3,2 mld zł na finansowanie startupów z programu UE

Dodane: 08.07.2022

Informacja prasowa

Udostępnij:

Na przełomie 2022/2023 r. ruszy kolejna edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures zasilanych z budżetu unijnego. Ok. 500 startupów może liczyć łącznie 1,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Z końcem 2022 r. planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Nowe środki pozwolą na zasilenie około 50 funduszy Venture Capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Pieniądze trafią do startupów z potencjałem na szybki rozwój.

– W ostatnich latach rynek Venture Capital w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczyniają się do tego instrumenty kapitałowe współfinansowane ze środków UE. Będą one również ważną częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027, którego negocjacje zmierzają już do końca. Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na instrumenty kapitałowe przeznaczymy ponad 1,9 mld zł ze środków UE. Dzięki temu chcemy wspierać powstawanie i rozwój startupów w Polsce – powiedział Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Polski rynek finansowania startupów przechodzi do kolejnego etapu. W ostatnich latach, poza poprawkami konstrukcyjnymi, doszło też do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku. Pojawia się więcej projektów, które jeszcze parę lat temu „odbiłyby się” od funduszy. Teraz apetyt na finansowanie innowacji jest większy. Rola środków unijnych w tym zakresie jest nie do przecenienia. To one pozwalają na kształtowanie podstaw naszego ekosystemu – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Wsparcie dla przedsiębiorców

W ramach Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki założono realizację pięciu programów, wspierających spółki na różnych etapach rozwoju:

1. Dla spółek na najwcześniejszym etapie, które dopiero kształtują swój model biznesowy i są przed pierwszą komercyjną sprzedażą swojego produktu lub usługi:

  • Starter – planowane dofinansowanie wynosi 816 mln zł. Celem programu jest realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju (seed i startup), które w większości będą też przed pierwszą komercyjną sprzedażą.
  • Biznest – planowane dofinansowanie wynosi 210 mln zł. Celem inwestycyjnym programu jest realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w spółki z segmentu MŚP znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju (seed i startup) oraz aktywizacja rynku inwestorów prywatnych, w szczególności Aniołów Biznesu zapewniających finansowanie w formule smart money.

2. Dla spółek w fazie wzrostu i ekspansji międzynarodowej, które wdrażają lub mają zamiar wdrożyć czy rozwinąć innowacyjne rozwiązania lub przechodzą na nowe rynki:

  • Otwarte Innowacje – planowane dofinansowanie wynosi 424 mln zł. Celem programu będzie realizacja, za pośrednictwem funduszy VC, inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju (ekspansji i wzrostu).
  • KOFFI – planowane dofinansowanie wynosi 165 mln zł. Celem programu będzie inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC – planowane dofinansowanie wynosi 295 mln zł. Środki z FENG dostarczane będą innowacyjnym MŚP poprzez Fundusze CVC (Corporate Venture Capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych