40 bankowych aplikacji mobilnych porównanych w międzynarodowym badaniu UXalliance

40 bankowych aplikacji mobilnych porownanych w miedzynarodowym badaniu uxalliance
Udostępnij:
Międzynarodowe stowarzyszenie UXalliance przeprowadziło badanie analizujące mobilne aplikacje bankowe w 40 bankach na całym świecie. Wynikiem jest raport prezentujący najnowsze trendy, innowacyjne funkcjonalności oraz najlepsze praktyki w projektowaniu obszarów przed i po zalogowaniu do aplikacji.

Raport Global Banking Apps 2015 miał swoją premierę na ostatnim UX Masterclass w Sydney, obecnie jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Publikacja zawiera prawie 200 slajdów i ponad 750 zrzutów ekranów z analizowanych aplikacji. Można ją pobrać jako darmowy teaser raportu, a także zamówić pełną wersję. 

fot. pixabay.com

Badanie odbyło się w 20 krajach na 6 kontynentach za pośrednictwem 20 partnerów UXalliance. Eksperci User Experience przeanalizowali każdą z aplikacji zgodnie z potrzebami użytkowników. Przebadane zostały różne strony i scenariusze użycia dla każdego z obszarów aplikacji. Głównymi elementami analizy były landing page, nawigacja oraz proces rejestracji i logowania w strefie unsecure. Dodatkowo każda innowacyjna i wyróżniająca się funkcjonalność została dokładnie opisana i uwzględniona w raporcie w postaci zrzutów ekranu.

Finalnym etapem analizy było wyznaczenie UX score bazującego na 5 aspektach:

  1. Learnability - Operacje w systemie są proste do nauczenia.
  2. Operability - Funkcjonalności aplikacji są łatwo dostępne i proste w użyciu.
  3. Product fit - System daje użytkownikowi poczucie przynależności do grupy.
  4. Stimulation - Użytkownicy czerpią radość z obsługi aplikacji oraz są stymulowani do nowych akcji.
  5. Look and feel - Użytkownik ma pozytywne odczucia względem wyglądu oraz dźwięków aplikacji.

- Dobra aplikacja mobilna to obecnie kluczowa część usługi bankowej. Banki na całym świecie prześcigają się w rozwiązaniach na tym froncie, a ich dokonania są inspirujące również dla wielu innych branż. Jak jednak poznać dobre praktyki, skoro dostęp do zagranicznych aplikacji mają tylko ich klienci? Z pomocą przychodzi najnowszy raport UXalliance, który pozwala poznać sekrety 40 najlepszych aplikacji oraz przeczytać o najciekawszych dostrzeżonych funkcjonalnościach. Eksperci z 20 krajów połączyli siły, tworząc najbardziej kompleksowe i aktualne opracowanie na temat UX aplikacji bankowych na świecie. 200 slajdów wypełnionych zrzutami ekranowymi i komentarzami to solidny materiał zarówno dla działów digital w bankach, jak i osób zainteresowanych aplikacjami mobilnymi w ogóle. - podsumowuje Wojtek Chojnacki, Strategy Director w Symetrii oraz główny ekspert UXalliance w Polsce.