4 wyzwania społeczne, którym starają się zaradzić krakowskie startupy

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

4 wyzwania społeczne, którym starają się zaradzić krakowskie startupy

Udostępnij:

KRK InnoTech Starter to program akceleracji skierowany do młodych naukowców i studentów z krakowskich uczelni, organizowany przez Fundację Kraków Miastem Startupów. Przyjrzeliśmy się problemom, które rozwiązują uczestnicy KITS.

Kolejna aplikacja do randkowania, serwis społecznościowy lub platforma VOD nie zmieni świata. Co innego startupy z sektora medycznego lub zajmujące się elektromobilnością – one mają realny wpływ na społeczeństwo. I właśnie takie startupy rozwijają się w ramach programu pre-akceleracji KRK InnoTech Starter.

Jakimi problemami konkretnie się zajmują? Czytajcie!

Monitoring aktywności mózgu osób chorych na epilepsję

Osoby chore na alzheimera, parkinsona, czy epilepsję żyją w ciągłym strachu. Nie wiedzą bowiem, kiedy choroba powtórnie da o sobie znać. Mają również poczucie, że są ciężarem dla bliskich, bez których pomocy nie mogliby funkcjonować. Muszą przecież prosić rodzinę o podwiezienie do kliniki diagnostycznej, by wykonać serię badań i zweryfikować, czy podjęte leczenie oby na pewno jest skuteczne. I tak co tydzień, bo wizyty trzeba powtarzać.

Problemem chorych jest zatem nie tylko sama choroba, ale także brak wiedzy na jej temat oraz brak przewidywalności. Ukojeniem natomiast mogą stać się produkty technologiczne oferowane przez krakowski zespół Safeosafe.

Safeosafe to startup z sektora HealthTech. Jego pomysłodawcy opracowują rozwiązania medyczne na potrzeby osób chorych na alzheimera, parkinsona i epilepsję. Do tej pory stworzyli trzy produkty: opaskę biomedyczną monitorującą zdrowie i aktywność mózgu, oprogramowanie agregujące i analizujące dane z niej pozyskane oraz platformę do zarządzania klinikami, która usprawnia komunikację na linii lekarz-pacjent.

Obecnie projekt jest w fazie MVP, a jego twórcy poszukują partnerów biznesowych, którzy pomogą im rozwinąć przedsięwzięcie. Zapowiadają, że do stycznia 2020 roku dopracują oprogramowanie i przekażą je do testów pacjentom i lekarzom.

Modelowanie 3D i minimalnie inwazyjne zabiegi kamicy nerkowej

Nawet 20% społeczeństwa cierpi na kamicę nerkową, która w przypadku wielu chorych jest na tyle poważną i niebezpieczną dolegliwością, że wymaga specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. W najtrudniejszych przypadkach, gdy kamień jest naprawdę duży, lekarz musi usunąć nerkę, żeby uratować życie pacjenta.

RenVis zamierza rozwiązać ten problem oraz pomóc lekarzom w przeprowadzaniu mniej inwazyjnych zabiegów i skuteczniejszej diagnostyce. Dotychczas bowiem dane o stanie pacjenta pobierali ze standardowego badania tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem.

Badanie to trwa kilkanaście minut i jest niekomfortowe, co sprawia, że w jego trakcie pacjent się porusza, a lekarz nie może prawidłowo ocenić stanu zdrowia chorego.

Krakowski startup opracował więc technologię cyfrowego modelowania nerek. Dzięki temu lekarz jest w stanie zobaczyć na ekranie komputera obraz narządu w 3D oraz zaplanować minimalnie inwazyjną ścieżkę usunięcia kamienia, a także określić, jak daleko znajduje się kamień od narzędzi chirurgicznych.

Rozwiązanie oferowane przez RenVis jest wykorzystywane przez krakowskich chirurgów, którzy z jego pomocą przeprowadzili do tej pory 13 specjalistycznych zabiegów. Wszystkie polegały na usunięciu kamieni nerkowych o dużych rozmiarach (nawet 34 mm, podczas gdy nerka ma 80-100 mm), w skomplikowanym położeniu i przy wadach genetycznych pacjenta.

Bezpieczne zarządzanie akumulatorami

Pewnie każdy z nas bawił się kiedyś zdalnie sterowanym samochodzikiem na baterie. Prawdziwe samochody elektryczne działają prawie identycznie, z tą różnicą, że potrzebują znacznie większej mocy. Dlatego zainstalowane w nich akumulatory są o wiele potężniejsze od zwykłych baterii. Wymagają również odpowiedniego systemu – tzw. battery management system (BMS), który służy do zarządzanie nimi.

Niepoprawnie działający system może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do wybuchu akumulatora, jednak dobrze skonfigurowany istotnie zwiększa jego wydajność, dzięki czemu samochód elektryczny może jechać dalej. Właśnie taki system stworzył zespół polskich inżynierów z Elektrodesk.

Ich rozwiązanie monitoruje między innymi napięcie, prąd, temperaturę i stan naładowania ogniw oraz wyrównuje poziom ich naładowania. Do tego wykorzystuje analizę danych oraz sztuczną inteligencję do optymalizacji pracy baterii. Dzięki temu akumulatory mają zwiększoną wydajność, żywotność i bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno rozwiązań stosowanych w małych pojazdach, np. hulajnogach, jak i w tych dużych, czyli samochodach.

Dobór odpowiedniej stylizacji

Znalezienie odpowiedniej stylizacji może być frustrujące i czasochłonne. Zdaje sobie z tego sprawę 7 młodych twórców GetDressed, którzy łączą naukę w liceum z pracą nad własnym startupem. Opracowali bowiem aplikację mobilną opartą na sztucznej inteligencji, która niczym personalny stylista pomaga użytkownikom w doborze ubrań. Łączy ich także ze sklepami internetowymi, pomagając w zakupach konkretnych części garderoby.

Pomysłodawcy GetDressed tłumaczą, że obecnie kończą prace nad technologią dobierania ubrań, a na początku przyszłego roku planują pierwsze testy wśród potencjalnych klientów z branży fashion e-commerce.

Rozwiń się z KRK InnoTech Starter

Safeosafe, RenVis, Electrodesk i GetDressed rozwiązują różne problemy. Łączy je jednak to, że rozwijają się w ramach kompleksowego programu pre-akceleracji KRK InnoTech Starter. KITS skierowany jest do młodych naukowców i studentów z krakowskich uczelni i ma na celu transfer zasobów – wiedzy, umiejętności i kontaktów – potrzebnych uczestnikom do zbudowania dochodowego startupu.

Za akceleratorem stoją doświadczeni eksperci z Fundacji Kraków Miastem Startupów, organizacji non-profit, która od 2014 roku wspiera rozwój ekosystemu startupowego w Krakowie. KMS inspiruje oraz pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie innowacyjnego biznesu. Ponadto buduje mosty pomiędzy startupami a uczelniami i władzami publicznymi.

Wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje cykl szkoleń biznesowych skierowanych do środowiska studenckiego pod nazwą Jesienny Uniwersytet Przedsiębiorczości i Innowacji. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego realizuje cykl spotkań „Startup Mixer”.

Z Urzędem Miasta Krakowa KMS przeprowadziło w te wakacje 130 godzin darmowych konsultacji w ramach Szkoły Letniej Innowacji i Przedsiębiorczości, a w październiku zrealizowało finał Akademickiego Maratonu Innowacji, czyli 25-godzinny hackathon skoncentrowany na wyzwaniach smart city.

Jeśli podobnie jak Safeosafe, RenVis, Electrodesk i GetDressed chcesz rozwijać swój projekt razem z Fundacją Kraków Miastem Startupów, dołącz do programu KRK InnoTech Starter, zgłaszając się za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]l lub fanpage’a na Facebooku.