340 tys. euro na rozwój narzędzia dla osób cierpiących na autyzm i ADHD

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

340 tys. euro na rozwój narzędzia dla osób cierpiących na autyzm i ADHD

Udostępnij:

Startup Tiimo, oferujący wizualne pomoce wspomagające osoby dotknięte autyzmem i ADHD, osiągnął swój cel, jakim jest crowdfunding w wysokości 340 tys. euro.

Firma z siedzibą w Kopenhadze prowadzi obecnie kampanię inwestycyjną na platformie crowdfundingowej Seedrs. Projekt zebrał już 107 proc. planowanego finansowania, pozyskując 366 tys. euro. Firma otrzymała również inwestycje od założycieli skandynawskiej firmy edtech Kahoot, Jamiea Brookera i Johana Branda, w ramach szerszej rundy finansowania w wysokości 625 tys. euro.

Dzięki tej inwestycji Tiimo ma nadzieję zwiększyć swoją bazę subskrybentów do 10 tys., rozszerzyć swoją obecność w krajach anglojęzycznych i dalej rozwijać produkt w ciągu najbliższych dwóch lat.

Tiimo

Założona w 2015 roku firma planuje wprowadzać innowacje w procesie diagnozowania i leczenia ADHD i autyzmu. W tym celu opracowała aplikację na iOS i Androida , która obecnie zyskuje 2 tys. subskrypcji i 400 nowych abonentów miesięcznie, oferuje wizualne liczniki czasu, które pomagają użytkownikom lepiej zrozumieć czas.

Helene Lassen Nørlem, dyrektor generalny i współzałożycielka Tiimo, powiedziała:  – Nasza kampania crowd-equity była nierozłącznie związana z podnoszeniem świadomości na temat ADHD i autyzmu, a jednocześnie stanowiła okazję dla inwestorów do przyłączenia się do Tiimo w realizacji naszej ważnej misji. Jesteśmy zaszczyceni i podekscytowani, że możemy wprowadzić na pokład Jamiego i Johana. Oni nie tylko podzielają naszą opartą na wartościach przedsiębiorczość, ale również mamy okazję tak wiele nauczyć się od nich.

Według Tiimo, obecny proces diagnostyki i leczenia autyzmu i ADHD jest w dużej mierze analogowy. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że chcą to zmienić używając nauki maszynowej do zbierania i analizowania w czasie rzeczywistym informacji zwrotnych na temat codziennego nastroju użytkowników, rutyny i objawów, aby rozpoznać pozytywne i negatywne wzorce.

Od czasu uruchomienia pięć lat temu, aplikacja została nazwana „Best Social Impact Startup in Denmark” przez Nordic Startup Awards i została pobrana ponad 20 tys. razy przez użytkowników w 55 krajach.

Polskie technologie w walce z autyzmem

Polacy również szukają nowych rozwiązań opartych o nowe technologie, które mogą wspomóc terapię dzieci cierpiących na autyzm. Jednym z przykładów jest stworzona nad Wisłą kostka do terapii autyzmu. Podczas pracy z nią zwiększa się liczba neuronów lustrzanych w mózgu, których dzieci cierpiące na tę chorobę mają mnie.

Neurony lustrzane są bardzo ważne w mechanizmie uczenia się oraz zdolności odczuwania empatii. Dzieci korzystające z innowacyjnej kostki są nakłaniane do wykonywania tych samych ruchów. Dzięki temu w mózgu mogą odbudowywać się pożądane neurony. Warto zaznaczyć, ze zdrowe dzieci posiadają ich około 45 tys., natomiast chorujący na autyzm już tylko 15 tys.

Urządzenie przypomina kostkę Rubika, a każda z jej ścian jest ekranem dotykowym. Narzędzie jest połączone z komputerem lub tabletem, który analizuje każdy ruch wykonywany przez pacjenta.

Nowe technologie coraz częściej są wykorzystywane w branży medycznej. Dzięki temu diagnozy oraz terapie w wielu przypadkach mogą przebiegać sprawniej i efektowniej. Miejmy nadzieję, że takich projektów będzie powstawać coraz więcej.