50 mln linijek kodu, 100 tys. kanapek i 0 mandatów. Yanosik kończy 7 lat!

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Yanosik, aplikacja i system antyradarowy stworzony w Poznaniu, kończy właśnie 7 lat. Z tej okazji zespół przygotował film podsumowujący lata pracy nad startupem. Jeśli chcecie dowiedzieć się, z jakimi statystykami wiązała się praca nad projektem, koniecznie obejrzyjcie poniższe wideo.

Yanosik, aplikacja – system antyradarowy wraz z nawigacją, to popularny program wśród kierowców. Ułatwia on dotarcie do celu dzięki wielu udogodnieniom pokazanym na ekranie smartfona. Oprócz wskazania najprostszej trasy dotarcia do zamierzonego miejsca, informuje o wszelkich utrudnieniach na drodze. Aplikację na różne systemy mobilne do dzisiaj pobrano łącznie 4,5 miliona razy. O innych statystykach związanych z tym startupem dowiecie się z poniższego filmu. 

Pierwszy milion

O Yanosiku pisaliśmy wiele razy na MamStartup. W styczniu 2014 roku informowaliśmy, że został pobrany milion razy. Przy okazji tego newsa opisaliśmy też historię powstania Yanosik.pl. Zaczęła się ona od stworzenia firmy związanej z branżą informatyczną. – Jej prowadzenie wiązało się z częstymi podróżami po Polsce, wieloma godzinami spędzonymi za kółkiem, a co za tym idzie codzienną walką z rzeczywistością drogową – mówił Dawid Nowicki, Członek Zarządu Neptis S.A., współtwórca systemu Yanosik.

– Doprowadziło to do narodzenia się pomysłu stworzenia czegoś, co ułatwi kierowcom poruszanie się po polskich drogach, najeżonych różnego rodzaju utrudnieniami – czyli właśnie Yanosik’a – dodaje Nowicki. Dawid Nowicki i Adam Tychmanowicz postanowili rozpocząć pracę nad aplikacją ułatwiającą podróżowanie samochodem i opublikować ją 1 kwietnia 2009 roku. Wtedy Yanosik był pierwszą tego typu aplikacją w Polsce, dlatego szybko zdobyła duże zainteresowanie kierowców. Po czasie zainteresowanie projektem wykazali również inwestorzy, którzy dołączają do spółki. Po czterech latach aplikacja osiągnęła milion pobrań.

Debiut giełdowy

W lipcu 2014 roku Yanosik zadebiutował na rynku New Connect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu debiutu polskiej spółki Neptis S.A., która odpowiada za stworzenie i rozwijanie aplikacji, kurs akcji osiągnął poziom 51,59 zł. Dzień później wynosił już 70,00 zł. Wynik po pierwszym dniu na New Connect był więc optymistyczny. Miesiąc później firma ogłosiła kolejny sukces: przekroczenie progu dwóch milionów pobrań aplikacji. Wtedy 0,5 mln unikalnych użytkowników w ciągu każdego miesiąca pokonywało razem z Yanosikiem ponad 200 mln km. Padł też inny rekord: 112,5 tysiąca użytkowników online w jednym momencie.

W lipcu 2015 roku pisaliśmy ponownie o Yanosiku. Tym razem informując czytelników o tym, że program stworzony przez poznańską firmę osiągnął próg trzech milionów pobrań. Okazało się, że mocne i głośne medialnie wejście na giełdę pomogło dotrzeć do większej liczby potencjalnie zainteresowanych użytkowników aplikacji. Obecność aplikacji na giełdzie nadała marce nowy status i wzmocniła jej wiarygodność. – Dało się to odczuć w statystykach pobrań – mówił Jakub Wesołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Yanosiku. Mamy nadzieję, że firma osiągnie jeszcze więcej na rynku polskim, jak i międzynarodowym.