3 miliony euro na rozwój biotechnologii i technologii medycznych. SDS Optic S.A. z finansowaniem od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

3 miliony euro na rozwój biotechnologii i technologii medycznych. SDS Optic S.A. z finansowaniem od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Udostępnij:

SDS Optic S.A. to firma tworząca rozwiązania na styku biotechnologii i technologii medycznych, która właśnie otrzymała 3 miliony euro (ok. 13 mln zł) pierwszej transzy finansowania od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). To przełomowy moment w historii firmy, który wzmacnia jej pozycję jako kluczowego gracza na europejskim rynku biotechnologicznym.

Otrzymanie pierwszej transzy potwierdza spełnienie wszystkich warunków określonych w umowie finansowania, podpisanej w październiku 2023 r. Należy do tego otrzymanie certyfikatu ISO 13485 nadanego przez jednostkę notyfikującą TÜV NORD GROUP, zakończenie pierwszej części badań klinicznych dla mikrosondy diagnostycznej w nowotworach piersi HER2 oraz pozyskanie 1 miliona euro z emisji akcji w lutym 2023 r.

– Otrzymanie pierwszej transzy finansowania EBI to zwieńczenie długotrwałego i niezwykle skomplikowanego procesu due dilligence, negocjacji warunków umowy, serii spotkań z zespołami prawnymi oraz bardzo złożonym procesem administracyjnym prowadzącym do uruchomienia środków. Cały ten proces okazał się dużo bardziej skomplikowany i czasochłonny niż sobie wszyscy zakładaliśmy a poziom trudności wielu zagadnień okazał się nawet bardziej złożony niż tradycyjne procesy M&A. Tym bardziej się cieszymy z otrzymania pierwszej transzy środków z EBI. Możemy dzięki temu powrócić do projektów i prac, które deklarowaliśmy naszym akcjonariuszom, a które niestety zostały opóźnione w związku z ilością i złożonością prac zmierzających do otrzymania finansowania EBI. Otrzymanie środków z EBI umożliwia nam znaczne skalowanie naszych działań, przyspieszenie prac w wielu obszarach, w tym w kwestiach korporacyjnych oraz badawczo-rozwojowych. Z mocnym naciskiem na skalowanie platformy inPROBE, poszerzanie rynków docelowych i wzmocnienie infrastruktury sprzętowej. Firma jest gotowa do szybkiego wzrostu i innowacji. Pięcioletni projekt rozwoju wspierany przez EBI pozycjonuje SDS Optic w zupełnie innej lidze, otwierając drogę do zwiększonej skalowalności i penetracji rynku. Ma to ogromne znaczenie w procesie komercjalizacji technologii – mówi Mateusz Sagan, Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu

Wsparcie finansowe EBI nie tylko potwierdza potencjał innowacyjnego podejścia SDS Optic, ale także pozycjonuje firmę w elitarnej grupie firm, które zostały poddane wnikliwej ocenie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W konkurencyjnym otoczeniu SDS Optic wyróżnia się jako jedna z nielicznych polskich firm, które zdobyły tak prestiżowe finansowanie.

Dostęp do kapitału od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwala zyskać SDS Optic stabilność finansową, pozwalającą skoncentrować się na swojej podstawowej misji I realizacji projektów bez natychmiastowej potrzeby publicznych ofert lub emisji. Ta strategiczna decyzja nie tylko minimalizuje koszty finansowe, ale także pozwala skupić się firmie na badaniach i rozwoju. Pięcioletni plan finansowy dostarczany przez EBI stanowi punkt zwrotny, przeformułowując strategie operacyjne i rozwojowe firmy SDS Optic S.A. na najbliższe lata.

– Pierwsza transza otrzymana od Europejskiego Banku Inwestycyjnego stanowi znaczący kamień milowy dla SDS Optic. Nie tylko potwierdza nasze innowacyjne podejście, ale także umożliwia nam przyspieszenie naszego wzrostu. Jesteśmy już rozpoznawalni na świecie, a finansowanie EBI znacznie zwiększa nasze możliwości dotarcia do nowych inwestorów, nabywców i partnerów. Projekty technologiczne SDS Optic S.A. łączące wyjątkowo złożone dyscypliny naukowe charakteryzują się zmiennością, iteracyjnym charakterem rozwoju oraz częstą koniecznością szybkiej adaptacji do otoczenia. Pozyskany kapitał od EBI pozwoli Spółce łatwiej podejmować decyzje oparte na doświadczeniach i pozyskiwanej z prowadzonych badań wiedzy, zapewniając niezbędne źródło finansowania, nawet gdy Spółka zdecyduje o dodatkowych pracach niezbędnych przed finalną komercjalizacją – przyznaje Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A. 

Dzięki wsparciu EBI, SDS Optic jest gotowe na rozpoczęcie nowej fazy wzrostu i innowacji, prowadząc swoją misję tworzenia technologii ratujących życie i zdrowie oraz kształtowanie przyszłego krajobrazu technologii medycznych i biotechnologii opartych o technologie fotoniczne.