41 milionów złotych dla Quantum Innovations na rozwój technologii kardiochirurgicznych. Głównym inwestorem Vinci IQ ASI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

41 milionów złotych dla Quantum Innovations na rozwój technologii kardiochirurgicznych. Głównym inwestorem Vinci IQ ASI

Udostępnij:

Polski medtech Quantum Innovations pozyskał 41 milionów złotych w ramach drugiej rundy finansowania. Kapitał zostanie przeznaczony m.in. na stworzenie własnej linii produkcyjnej, przeprowadzenie badań regulatorowych i klinicznych, certyfikację i wprowadzenie na główne rynki światowe.

Transakcji opiewającej na kwotę 41 milionów złotych przewodził fundusz powołany przez Bank Gospodarstwa Krajowego – Vinci IQ ASI zarządzany przez Vinci S.A., a udział w niej wziął także dotychczasowy inwestor spółki, czyli firma Medtech Holding.

– Do inwestycji przekonał nas przede wszystkim przełomowy produkt i technologia oraz praktyczne doświadczenie zespołu. Rozwiązania proponowane przez QI mogą odpowiedzieć na nie zaadresowaną lukę w postępowaniu klinicznym w trakcie operacji kardiochirurgicznych. Wprowadzenie rozwiązań do standardu medycznego ma szansę znacząco zniwelować komplikacje i w konsekwencji ilość okołooperacyjnych zgonów związanych z operacjami serca. Inwestycje w technologie medyczne, takie jak QI, świetnie wpisują się w misję naszego funduszu, wspieranie zrównoważonego rozwoju – komentuje Piotr Woliński, prezes zarządu Vinci S.A., zarządzającego funduszem Vinci IQ ASI.

Wsparcie dla serca

Zespół prowadzony przez dr n. med. Grzegorza Suwalskiego stworzył technologię sensorów pozwalającą na monitorowanie narządów poddawanych zabiegom operacyjnym oraz przeznaczonych do transplantacji. Opracowane przez nich rozwiązanie Heart Sense zagwarantuje lekarzom możliwość monitorowania EKG w czasie rzeczywistym, odczytując dane bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Natomiast technologia Heart Guard pozwala na monitorowanie metabolizmu tkanek, w tym serca w czasie jego zatrzymania w trakcie operacji kardiochirurgicznej.

– Akwizycja nowych i dotąd niedostępnych, precyzyjnych sygnałów z poddawanych operacjom narządów oraz części ciała jest przekroczeniem horyzontu naszej wiedzy. Pokonywanie tych barier otwiera perspektywy udoskonalania procedur medycznych. I tak technologia Heart Sense umożliwia badanie EKG operowanego serca, w dowolnej jego pozycji, z dowolnej jego ściany, bezpośrednio z jego powierzchni. Z kolei technologia Heart Guard monitoruje zależne od metabolizmu zakwaszenie serca. Badania wskazują, że wykorzystanie tych danych przez zespoły kardiochirurgiczne może przełamać barierę niewiedzy dla eliminacji groźnych powikłań i zgonów operowanych pacjentów – wyjaśnia Grzegorz Suwalski, założyciel i CEO Quantum Innovations.

Poprawić wyniki leczenia pacjentów

Pozyskana przez zespół Quantum Innovations runda finansowania zostanie przeznaczona na opracowanie i stworzenie linii produkcyjnej w pomieszczeniu o kontrolowanych parametrach środowiskowych, czyli tzw. clean-room, a także przeprowadzenie odpowiednich certyfikacji obejmujących badania regulatorowe oraz kliniczne na ludziach, co przyczyni się do wprowadzenia produktu na światowe rynki.

– Wartość niemal wszystkich sektorów rynku urządzeń medycznych stale rośnie. Tym samym nieustannie zwiększa się wielkość inwestycji na rozwój technologii w tym obszarze. Powoduje to ciągłą poprawę wyników leczenia pacjentów, co jest główną misją Quantum Innovations – zaznacza Pawlos Mandzios, wiceprezes zarządu ds. finansowych Quantum Innovations.

– Stworzenie własnej linii produkcyjnej daje nam możliwość szybkiego uruchomienia produkcji zaawansowanych narzędzi znajdujących zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, co dodatkowo zwiększy nasz rynkowy zasięg- podkreśla Przemysław Furdal, wiceprezes zarządu ds. jakości Quantum Innovations.

Czytaj także: