pomocy osobom zamkniętym w domach z ograniczonym dostępem do lekarzy.

Rok rozpoczęliśmy od kontynuacji naszych projektów pilotażowych z podmiotami medycznymi w całej Europie. W Polsce były to min. nowoczesne placówki zdrowia Centrum Medycznego PZU Zdrowie, a w Europie to dalsza współpraca z My Question Medical we Francji czy z Gadaca z Hiszpanii.

Jednak pilotaże mają to do siebie, że są czasochłonne, a wraz z wybuchem pandemii sytuacja na rynku stała się bardzo dynamiczna i wymagała szybkich reakcji. Wtedy podjęliśmy decyzję, że całe siły skierujemy na przygotowanie naszego rozwiązania do możliwości zakupu przez klienta indywidualnego. Widzieliśmy potencjał i rosnące ogromne zapotrzebowanie na komercjalizację StethoMe. Potwierdzały to nieustannie spływające do nas pytania klientów: “kiedy będziecie dostępni?”. Nie chcieliśmy, aby pozostały one bez odpowiedzi. W końcu StethoMe powstało, aby pomagać ludziom w domach.

Powstanie StethoMe Astma

Ciężka praca całego zespołu zaowocowała powstaniem produktu StethoMe Astma i uruchomieniem w IV kwartale 2020 sklepu internetowego z możliwością kupienie rozwiązania. Na razie tylko w Polsce, ale to nasz wielki sukces. Sklep prężnie działa i codziennie obsługujemy nowe zamówienia.

StethoMe Astma to rozwiązanie pomagające rodzicom monitorować astmę swoich dzieci. Dla nich stworzyliśmy specjalny moduł umożliwiający kompleksową kontrolę tej choroby. To pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. Powstało przy współpracy z jednymi z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie pulmonologii zarówno w Polsce, jak i w Europie.

System bazuje na jednoczesnym wykrywaniu nieprawidłowych dźwięków osłuchowych oraz na pomiarze parametrów oddechowych, które są istotne w przebiegu astmy. Jeśli którykolwiek parametr odbiega od normy, StethoMe natychmiast o tym poinformuje.

W Unii Europejskiej prawie 10% dzieci choruje na astmę. Jest to przodująca mchoroba przewlekła w tej grupie wiekowej. Połowa przypadków to dzieci z tak zwaną niekontrolowaną astmą, sprawiając, że astmatyczne ataki duszności to trzecia przyczyna hospitalizacji dzieci. Problem zatem jest ogromny. Astmy w tym momencie nie da się wyleczyć, ale można ją bardzo skutecznie monitorować, zapobiegając zaostrzeniom. W tym właśnie pomaga StethoMe.

Podkreślamy tutaj również uniwersalność naszego rozwiązania. Funkcjonalności StethoMe Astma mogą być pomocne wszystkim rodzicom, nie tylko tym borykającym się z astmą swojego dziecka. StethoMe umożliwia kontrolę zdrowia, poprzez regularne badania osłuchowe układu oddechowego, a nasze algorytmy wykrywają również nieprawidłowości pojawiających się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy zapalenia oskrzeli.

Walka z pandemią

Prace nad komercjalizacją rozwiązania przeplatały się w firmie z decyzjami co możemy zrobić i jak włączyć się w walkę z wirusem. Od początku marca zespół StethoMe działał już tylko w trybie „koronawirus”. To był bardzo intensywny czas dla nas. Chcieliśmy naszą wiedzą i produktem aktywnie włączyć się w pomoc.

Postawiliśmy sobie za cel pomóc lekarzom pracującym z zakażonymi lub potencjalnie zakażonymi pacjentami. Stworzyliśmy dla nich nowe funkcjonalności, tak aby mogli bezpieczniej przeprowadzać badanie osłuchowe, a potem wrócić do domu i mieć pewność, że nie narażają na niebezpieczeństwo potencjalnego zakażenia swoich rodzin.

Z dumą możemy powiedzieć, że nasz stetoskop znalazł się na pierwszej linii frontu w walce z wirusem. Rozwiązanie jest już w ponad 20 szpitalach w całej Polsce. Wykorzystują i pracują z nim na co dzień lekarze m.in. ze wspomnianego już Centrum Medycznego PZU Zdrowie, z poznańskiego szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocim,

Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Jest też wykorzystywany w szpitalu na Stadionie Narodowym oraz szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Tychach, Katowicach, i kolejnych placówkach w Warszawie.

Co więcej, wraz z fundacją SiePomaga, przeprowadziliśmy wspólną akcję pomocy wybranym szpitalom w Polsce, które nieodpłatnie otrzymały około 50 naszych urządzeń.

Dalsze plany

W StethoMe, w dobie pandemii nie zwolniliśmy prac, a wręcz przeciwnie, podkręciliśmy tempo, aby jak najszybciej pomóc! Misją StethoMe jest, aby nasze rozwiązanie znalazło się w każdej domowej apteczce tak jak teraz termometr. Czujemy, że 2020 był dla nas krokiem milowym w realizacji tej strategii. Dalsze plany to udostępnienie StethoMe klientom indywidualnym w całej Europie. To nasz cel na 2021.

Autor: Wojciech Radomski, CEO StethoMe