25 najlepszych startupów w Chinach według LinkedIn

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

25 najlepszych startupów w Chinach według LinkedIn

Udostępnij:

Najgorętsze startupy w Chinach to właśnie te, które dokonały znaczących przełomów w dziedzinie sztucznej inteligencji, wynika z nowego raportu LinkedIn.

Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją należą do najpopularniejszych firm w Chinach, zajmując sześć z 10 najlepszych pozycji na liście najlepszych startupów w 2019 roku według LinkedIn.

Aby wziąć udział w tegorocznym raporcie, firmy musiały być własnością prywatną, mieć siedem lat lub mniej i mieć co najmniej 50 pracowników. Zostały one następnie uszeregowane na podstawie opinii użytkowników LinkedIn według czterech kryteriów: wzrost zatrudnienia; zaangażowanie z pracownikami; zainteresowanie pracą; oraz zdolność do przyciągania najlepszych talentów od wiodących pracodawców.

Oto startupy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce:

10. Tongdun Technology

Zatrudnienie: 1300 pracowników

Siedziba: Hangzhou

Tongdun Technology z siedzibą w Hangzhou swoją działalność rozpoczeła w 2013 roku. Dostarcza ona narzędzia analityczne dla przedsiębiorców. Po 6 latach firma otrzymała kilka nagród za innowacyjność i obsługiwała 5000 klientów korporacyjnych z 13 biur w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Stanach Zjednoczonych.

9. Horizon Robotics

Zatrudnienie: 1200 pracowników

Siedziba: Pekin

Dział sztucznej inteligencji Horizon Robotics produkuje technologie do zastosowania w aplikacjach takich jak inteligentna jazda. Czteroletni startup w tym roku zakończył rundę finansowania Serii B w wysokości 600 milionów dolarów. Startup został założony przez byłego szefa Deep Learning Institute Baidu, dr Yu Kai.

8. Cambricon

Zatrudnienie: 1000

Siedziba: Pekin

Trzyletni startup Cambricon zajmuje się programowaniem układów sztucznej inteligencji. 65% pracowników firmy ma tytuł magistra w zakresie algorytmów oprogramowania, projektowania układów i architektury komputera. Szybko rozwijająca się firma obecnie zatrudnia pracowników w swoich biurach w Pekinie, Szanghaju, Shenzhen, Xi’an, Hefei i Nanjing.

7. WM Motor

Zatrudnienie: 3000

Siedziba: Szanghaj

Producent samochodów WM Motor pojawił się na rynku w 2015 roku w Szanghaju, aby rozwijać branżę pojazdów elektrycznych. Czteroletnia firma, która do tej pory zebrała ponad 3 miliardy dolarów, opracowała do tej pory dwa pojazdy elektryczne i ma ambicje stać się „nowym dostawcą eko-usług”.

6. 4Paradigm

Zatrudnienie: 500–1 000

Siedziba: Pekin

4Paradigm to dostawca sztucznej inteligencji i technologii dla klientów biznesowych. Młodzi pracownicy firmy mają średnio 30 lat, a ponad połowa z nich to absolwenci szkół wyższych z doświadczeniem w nowych technologiach, takich jak uczenie maszynowe. Firma prowadzi obecnie rekrutację w biurach w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen.

5. Momenta.ai

Zatrudnienie: 500–1 000

Siedziba: Pekin

Momenta.ai mówiąc wprost „buduje autonomiczne mózgi napędowe”. Biznes samochodowy, który posiada nowoczesne produkty, w tym autopilota na autostradę i autonomiczne parkowanie, w zeszłym roku stał się pierwszym autonomicznym jednorożcem w Chinach po otrzymaniu wsparcia od Tencent i kilku inwestorów państwowych.

4. YITUTech

Zatrudnienie: 1000

Siedziba: Szanghaj

YITUTech to startup z zakresu sztucznej inteligencji, która zapewnia technologię rozpoznawania twarzy firmom z różnych branż, od bezpieczeństwa i medycyny po finanse i sprzedaż detaliczną. Obecnie firma o wartości 2 miliardów dolarów zatrudnia specjalistów w dziedzinie inżynierii, badań i rozwoju oraz zarządzania projektami w Szanghaju i Pekinie.

3. Bitmain

Zatrudnienie: 2500

Siedziba: Pekin

Bitmain to firma zajmująca się projektowaniem półprzewodników, znana z niestandardowego projektowania układów dla maszyn wydobywających bitcoiny. Siedziba firmy znajduje się w Pekinie, ale ma centra badawcze na całym świecie w tym w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Rosji i Brazylii.

2. DiDi

Zatrudnienie: 5000

Siedziba: Pekin

DiDi Chuxing, powszechnie znany jako DiDi, to chińska firma z siedzibą w Pekinie. Firma zapewnia pełen zakres usług transportowych, od taksówek po autobusy i rowery elektryczne, w ponad 1000 miast na całym świecie. Siedmioletni startup rozwija także własne autonomiczne pojazdy.

1. ByteDance

Zatrudnienie: 50 000

Siedziba: Pekin

ByteDance, który na początku tego roku został uznany przez LinkedIn za jedną z najlepszych firm do pracy w Chinach, znajduje się również na szczycie listy najlepszych startupów w kraju. Firma zajmująca się technologiami internetowymi odnotowała szybki rozwój w ciągu siedmiu lat i może pochwalić się 50-milionową siłą roboczą oraz kilkoma platformami treści, w tym serwisem informacyjnym Toutiao i aplikacją do udostępniania wideo TikTok. Coraz częściej firma koncentruje się na wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego, aby dostosować swój produkt do zainteresowań odbiorców, i zatrudnia w tym zakresie.

Oto lista pozostałych startupów, które zostały wyróżnione:

25. Meicai — Internet

24. Rokid Corporation — Consumer electronics

23. Royole Corporation — Information technology

22. Insta 360 — Consumer electronics

21. Burning Rock Biotech — Biotechnology

20. Yunmanman — Internet

19. Sunmi Technology — Internet

18. Mobvoi — Internet

17. Keep — Internet

16. Heytea — Hospitality

15. Ubtech Robotics — Consumer electronics

14. Lilith Games — Consumer electronics

13. Geek+ — Information technology

12. LinkDoc Technology — Computer software

11. Lixiang Automotive — Automotive

Lista najlepszych startupów w Chinach jest imponująca. Jednak Polacy również mogą się pochwalić nietuzinkowymi projektami. Całkiem niedawno opracowaliśmy listę najciekawszych polskich medtechów. Jeśli macie ochotę zobaczyć co ciekawego dzieje się nad Wisłą, zapraszamy do naszego przeglądu:

Najciekawsze polskie healthtechy (część 1)

Najciekawsze polskie healthtechy (część 2)