274 – tyle było inkubowanych startupów w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w zeszłym roku – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

274 – tyle było inkubowanych startupów w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w zeszłym roku – podsumowanie 2023

Udostępnij:

W ubiegłym roku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zakończył realizację wieloletniego programu inkubacji startupów pn. „Platforma startowa Hub of Talents 2”, do którego wpłynęło 1519 wniosków, z czego wsparcia udzielono 274 technologicznym startupom.

W 2023 roku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) kontynuował swoją misję wspierania rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w regionie. Zrealizowaliśmy wiele ciekawych projektów i inicjatyw, takich jak:

 • Inkubator Technologiczny – w siedzibie BPN-T aktywnie działa obecnie 31 startupów, które w 2023 r. otrzymały od BPN-T pomoc de minimis w wysokości 540 tys. zł.
 • EastMedia 2023 – 6 edycja konferencji e-marketingowej, na której spotkali się praktycy i eksperci z branży, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie strategii komunikacji, neurocopywritingu, profesjonalnego influencer marketingu, kreatywnych kampanii reklamowych, narzędzi analitycznych itp. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących wiele startupów z północo-wschodniej Polski. 
 • HOT.AI – konferencja z zakresu sztucznej inteligencji zamykająca projekt pn. “Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 2”. Ponad 100 uczestników wysłuchało inspirujących prelekcji ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji i modeli predykcji, gdzie głównym mówcą była dr hab. Aleksandra Przegalińska, profesorka Akademii Leona Koźminskiego i była badaczka Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Zaprezentowały się też startupy, które przeszły inkubację w projekcie Hub of Talents 2 i w swojej działalności wykorzystują sztuczną inteligencję. Z ich 15-minutowych prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, jak korzystać z cyfrowych narzędzi do budowania innowacyjnych rozwiązań.
 • Centroom Przedsiębiorczości – cykl warsztatów i spotkań zarówno dla początkujących startupów, jak i zaawansowanych przedsiębiorców, na których poruszano tematy związane z budowaniem silnej marki i strategii komunikacji w social mediach, optymalizacją procesów zakupowych w e-commerce, budową własnego studia do nagrywania podcastów i webinarów, konfiguracją narzędzia analitycznego GA4, czy content wideo w social mediach.
 • Hub of Talents 2 – zakończyliśmy realizację wieloletniego programu inkubacji startupów. Projekt realizowany był w ramach Poddziałania 1.1.1 POPW 2014 – 2020 Platformy startowe dla nowych pomysłów. Całkowita wartość projektu wyniosła 22 449 140,48 zł, wartość uzyskanego dofinansowania 21 950 930,52 zł. W trakcie realizacji projektu bezpośrednie wsparcie uzyskały 274 firmy zarejestrowane na terenie województwa podlaskiego, a 99 z nich otrzymało dofinansowanie w ramach komplementarnego Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej na łączną kwotę ponad 93 000 000 zł. 
 • Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Komisji Europejskiej „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2022”, zdobywając najwięcej punktów w kategorii: „Inwestowanie w umiejętności przedsiębiorcze”. Celem konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości jest nagradzanie najlepszych promotorów i praktyk w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie oraz zwiększenie społecznej świadomości roli przedsiębiorców. Miasto Białystok za realizację projektu zajęło III miejsce w konkursie Innowacyjny Samorząd organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. 
 • Efektem projektu było nie tylko wsparcie startupów ale także rozwój zespołu BPN-T. Dzięki podniesieniu kompetencji i zdobyciu doświadczenia we wspieraniu młodych, technologicznych spółek pracownicy BPN-T zrealizowali w ramach projektu kilkadziesiąt usług o łącznej wartości ponad 150 000 zł. Usługi jakie zostały zrealizowane własnymi zasobami parku to: badania rynku, tworzenie makiet UX/UI aplikacji, modelowanie i druk 3D. Zespół wspierał także startupy pełniąc rolę dedykowanych managerów inkubacji. 
 • Projekt w liczba prezentuje poniższa infografika:

Pozytywne zaskoczenia

W 2023 roku obserwowaliśmy wiele pozytywnych zjawisk i trendów w środowisku startupowym, takich jak:

 • Wzrost zainteresowania e-marketingiem – coraz więcej firm zdawało sobie sprawę z potrzeby budowania silnej obecności i wizerunku w Internecie, zwłaszcza w czasie pandemii i związanych z nią ograniczeń. Dlatego cieszył nas duży odzew na naszą konferencję EastMedia 2023, na której uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie.
 • Rozwój współpracy transgranicznej – mieliśmy okazję uczestniczyć w Forum Biznesowym Pogranicza, na którym nawiązaliśmy wiele cennych kontaktów i partnerstw z przedstawicielami biznesu i samorządu. Uważamy, że taka współpraca jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu.

Sukcesy naszych inkubowanych firm

Z dumą obserwowaliśmy, jak nasze startupy i młode firmy rozwijały się i osiągały sukcesy na rynku. Wśród nich warto wyróżnić:

 • 1M Track sp. z o.o.  – spółka pozyskała 1 mln zł w ramach projektu Bridge Alfa prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), którego celem jest wspieranie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki.
 • Crowdio sp. z o. o. z produktem workai – nagroda w 10. Edycji Rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie Magazynu Brief.pl.
 • Hemawi sp. z o. o. – startup zakwalifikował się do drugiego etapu selekcji w Akces NCBR. Został finalistą 15. edycji Programu Akceleracyjnego Startups Powered by Invest in Lodz, a także zwyciężył w III rundzie inkubacji programu Strefa Pomysłodawcy 4.0 na AGH w Krakowie, otrzymując główną nagrodę 5000 zł oraz nagrodę publiczności. Osiągnięcia Hemawi przyciągnęły uwagę mediów, generując liczne artykuły i wystąpienia telewizyjne.
 • Lumekko – Agata Szczeszak CEO została laureatką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii: Start-up Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką, największego i najstarszego w Polsce konkursu nagradzającego polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. 
 • Gesture To Speech sp. z o.o. – wybrany do półfinału konkursu Infoshare Startup Contest, największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, z blisko 500 zgłoszonych projektów z ponad 60 krajów, jako jeden z czterech polskich startupów. Szymon Trochimiak, współzałożyciel startupu, został finalistą konkursu „25 under 25″ organizowanego przez magazyn Forbes.pl oraz McKinsey & Company. Znalazł się w gronie najzdolniejszych przedsiębiorców, innowatorów i aktywistów młodego pokolenia
 • BINACARE sp. z o.o. został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.
 • Linguido – wybrany do wystąpienia, jako jeden z featured startups podczas Web Summit w Lizbonie, jednej z największych na świecie konferencji technologicznych.
 • PaliPali sp. z o.o. – zdobyła Złoty Medal międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, w kategorii Innowacje 2023 roku.
 • EduCat – startup otrzymał wspracie AIP Seed, a jego współzałożycielka Nina Wieretilo trafiła na listę Forbes Women Polska „23 kobiety, które warto obserwować w 2023 roku” jako liderka przyszłości.

Z kolei negatywnie zaskoczył nas niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – zauważyliśmy, że wiele naszych firm miało trudności ze znalezieniem i zatrzymaniem wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza z obszaru IT, programowania, grafiki, marketingu i sprzedaży. Dlatego organizujemy szkolenia, warsztaty i spotkania, na których można podnieść swoje kwalifikacje i nawiązać kontakty.

W 2024 roku planujemy kontynuować i rozwijać nasze działania na rzecz wspierania przedsiębiorczości i innowacji w regionie. Niektóre z naszych planów to:

 • Modernizacja infrastruktury – w 2024 r. zostanie przeprowadzona modernizacja infrastruktury teleinformatycznej BPN-T, która ma na celu zwiększenie niezawodności, stabilności, wydajności oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych BPN-T.
 • Realizowanie działalności szkoleniowej i doradczej – planujemy organizację warsztatów, spotkań i konferencji, na których młodzi przedsiębiorcy będą mogli zdobywać wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin, takich jak e-marketing, e-commerce, design thinking, lean startup, zarządzanie projektami, prawa autorskie i wiele innych.
 • Wzmocnienie współpracy z uczelniami i instytutami badawczymi – planujemy pogłębiać relacje z lokalnymi ośrodkami naukowymi w celu wymiany wiedzy i doświadczeń oraz promowania przedsiębiorczości akademickiej.

 

Więcej podsumowań 2023.