3 sprawdzone sposoby na walkę ze stresem

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Słuchanie muzyki odpręża. Od stresu uwalniają też różne płyny, takie jak napar z melisy czy herbata z miodem. W ostateczności z pomocą przychodzą leki i suplementy diety. Jakie sposoby na walkę ze stresem stosują polscy startupowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Życie przedsiębiorcy jest pełne stresu. Spotkania z klientami, czy partnerami oraz podejmowanie decyzji może wywoływać u nich bóle głowy, czy nudności. Każdy organizm na stres reaguje inaczej. Na szczęście jest wiele przydatnych sposobów na walkę ze stresem.

Pozbądź się negatywnych emocji

Tomasz Plata, współtwórca i partner w projektach Autenti, Buku i Carsi zdradza, że wbrew pozorom, od kiedy stał się przedsiębiorcą znacznie rzadziej stresuje się niż wcześniej, pracując w korporacjach. – Za radą mojego mentora, Briana Tracy, definiuję stres jako lęk przed zmianą lub porażką, która mogłaby naruszyć moją strefę komfortu. A ponieważ permanentnie chcę takiej zmiany w swoim życiu, „polubiłem się” więc ze stresem i zaakceptowałem fakt, że czasem się pojawia – mówi. Z takim stresem nie walczy, a czyni z niego motywatora. Jak walczy ze stresem?

– Jeśli mam mało czasu, pomaga mi wizualizacja i medytacja. Krótka, trwająca choćby kwadrans, można ją praktykować wszędzie, w metrze, w sali konferencyjnej, w samochodzie – przekonuje. Tomasz Plata najczęściej łączy ją z muzyką. Co ciekawe, do odstresowania się słucha muzyki dynamicznej, a nie spokojnej. Jeśli dysponuje wolną godziną i ma do tego warunki, wybiera sport. – Nic mnie lepiej nie odstresowywuje niż rower czy trening na korcie tenisowym – mówi. Dodaje, że najczęściej stres to efekt negatywnych ludzi i emocji, jakie nas otaczają. – Jeśli masz taki komfort, iż możesz pozbyć się tych pierwszych – uczyń to bez wahania – doradza.

Akceptacja i odreagowanie

Kasia Nowak, CFO UsabilityTools, na walkę ze stresem na poziomie racjonalnym poleca akceptację. – Mam świadomość, że stres jest nieodłączną częścią życia i pojawia się szczególnie wtedy, gdy z naszym działaniem wiąże się odpowiedzialność i jeśli stawiam przed sobą coraz trudniejsze zadania, muszę się z nim liczyć – mówi. Dodaje, że na poziomie emocjonalnym na zwalczenie stresu pomagają klasyczne metody, czyli „odreagowanie”. – Dobry, ciężki trening jeszcze nigdy mnie pod tym względem nie zawiódł – przekonuje Nowak.

Nie ma jednak jeszcze wypracowanych sposobów na wszystkie rodzaje stresu. Jednym z takich rodzai jest stres związany z wystąpieniami publicznymi. – Strach przed oceną publiczności działa na mnie paraliżująco i jeszcze nie nauczyłam się nad nim całkowicie panować. Staram się go oswoić i korzystać z każdej możliwości wystąpienia. Za każdym razem jest lepiej i wiem, że przyjdzie dzień kiedy będę się czuła w takich sytuacjach jak ryba w wodzie – mówi Kasia Nowak. Więcej doświadczenia w walce ze stresem ma za to Patryk Szymczak, CEO Cloud Your Car.

Poukładaj wewnętrzną grę

– Przez ostatni rok dużo eksperymentowałem w obszarze związanym ze stresem i dziś rozumiem, że fizyczność ciała mocno łączy się z warstwą mentalną, duchową i emocjonalną – mówi Szymczak. Przekonuje, że stres dotyczy wymienionych obszarów i musimy jednocześnie dbać o każdy z nich. Jeśli chodzi o fizyczne zwalczanie stresu, poleca sporty indywidualne. Sam uprawia gimnastykę z elementami crossfitu i łucznictwo bojowe. Do tego bardzo dużo spaceruje, wykorzystując ten czas na słuchanie książek. Jest też na diecie niskowęglowodanowej, sam gotuje wszystkie swoje posiłki.

– Odstawiłem też ciężki alkohol, piwo i trzymam się z dala od twardych narkotyków – mówi Patryk Szymczak. Od strony mentalnej, poukładał swoją wewnętrzną grę. – Znam przyczyny dużej części moich lęków, pozbyłem się wielu utrudniających życie przekonań, wybrałem siebie. Aspekt duchowy załatwiam w ten sposób, że medytuję 15 minut rano i potem przechodzę przez modlitwę, którą sam dla siebie zaprojektowałem – przekonuje. Przeplata też elementy medytacji w rutynowych codziennych działaniach, jak gotowanie czy kąpiel.

Pozytywni i pełni energii

Trudno było znaleźć najlepszą receptę na stres, bo każdemu pomoże coś innego. Tomasz Plata, współtwórca Autenti, Buku i Carsi, przekonuje jednak, że zawsze wokół siebie możemy znaleźć pozytywne osoby, które dzielić będą nasze pasje i przekonania. – Rozmawiaj z nimi dużo, a także nieustannie rozwijaj się sięgając po kolejne biznesowe lektury czy życiowe przewodniki – mówi. Zaraz dodaje, że to najlepsza recepta na stres, a także solidna porcja wiedzy i energii na przyszłość, która przyniesie widoczne efekty już po kilku pierwszych tygodniach. – Możecie mi wierzyć. Doświadczyłem tego na własnej skórze – przekonuje Tomasz Plata.