5 zasad skutecznego odpoczynku dla managera

Dodane:

Radek Drzewiecki Radek Drzewiecki

Udostępnij:

Sezon urlopowy czas zacząć! Zanim jednak kupicie bilet, spakujecie walizki i wyjedziecie na upragnione wakacje, zastanówcie się czy wybrana forma wypoczynku jest najbardziej efektywną. Będzie taką jeśli zastosujecie się do tych 5 zasad.

fot. unsplash.com

68 proc. polskich menedżerów po wyjściu z biura pracuje w domu, co z pewnością nie sprzyja regeneracji i efektywnemu wypoczywaniu. Wielu z nich zabiera pracę także na wakacje zupełnie psując sobie (i często bliskim) zasłużony urlop. Wcale jednak nie musi tak być. Wystarczy, że będziecie pamiętać o tych 5 zasadach efektywnego urlopowania, żeby po wakacjach wrócić do biura z nowymi siłami.

1. Odłóż telefon i zaufaj współpracownikom

Sposób w jaki wypoczywają liderzy pozostawia wiele do życzenia. Podczas urlopu zamiast relaksować się na wczasach, pozostają pod mailem lub telefonem służbową. Często sami z własnej woli kontaktują się z podwładnymi, sprawdzając, czy wszystko w firmie działa, jak należy. Brak im zaufania do zastępców i podwładnych. To błąd. 

2. Odpowiednio wcześnie stwórz strategię przewodzenia ludźmi

Drugi punkt wynika w pewnym stopniu z pierwszego, jednak może być panaceum na zwiększenie jakości wypoczynku. 

Brak standardów przewodzenia ludźmi w organizacji to dowód, że model działania menedżerów nie jest oparty na przemyślanej strategii. Gdyby byli przygotowani wcześniej i posiadali odpowiednią strategię działania, bez problemu mogliby na czas urlopu przekazać obowiązki swoim zastępcom, co w żaden sposób nie zakłóciłoby procesów w firmie. Indywidualny sposób improwizacji w pracy trudno zaś przekazać innym, w związku z czym lider nie ma komfortu i musi upewniać się, że jego urlop nie spowoduje szkód i strat w firmie.

3. Zadbaj o work-life balance

Może brzmi to jak banał, ale odpowiednie proporcje między pracą a relaksem dają komfort psychiczny i sprzyjają utrzymaniu wysokiego poziomu efektywności w pracy.

Nieumiejętność wypoczywania może być powodem wyczerpania fizycznego i psychicznego, co w konsekwencji może prowadzić do spadku efektywności, chronicznego stresu, chorób oraz wypalenia zawodowego. Wypoczynek, polegający na relaksie i odcięciu się od codziennych obowiązków w pracy, potrzebny jest każdemu.

Wykorzystanie odpowiedniej liczby dni urlopowych w ciągu roku sprzyja regeneracji. Aby odpocząć, należy udać się przynajmniej na dwutygodniowy urlop. Do tego warto zmienić środowisko, w którym przebywamy, żeby zarówno ciało, jak i umysł oderwały się od codziennej rutyny.

4. Przygotuj się na aktywny wypoczynek

Jak dowodzą badania, umiarkowany wysiłek jest najefektywniejszą formą wypoczynku. Z tego powodu rower, wycieczki piesze czy gry zespołowe są dobrym przepisem na relaks. Warto również pamiętać o tym, żeby w trakcie wakacji nie odwiedzać za wszelką cenę wszystkich zabytków czy innych ciekawych miejsc w danym mieście oraz wstawać skoro świt, żeby zobaczyć wschód słońca. Pośpiech wzmaga stres, co nie sprzyja odpoczynkowi.

5. Ustal cel podróży 

Określenie szczegółów wyjazdu pozwoli na komfortowe cieszenie się wyjazdem. Ustalenie hierarchii wartości umożliwi oddzielenie rzeczy wartościowych od tych błahych. Warto mieć na uwadze, że w trakcie wakacji zdarzają się też nieoczekiwane zdarzenia, które na chwilę mogą zaburzyć wcześniej przygotowany plan, dlatego perfekcjonizm w trakcie planowania podróży nie jest rzeczą nadrzędną. 

Mimo że powyższe rady nie są gwarancją perfekcyjnych wakacji, to dają dobrą podstawę, aby takimi się stały. Na koniec mogę życzyć tylko udanego odpoczynku!

Radek Drzewiecki

Założyciel Leanpassion

Autor 5-krokowego procesu budowania Strategii Lean oraz modelu przywództwa Leadership 734. Pierwsze doświadczenie zdobywał pracując w firmach motoryzacyjnych oraz pełniąc rolę LEAN Managera w GE. Jako doradca współpracował z ponad 300 firmami, między innymi Solaris, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, DB Schenker, Fresh Logistics, Infosys, mLeasing. Obecnie poświęca się rozwojowi Keepylife i Sherlock Waste. Jego Motto to Świetne Firmy i Szczęśliwi Ludzie.