2020 z perspektywy YouNick Mint. 7 nowych spółek, 1 exit i 57 milionów na kolejne inwestycje

Dodane:

Rafał Roszak Rafał Roszak

2020 z perspektywy YouNick Mint. 7 nowych spółek, 1 exit i 57 milionów na kolejne inwestycje

Udostępnij:

YouNick Mint jest funduszem inwestującym od 2010 roku w projektu technologiczne w fazie preseed/seeed/early growth. Portfolio obecnie to ponad 25 podmiotów.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Zwycięstwo w Bukareszcie i zaczyn nowego

W 2020 weszliśmy rozpędem, wieńcząc intensywny koniec poprzedniego roku zwycięstwem naszej spółki portfelowej 2040.io w konkursie organizowanym przez UIPath – światowego lidera RPA – na najlepszy europejski startup w tym sektorze oraz położeniem fundamentów pod nowy fundusz inwestycyjny (o czym więcej dalej). 
Pokonanie przez 2040.io w Bukareszcie ponad 100 konkurentów zaowocowało zainteresowaniem funduszy z Czech, Niemiec i Holandii jak i zgłoszeniami od inwestorów branżowych. Po intensywnym roku rozmów planujemy skonkludować je z początkiem 2021.

Business as usual

Codzienne życie funduszu i spółek z portfolio to jednak nie konkursy, tylko wytężona praca nad rozwojem przedsiębiorstw. Z tej perspektywy podobnie pewnie jak dla innych nie był to łatwy rok. Jednak dzięki zaangażowaniu i pracy founderów pandemia w ograniczonym stopniu wpłynęła na realizację wcześniej ustalonych planów.

W efekcie 2020 był rokiem efektywnych współpracy z partnerami biznesowym dla Deepbrand  i Sellizer. Kolejne sukcesy rynkowe, poszerzając grono zadowolonych klientów, odnotowywały też Mindsailors, Ada, NuDelta, Collectomate. 

Kompetencje zespołów i wytężona praca pozwoliły naszym spółkom nie tylko wyjść obronną ręką z zawirowań okresu pandemii, ale i obrócić w sukces szanse, jaką przed ich produktami postawiły zmiany zachowań klientów w tym okresie i nowe regulacje rynkowe. Dzięki temu kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, iż możliwość pracy z founderami, którzy angażują się w pełni w spółkę, choć wymagająca, bo trzeba dorównać im kroku, daje satysfakcję. Za to korzystając z okazji chcielibyśmy każdemu z nich podziękować. Efekty będziemy świętować razem w 2021, podpisując kolejne kontrakty i zamykając nowe rundy inwestycyjne.

Oczywiście rzeczywistość nie jest usiana samymi sukcesami. W każdej spółce na koncie jest setka telefonów z propozycją współpracy, które nie spotkały się z pozytywnym odzewem. Gros z wysłanych przez nich dla kolejnych rund pitch decków przeszło bez odzewu. To boli, szczególnie jeśli znajomi (ci prawdziwi i ci z sosziali) chwalą się kolejnym inwestorem czy kontraktem z klientem za oceanu. Dwie z naszych spółek portfelowych w tym roku zostały zlikwidowane, z kilkoma podmiotami pracujemy nad planami naprawczymi na 2021, wspólnie ważąc ich przyszłe losy. W tym zakresie ten rok nie różnił się od pozostałych.

W świadomości patrzących z boku na „życie startupowca” jest to chyba najczęściej pomijany element. Prowadzenie swojej firmy to też (czy raczej przede wszystkim) te trudne decyzje oraz konieczność i umiejętność ich podejmowania. Z przekonaniem, że na sukces trzeba zapracować. Za takie podejście również, a może przede wszystkim, cenimy naszych founderów. Jesteśmy z Wielkopolski, tu tak się ma.

Kolejne inwestycje… zdalnie

Poza współpracą z spółkami będącymi już w portfolio YNM, zespół zarządzających w znacznym stopniu proces inwestycyjny przenosząc online – zrealizował w 2020 roku 6 kolejnych wejść kapitałowych (alfabetycznie) zapewniając środki na dalszy rozwój dla:

 • AI Busters – automatyzacja procesów obsługi klienta,
 • Coat it – powłoki na bazie nanocząstek, które same potrafią się „wyleczyć” z korozji,
 • Heart Guard – sonda do ciągłej analizy i monitorowania krytycznych informacji dotyczących stanu mięśnia serca,
 • MAB Robotics – projeotowanie i rozwój robotów kroczących,
 • NK Tech – poprawa funkcjonalności i bezpieczeństwa lejów protetycznych w ortopedii,
 • Ogarniamprad – platforma aukcyjna umożliwiającą licytacje zakupu i sprzedaży energii w ramach grupowych aukcji odwrotnych,
 • QR Tag – metody przetwarzania danych transakcyjnych dla programów lojalnościowych.

Z perspektywy czasu patrząc na te działania, widzimy, że otwarcie się wszystkich stron na większe zastosowanie komunikacji online, również w formalnych aspektach procesu inwestycji zdecydowanie korzystnie wpłynęło na ich tempo.

Online, offline

Online mieliśmy też okazję uczestniczyć w aktywnościach ekosystemu startupowego i cieszymy się, iż mimo wszystkich niespodziewanych, czasem dosłownie z dnia na dzień rodzących się wyzwań, ich organizatorzy nie poddali się i wyszli z pandemii z tarczą. Kudos Panie i Panowie!

Mamy nadzieję, iż w jakimś zakresie mogliśmy Was wesprzeć naszymi działaniami. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w m.in. w Infoshare 2020 w ramach strefy NCBiR, Time on Heroes w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, Forge of Talents i Smart-UP Lab – międzynarodowych programach akceleracyjnych realizowanych przez Łódzki Uniwersytet Medyczny, CEE Scaleup Challenge organizowane przez Vestbee, AWS AI Challenge 2020 na zaproszenie Amazon czy Online Office Hours w ramach grupy wielkopolskich funduszy inwestycyjnych wraz z SpeedUp, Tredecim i PPNT.

Już za kilka tygodni zapraszam na kolejne Online Office Hours, tym razem skierowane do podmiotów poszukujących inwestycji w modelu Open Innovation na dalszy rozwój. Szczegóły wkrótce w naszych social mediach.

Więcej rąk na pokładzie

Rok 2020 to u nas również zmiany personalne, a wśród nich dr George Shlieout, były szef globalnego rozwoju produktu w Abbott,  który dołączył do grona wspólników i objął stanowisko CEO w  PozLab, gdzie zajmie się globalizacją biznesy oraz zarządzaniem spółkami-córkami: CBBM i Applied Manufacturing Science.

Exit i nowy fundusz

Wśród wszystkich tych aktywności i wydarzeń najważniejsze dla zespołu zarządzającego YNM kamienie milowe 2020 roku to uruchomienie nowego fundusz stworzonego wraz z PFR Ventures oraz exit ze spółki Smart Pharma.

Michał Taisner założył Smart Pharmę 2014 roku. Jasno zdefiniowana propozycja wartości dla lekarzy i pacjentów, produkty adresujące niezaspokojoną potrzebę medyczną oraz wszechstronne doświadczenie biznesowe jej foundera i prezesa zadecydowały o inwestycji w spółkę przez YouNick. Sukces spółki to nade wszystko zaangażowanie i determinacja Założyciela, którego mieliśmy możliwość konsekwentnie wspierać w rozwoju biznesu i pozyskaniu pozostałych inwestorów. Spółka od samego początku konsekwentnie zwiększała dochody ze sprzedaży oraz udziały w rynku konkurując skutecznie z dużymi, międzynarodowymi koncernami. Rozwój Smart Pharmy oraz interesujący portfel produktowy szczególnie w obszarze neonatologii, sprawiły, że spółką zainteresowała się Chiesi Poland – firma należąca do międzynarodowej Grupy Chiesi Farmaceutici z siedzibą w Parmie we Włoszech – i w efekcie przejęła 100% udziałów w podmiocie od Założyciela oraz inwestorów: Younick, SpeedUp Innovation (część SpeedUp Group) oraz ZYLIOON Invest (ZYLIOON Group)

Last but not least, w okres powakacyjny tego roku nasz zespół wszedł uruchomiając operacyjnie nowy fundusz: Open Innvation by YouNick Mint. 
Fundusz ten ma kapitalizację 57 mln, jego ticket inwestycyjny wynosi od 5 do 12 mln zł. W podmiot zainwestował w FoF PFR Ventures oraz członkowie zespołu zarządzającego. Jest nakierowanym na inwestycje w projekty technologiczne, z komponentem B+R, które tworzą technologie w oparciu o formułę otwartych innowacji. Fokus sektorowy nowego funduszu YNM jest konsekwencją naszej specjalizacji – szukamy spółek:

 • z sektora healthcare, digital healthcare, industry 4.0, proptech, RPA, e-commerce
 • działajacych w modelu B2B lub B2B2C
 • zwalidowanych i poszukujących środków na dalszy wzrost (early growth stage)
 • posiadajacych plan use-of-funds na kolejne 2-3 lata
 • budujących pozycje rynkową na przewagach technologicznych i posiadających własne zasoby IP
 • odnoszących się do globalnych trendów i potrzeb

Jeśli wiec masz pomysł, który w Twojej ocenie odpowiada polityce inwestycyjnej naszego funduszu (lub po prostu chcesz porozmawiać o inwestycjach i startupach), napisz do nas: [email protected] lub skorzystaj z kontaktów na stronie.

Autor: Rafał Roszak, wiceprezes zarządu YouNick Mint