3 proste kroki do cyklicznego, w pełni zautomatyzowanego backupu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

3 proste kroki do cyklicznego, w pełni zautomatyzowanego backupu

Udostępnij:

Zobacz, jakie to proste, gdy korzystasz z Backup as a Service. Ustawisz raz i jeżeli chcesz, możesz o tym zapomnieć. Kopie zapasowe będą się regularnie tworzyć i bezpiecznie czekać, więc gdy zajdzie potrzeba, odtworzysz je szybko i bez problemu.

1. Logowanie do panelu administracyjnego

System zarządzania kopiami ma czytelny i prosty w użytkowaniu panel graficzny w polskiej wersji językowej. Korzystasz z niego za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dane do logowania otrzymujesz mailem, a hasło ustawiasz przy pierwszym zalogowaniu na swoje konto.

2. Pobranie i instalacja agenta backupowego

W panelu przechodzisz do Download Center i pobierasz odpowiednią dla siebie paczkę instalacyjną, w zależności wybranego typu ochrony (File, Application i Virtual Machine itd.) i systemu operacyjnego chronionej maszyny (Linux, Windows). Wspierane są też różne hypervisory, m.in. OpenStack i VMware, a także chmury największych dostawców.

Pobraną paczkę umieszczasz na maszynie, która ma być zarejestrowana w usłudze Atman Backup, po czym przechodzisz do instalacji agenta. To intuicyjna procedura, wykonuje się ją tak jak standardową instalację aplikacji, poza tym możesz skorzystać z instrukcji udostępnionej w przewodniku użytkownika.

3. Konfiguracja zadań backupowych

Po zainstalowaniu agenta (lub agentów, jeżeli chronione dane znajdują się na więcej niż jednej maszynie) przechodzisz do jego konfiguracji, w tym do ustalenia cyklicznych zadań backupowych.

W Atman Backup możesz wybrać jeden z gotowych planów automatycznego tworzenia kopii zapasowych, dostępnych od ręki w panelu administracyjnym, albo samodzielnie zdefiniować kluczowe parametry, dzięki czemu usługa będzie idealnie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Chodzi przede wszystkim o godziny i częstotliwość tworzenia backupu, czas retencji, tj. okres przechowywania danej kopii, a także typ backupu (pełny czy przyrostowy).

Tyle wystarczy, żebyś uruchomił cykliczne wykonywanie backupu swoich danych.

Zarządzanie, raportowanie, backupy na żądanie

Nie martw się, jeżeli nie jesteś pewien, jakiego planu potrzebujesz. Nasza usługa umożliwia elastyczne zarządzanie, więc w trakcie korzystania z usługi możesz swobodnie zmieniać dotychczasowe ustawienia. W panelu administracyjnym bez problemu zmodyfikujesz harmonogramy backupu i okresy retencji, zmienisz zakresy ochrony, dodasz i usuniesz agenty itd. itp.

W panelu możesz także określić parametry raportowania wykonanych zadań cyklicznych i alerty na wypadek błędów w tworzeniu kopii bezpieczeństwa, co ułatwi Ci bieżący nadzór nad backupem. Ponadto w dowolnym momencie możesz uruchomić utworzenie kopii na żądanie, czyli wykonać jednorazowe zadanie backupowe poza stałym harmonogramem.

Przechowywanie i odtwarzanie kopii

Oczywiście w backupie nie chodzi tylko o tworzenie kopii zapasowych – to dopiero połowa sukcesu. Druga to odtwarzanie backupu, a dokładnie rzecz ujmując, bezpieczne przechowywanie kopii i gwarancja dostępu do nich w razie potrzeby. W przypadku usługi Atman Backup bazujemy na jednej z najbardziej uznanych na świecie technologii do wykonywania i odtwarzania kopii bezpieczeństwa: Commvault.

Transmisja Twoich danych źródłowych na naszą platformę backupową jest szyfrowana, ich kopie zapasowe są przechowywane w formie szyfrowanej. Sama platforma to złożony organizm wyposażony w zwielokrotnione komponenty i nadmiarowe elementy, a więc odporny na awarie. Ten wieloserwerowy system z siecią opartą na dwóch mocnych przełącznikach klasy operatorskiej znajduje się w Centrum Danych Atman Warszawa-2, gwarantując Ci spełnienie jednej z podstawowych zasad backupu – przechowywanie kopii zapasowych w innej lokalizacji niż Twoje dane źródłowe.

Odtwarzanie kopii jest banalnie łatwe. W panelu administracyjnym masz dostęp do pełnej historii Twoich zadań backupowych. Wystarczy, że wskażesz właściwą kopię i potwierdzisz zadanie odtworzenia.

Wszystko, elastycznie i prosto

Usługę Atman Backup możesz swobodnie łączyć z naszymi usługami typu IaaS, tj. chmurą obliczeniową i serwerami dedykowanymi, bo bezpieczna, wysoko dostępna platforma backupowa znajduje się w odrębnym data center.

W ramach jednego konta w Atman Backup możesz zainstalować nieograniczoną liczbę agentów i backupować nieograniczoną ilość danych źródłowych. Typ backupu nie gra roli: disk2disk i taśmy, pełny i przyrostowy, system plików, bazy danych, aplikacje, a także backup snapshotowy całych wirtualnych maszyn.

Wygodne i elastyczne zarządzanie backupem zapewnia Ci przejrzysty panel graficzny dostępny z poziomu przeglądarki WWW. Rozliczasz się na podstawie tylko 2 parametrów: liczby chronionych maszyn i wolumenu danych źródłowych. Prościej i bezpieczniej chyba się nie da.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Atman