5 polskich kanałów na YouTube dla programisty

Dodane: 14.08.2015

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Nie wszystkiego dowiemy się z książek i blogów, bo nie wszystko zawarte na piśmie da się prosto przełożyć na działanie. Może dlatego powstają prezentacje, ale też wideo poradniki, które mają większą siłę przekazu niż tekst.

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie kanały na YouTube powinni śledzić Ci, którzy są albo chcą zostać programistami?

– Każdy w tym kraju [mowa o Stanach Zjednoczonych, ale słowa można odnieść do każdego państwa – przyp.red.] powinien nauczyć się programowania… ponieważ ono uczy cię myślenia – powiedział Steve Jobs zachęcając wszystkich do nauczenia się ”języka internetu”. Jego zdaniem umiejętność ta już jest i przez następne lata będzie niezbędna, by znaleźć godną pracę, ale też by rozwijać się szybko i efektywnie. Tę radę do serca wzięli sobie też YouTuberzy, którzy za pomocą filmów przekazują wiedzę z tematyki programowania i tym samym zachęcają do zapoznania się z nim przynajmniej w stopniu podstawowym. Poznajcie 5 polskich kanałów na YouTube dla programisty.

1. JavaDevMatt

“Atmosfera pracy w niemieckim startupie”, “Najczęstsze błędy w nauce programowania”, “Za stary na programowanie?” to tytuły najpopularniejszych filmów autorstwa Matta. Ten vloger od ponad roku publikuje na YouTubie filmy o tematyce programowania, z których dowiemy się na przykład jak uczyć się języków internetu, jak wynegocjować stawki jako programista czy jak wyglądają pierwsze dni pracy w nowym zespole. Kanał JavaDevMatt jest poniekąd przedłużeniem działalności bloga, którego prowadzi autor. Hasło przewodnie tych środków przekazu brzmi: Programista na emigracji. Jeśli więc interesuje Cię praca za granicą, to jest to kanał, który zdecydowanie powinieneś odwiedzać.

2. uwteamorg

Prawie pół miliona wyświetleń ma kolejny kanał na naszej liście, czyli uwteamorg. Znajdziemy na nim filmy prezentujące m.in. zagadnienie zarobków w branży It oraz tego ile powinien zarabiać programista czy też materiał pytań i odpowiedzi dotyczących tego, jak poprowadzić swoją karierę w tym zawodzie. Zespół pasjonatów programowania stojących za kanałem “uwteamorg” tworzy też bardzo ciekawe kursy wideo o nauce PHP czy MySQLa. Autorzy kanału występują też na konferencjach i swoje wystąpienia udostępniają na kanale. To jeden z ciekawszych kanałów dla programistów. Przemawia za nim przede wszystkim wielowątkowość omawianego tematu i sposób jego prezentacji.

3. programista na wakacjach

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda dzień z życia australijskiego programisty, jak wykonuje się ten zawód w Londynie oraz jak wygląda płacenie podatków w Zjednoczonym Królestwie, sprawdź koniecznie ten kanał. Co prawda nie jest on typowo tematycznym kanałem jak poprzednie, czyli nie znajdziemy na nim poradników jak rozwiązać dany problem, bo skupia się raczej na tytułowej działalności, czyli tego jak odpoczywa programista. Niemniej warto zajrzeć na ten kanał, chociażby dla filmów wymienionych na początku. Pokazują one prawdziwe życie programistów z różnych zakątków świata.

https://youtu.be/9WZ-aS_foOc

4. Jakub Dabkowski

Sześć lat tamu Jakub Dąbkowski udostępnił swój pierwszy film pt. Zmiany, zmiany ale w prototypie. Dzieli się w nim doświadczeniem, związanym z pracą z klientem na prototypie. Co prawda, jak mówi w filmie, punkt zmiany był standardowym działaniem w dużych projektach webowych, ale wtedy rzadko można było spotkać go np. przy tworzeniu aplikacji. Przypomnijmy, że w latach kiedy film został opublikowane mało popularne w Polsce były zwroty typu: MVP, czy pivot, więc to o czym mówił autor kanału było bardzo świeże i edukujące. Niestety kilka lat temu mało kto jeszcze interesował się tą tematyką i czerpał wiedzę na jej temat z internetu. Być może z tego powodu autor przestał nagrywać kolejne filmy.

5. Mirosław Zelent

– Język C++ jest najlepszym wyborem jakiego można dokonać, jest to idealny język na start, na rozpoczęcie nauki programowania – mówi Mirosław Zelent w jednym z filmów instruktażowych zamieszczonych na kanale o tej samej nazwie, co imię i nazwisko autora. Możemy znaleźć na nim m.in. siedemnaście tematycznych odcinków zamkniętych w jeden kurs C++. Niektóre części serii trwają nawet pięćdziesiąt minut. Wydaje się więc, że to mocna dawka wiedzy dla każdego początkującego programisty. Oprócz filmów z kursem nauki języka C++ znajdziemy też kurs PHP, HTML czy CSS – wszystkie w odcinkach. Dla początkujących programistów to jeden z ciekawszych, merytorycznych i polskojęzycznych kanałów jakie znaleźliśmy. Koniecznie zasubskrybuj go, jeśli chcesz nauczyć się programować.

https://youtu.be/6P0RFwhd3MI

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem