2020 rok inny niż wszystkie, ale na swój sposób udany. Podsumowanie z perspektywy Simpact VC

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

2020 rok inny niż wszystkie, ale na swój sposób udany. Podsumowanie z perspektywy Simpact VC

Udostępnij:

Rok 2020 upłynął pod znakiem niepewności, ale też udanych pivotów oraz wielomilionowych wzrostów przychodów. W obliczu dynamicznych zmian rynkowych kluczowa była elastyczność w działaniu. Właśnie dlatego głównym celem Simpactu nie były kolejne inwestycje, lecz aktywne wsparcie aktualnych spółek portfelowych funduszu.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Simpact VC jako pierwszy w Polsce został oparty na idei impact investing. Oznacza to, że istotnym kryterium lokowania kapitału jest angażowanie się w projekty technologiczne, które oprócz silnego modelu biznesowego mają również pozytywny wpływ na społeczeństwo lub środowisko naturalne. Strategia funduszu obejmuje trzy główne obszary oddziaływania: demografię, wykluczenia i środowisko. Simpact szuka projektów, które rozwiązują m.in. problemy związane z szybkim wzrostem ludności, starzeniem się populacji, rosnącą nierównością społeczną czy degradacją przyrody.

Przyspieszony kurs elastyczności

Od początku pandemii Covid-19 postawiliśmy na bardziej aktywne wsparcie spółek portfelowych Simpactu, gdyż większość z nich musiała się dostosować do nowych warunków rynkowych. Na bieżąco monitorowaliśmy procesy zachodzące w projektach i w razie potrzeby udzielaliśmy niezbędnej pomocy. Stąd też 2020 rok był mniej obfity w kolejne inwestycje, co wynikało przede wszystkim z inaczej postawionych priorytetów działania funduszu.

Pandemia miała bardzo negatywny wpływ na wiele branż, ale dała też szansę startupom, które zadziałały w zawrotnym tempie, aby móc dostosować się do nowych nisz i potrzeb. W przypadku spółek Simpactu mamy wiele przykładów nie tylko projektów, którym udało się wyjść z pandemii obronną ręką, lecz też takich, które dziś odnotowują milionowe wzrosty przychodów.

Sukcesywnie wykorzystać dotychczasową technologię i możliwości, aby poszerzyć swoją działalność, udało się spółce portfelowej ThermoEye. Przed wybuchem pandemii koronawirusa pracowali nad rozwiązaniem umożliwiającym wykrywanie wczesnych stadiów chorobowych wśród trzody chlewnej. W ciągu trzech tygodniu zaadaptowali swoją technologię do pomiaru temperatury u ludzi, dzięki czemu dziś to właśnie oni pomagają w walce z pandemią. Kolejnym przykładem udanej transformacji jest polski startup TakeTask, który to przygotował aplikację “Kwarantanna domowa”. Uruchomienie narzędzia w zaledwie 48 godzin to kolejny dowód na pozytywne działanie biznesu w sytuacjach kryzysowych. W ciągu ostatniego roku przychody TakeTask zostały podwojone o połowę i wyniosły ponad 1 mln euro.

Zwiększeniem przychodów o prawie 50 proc. w porównaniu do 2019 r. może pochwalić się na przykład Future Collars, szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online. Co więcej, udało im się pozyskać kolejną rundę finansową w wysokości 2 mln złotych od funduszu KnowledgeHub Starter. Do sukcesów 2020 roku z pewnością można zaliczyć również inwestycję Black Swan w działającą w branży teleopieki spółkę SiDLY. Mimo że formalnie odbyła się ona jeszcze pod koniec poprzedniego roku, to największy wpływ na działalność spółki miała właśnie w 2020. Wartość wejścia kapitałowego wyniosła wtedy ponad 1,25 mln złotych, co pozwoliło zespołowi na poszerzenie skali działań sprzedażowych w trudnych warunkach rynkowych.

Inwestycje w startupy

W 2020 roku większą uwagę poświęciliśmy spółkom będącym już w portfolio Simpactu, ale nie zabrakło też kolejnych wejść kapitałowych. Stały dopływ nowych projektów pozwolił nam utrzymać proces inwestycyjny pod kontrolą w nieco niesprzyjających temu warunkach. Było to możliwe między innymi dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej oraz projektem mentoringowym Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Wraz z zespołem przeanalizowaliśmy prawie 300 projektów, z czego duża część to spółki z Polski i Ukrainy. Finalnie zainwestowaliśmy w 4 najbardziej obiecujące z nich. Środki na dalszy rozwój otrzymały od nas takie startupy jak:

  • Renderro

Startup rozwijający roboczą przestrzeń chmurową, która pomaga filmowcom, animatorom, czy też grafikom w tworzeniu i przechowywaniu swoich prac. Twórcy, którzy do tej pory musieli kupować potężne komputery i drogie rozwiązania do obsługi dużych plików, dzięki Renderro już nie muszą tego robić. Rozwiązanie zapewnia im dużą mobilność oraz niezależność od fizycznego miejsca wykonywania pracy.

  • Tech Care Share Platform – TEKKER

Zespół TCSP stworzył serwisową platformę B2B łączącą zamawiających i profesjonalnych wykonawców. Koncepcja ta zapewnia efektywne dopasowanie zlecanych zadań do zweryfikowanych kompetencji i uprawnień konkretnych osób realizujących daną usługę.

Platforma TCSP nie tylko przyczyni się do aktywizacji zawodowej na lokalnych rynkach, zapewniając nowe możliwości zatrudnienia, lecz też wniesie swój wkład w redukcję śladu węglowego poprzez zmniejszenie liczby średnio przejechanych kilometrów w celu realizacji zgłoszenia serwisowego.

  • AM Direct

Celem projektu jest stworzenie rozwiązania pozwalającego na zdalne zaopatrzenie w protezę osób po amputacjach kończyny górnej bez konieczności wizyty w zakładzie protetycznym. Technologia AM Direct nie tylko skróci czas realizacji zamówienia, lecz też zmniejszy jego koszt. Ponadto pozwoli dotrzeć do większej liczby potrzebujących klientów, którzy ze względu na brak zakładu protetycznego w bliskim sąsiedztwie nie są w stanie zaopatrzyć się w protezę.

AM Direct nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości osób niepełnosprawnych, aktywizuje ich społecznie i zawodowo, lecz też walczy z tabu i stereotypami dotyczącymi protez.

  • 4Nature System

4Nature System to autorski system modułowych ogrodów wertykalnych – zarówno zielonych ścian z żywych roślin, jak i obrazów ze stabilizowanych mchów i porostów. Projektują także zielone meble z wbudowaną roślinnością w wersji mobilnej i stacjonarnej. Produkty 4Nature mają nie tylko korzystny wpływ na środowisko naturalne, lecz też pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w danej przestrzeni.

Plany na 2021

W 2021 roku zamierzamy przeprowadzić 8 nowych inwestycji, po czym zakończymy okres inwestycyjny funduszu. Większość ze wspomnianych wejść planowana jest już na pierwszą połowę bieżącego roku.

Pracujemy obecnie nad uruchomieniem nowego, znacznie większego funduszu. Jest to efekt ciężkiej pracy, która została doceniona i zauważona na arenie międzynarodowej. Dla nas to ważny krok na drodze do zwiększenia efektywności naszych działań, a zarazem kolejny element systemu wsparcia dla przedsiębiorców stawiających na innowacje. Co więcej, spodziewamy się też dwóch wyjść z inwestycji (tzw. exitów) już w pierwszym kwartale tego roku, co tylko potwierdza słuszność przyjętej przez nas strategii inwestycyjnej.


Autorzy:
Krzysztof Grochowski, prezes zarządu Simpact VC, Wojciech Majewski, członek zarządu Simpact VC i Jacek Ostrowski, partner Simpact VC.