4 wspólne cechy liderów światowej klasy

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Krzysztof Rybiński, w rozmowie dla Bankier.pl, zapytany czy ekspansja zagraniczna to szansa dla gospodarki odpowiada: “To jest jedyna droga. Kraj może się rozwijać dlatego, że rośnie jego rynek wewnętrzny”. Wspomina również o cechach, które łączą Polaków osiągających sukcesy również za granicą.

Krzysztof Rybiński, w rozmowie dla Bankier.pl, zapytany czy ekspansja zagraniczna to szansa dla gospodarki odpowiada: “To jest jedyna droga. Kraj może się rozwijać dlatego, że rośnie jego rynek wewnętrzny”. Wspomina również o cechach, które łączą Polaków osiągających sukcesy również za granicą.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Portal Bankier.pl opublikował rozmowę z prof. Krzysztofem Rybińskim, jednym z najbardziej znanych polskich ekonomistów, a ostatnio także autorem książki pt. Go Global! W dziele Rybińskiego możemy znaleźć wywiady z jedenastoma właścicielami polskich firm, które osiągnęły międzynarodowe sukcesy. To właśnie podczas tych rozmów autor poznał cztery cechy łączące światowej klasy menadżerów.

1. Pasja

Pierwszą cechą, którą wymienia prof. Rybiński jest pasja. – Dla wszystkich tych osób [bohaterów wywiadów książki – przyp.red.] nie jest to praca od 8:00 do 16:00 – oni naprawdę tym żyją – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z Bankier.pl. Tworzenie startupu wiąże się z pasją. Udowodniło to aż 66% naszych czytelników w ankiecie dotyczącej portretu polskiego startupowca, którzy oświadczyli, że na rozwój startupu poświęcają tyle samo albo więcej godzin niż na etacie.

2. Wiedza

Wśród liderów biznesu ważna jest “eksperckość w dziedzinie, którą zajmuje się firma”. Autor nie znalazł przypadku, żeby ktoś był „tylko wynajętym menadżerem, który zna się na zarządzaniu”. Przywołuje sytuację, w której Prezes HTL Strefa, Wojciech Wyszogrodzki, był w stanie stanąć na taśmie i naprawić dowolną usterkę. Gdy pracownik mówił, że się nie da, odpowiadał: jak to się nie da? – Ściągał marynarkę, zakasywał rękawy i naprawiał – dodaje Rybiński.

3. Pewność

– Czasami gdy rozmawiam z szefami polskich firm i pytam: „w czym jesteście najlepsi?”, dostaję bardzo nieprecyzyjne odpowiedzi – mówi prof. Krzysztof Rybiński w rozmowie z Bankier.pl. W kontaktach z liderami, o których Rybiński napisał książkę jest na odwrót. – W przypadku firm, które odniosły międzynarodowe sukcesy, przewagi konkurencyjne są doskonale rozumiane i są bardzo skutecznie wykorzystywane do globalnej ekspansji – mówi prof. Krzysztof Rybiński.

4. Otwartość

Ostatnią wymienioną cechą światowych liderów jest otwartość na wyzwania i podróże. Autor książki mówi, że wszyscy liderzy są osobami, które w młodości bardzo dużo podróżowały i są ciekawe świata. – Mają olbrzymie doświadczenia chociażby z czasów studenckich, bywały w wielu krajach, poznawały różne kultury i przez to nie mają barier i obaw, jakie mogłyby mieć osoby całe życie mieszkające w Polsce – dodaje prof. Krzysztof Rybiński, autor książki pt. Go Global!

Czym jeszcze Waszym zdaniem powinien cechować się lider, który ma odnieść międzynarodowy sukces?