3 punkty, o których powinieneś pamiętać tworząc MVP (+bonus)

Dodane: 12.07.2018

Adam Sawicki

Udostępnij:

Zanim powstanie ostateczna wersja produktu, przedsiębiorcy tworzą MVP (Minimum Viable Product). Pozwala to zminimalizować ryzyko związane z niedopasowaniem rozwiązania do rynku i potrzeb użytkowników. Jak dobrze tworzyć MVP?

fot. unsplahs.com

Określ grupę docelową 

– Sam pomysł na biznes to tylko pierwszy element układanki. Przed stworzeniem pierwszej wersji produktu (MVP) należy zdefiniować i zweryfikować podstawowe założenia: kim są potencjalni klienci, z jakim problemem się zmagają, jakie rozwiązania są już dostępne na rynku, czym będzie się wyróżniał nowy produkt i ile klienci będą skłonni za niego zapłacić – wyjaśnia Bartosz Olchówka, dyrektor technologiczny w LiveChat.

Jego zdaniem, „testowanie większości założeń biznesowych za pomocą MVP nie wymaga światowej klasy designu i architektury aplikacji. Dopiero jeśli założenia się sprawdzą, warto się zastanowić, jak potwierdzoną wartość przekuć w solidny produkt, który pomoże tę wartość dostarczać szybciej i na większą skalę”. Dodaje, że braku wartości nie ukryje się nawet idealnie zaprojektowanym oprogramowaniem lub fenomenalnym wyglądem.

Nie dopieszczaj MVP za długo 

Radzi więc, aby we wczesnych etapach rozwoju produktu zrezygnować z optymalizacji oprogramowania oraz światowej klasy designu na rzecz szybkich eksperymentów biznesowych. – Do skutku szukaj rozwiązań problemów klientów, które naprawdę działają – mówi. Pytanie tylko, jak dopasować produkt do rynku? Zbyszek Wez, managing partner w Leaware sugeruje, że proces ten wymaga od pomysłodawcy zmiany percepcji

– Musi przeciąć pępowinę łączącą go z produktem i zacząć weryfikować założenia przez pryzmat rynku. Im szybciej odpowie sobie, kto będzie jego klientem, jakie środowisko koncentrujące takie osoby (fora, media społecznościowe itp) zarazi pomysłem chętnych do pomocy przy projektowaniu i testowaniu produktu, tym dla niego lepiej. Oczywiście nie ma sensu tworzenia w pierwszych etapach opracowania koncepcji jakiejś olbrzymiej społeczności. Kilkanaście osób w zupełności wystarczy – dodaje.

Zweryfikuj założenia 

Wyjaśnia, że w poszukiwaniu wcześniej wspomnianej społeczności mogą pomóc odpowiedzi na takie pytania jak: gdzie twoi potencjalni klienci szukają wiedzy? Co ich łączy? Co może ich interesować? Co ma dla nich wartość? Kiedy już ich znajdziesz należy przejść do następnego kroku jakimi jest weryfikacja założeń. 

Według Zbyszka Weza, istnieją dwa obszaru, na które należy zwrócić uwagę. Pierwszy to problemy i potrzeby z jakimi faktycznie zmaga się określona grupa docelowa klientów. Drugim, samo rozwiązanie (czy odpowiada zidentyfikowanym problemom i potrzebom? – Nie wychodź z założenia, że wiesz lepiej. Steve Jobs wiedział, ale zanim się dowiedział Apple było bankrutem. Ciebie na to nie stać – tłumaczy. 

BONUS

Jakie błędy możesz popełnić przy definiowaniu MVP? Jest ich siedem:

  1. Brak jasnych założeń dotyczących grupy docelowej oraz wartości, które mają być jej dostarczone  
  2. Brak hipotezy, którą MVP ma pomóc zweryfikować  
  3. Nieuwzględnienie kanału pozyskania użytkowników w hipotezach dot. MVP  
  4. Brak uwzględnienia wpływu zakładanego kanału pozyskania użytkowników na funkcjonalność produktu  
  5. Brak określonego sposobu pomiaru współczynników pozwalających na weryfikację hipotezy  
  6. Uwzględnianie w zakresie funkcjonalnym MVP wartości, które nie są w zbiorze wartości dostarczanych przez produkt  
  7. Niejasna forma definicji zakresu funkcjonalnego MVP.