5 biznesowych wskazówek od 50 Centa dla przedsiębiorców

Dodane: 21.04.2015

Adam Sawicki

Udostępnij:

James Curtis, 50 Cent znany raper na świecie może być kojarzony z działalnością muzyczną. Jak się okazuje, muzyk jest również przedsiębiorcą. Prowadzi wytwórnię muzyczną G-Unit Records, tworzy napój energetyczny Street King oraz jest producentem sprzętu muzycznego SMS Audio. Czego możemy nauczyć się od tak wszechstronnego biznesmena zza oceanu?

fot. smsaudio.com/

1. Pracuj ciężko, aż osiągniesz zamierzony rezultat

50 Cent jest znany z pracowitości. Gdy rozpoczynał pracę nad utworem muzycznym, jako pierwszy pojawiał się w studiu nagraniowym, a opuszczał je jako ostatni.1 Wierzy on, że sukces w biznesie zarezerwowany jest dla pracusiów. Raper nie jest jedynym przykładem potwierdzającym to zjawisko. Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg przyznał się ostatnio, że w ciągu tygodnia poświęca pracy średnio 50-60 godzin.  

2. Bądź cierpliwy i czekaj na efekty

Początki kariery 50 Centa nie były imponujące. Pierwsza płyta, którą nagrał w piwnicy, nigdy nie ujrzała światła dziennego. Na kolejny krążek raper podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records, który szybko został rozwiązany w wyniku zmiany głosu jakiego doznał wokalista w konsekwencji strzału w twarz z broni palnej. Dopiero po upływie sześciu lat pracy nad dykcją, raper wydał krążek przynoszący sławę i pieniądze.2

3. Kreuj atrakcyjną dla innych rzeczywistość

W udzielonej wypowiedzi dla magazynu Fortune, 50 cent powiedział, że tworząc firmę SMS Audio nie miał nic, oprócz pomysłu i wizji. Wcześniej prześledził rynek muzyczny w poszukiwaniu wysokiej klasy sprzętu grającego i nie znalazł nic, co mogłoby zainteresować wymagającego użytkownika. Dlatego, jak twierdzi, stworzył najlepszej jakości słuchawki, które są wyjątkowo wydajne i stanowią ikonę stylu.

4. Otaczaj się odpowiednimi ludźmi

Dziadek 50 Centa powtarzał wnukowi, że sukces jaki w życiu osiągnie będzie proporcjonalny do wartościowych ludzi jakich w życiu spotka. Raper wziął sobie do serca radę seniora i jak twierdzi, powodzenie firmy SMS Audio, której jest właścicielem, ściśle związane jest z doborem odpowiednich współpracowników. Wynika z tego, że budowanie biznesu to proces ciągłej selekcji osób i ucinania bezsensownych relacji.

5. Miej otwarty umysł i nie próbuj zdobywać sympatii wszystkich ludzi

Jak twierdzi raper, bycie konserwatywnym nie jest opłacalne. Przyjmując taką postawę łatwo przegapić okazje biznesowe, ale też stracić elastyczność i zdolność dopasowania się do środowiska. Drugi błąd jaki według rapera można popełnić, to staranie się o sympatię każdej napotkanej osoby. Postępując w ten sposób, tracimy szacunek innych ludzi, a na dodatek kontrolę nad sytuacją, bo przez skupienie się na zdobyciu zaufania wśród wszystkich łatwo zostać wykorzystanym.4